Պաշտպանները միջնորդել են փոխել Աշոտ Հովհաննիսյանի խափանման միջոցը 02/20/2024   17:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սիներջի» ընկերության հիմնադիր Աշոտ Հովհաննիսյանի գործով պաշտպանական կողմը միջնորդություն է ներկայացրել՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին, որով միջնորդել է՝ փոփոխել Աշոտ Հովհաննիսյանի խափանման միջոցը, քանզի առկա է՝ դատավարական իրադրության էական փոփոխություն։ Այս մասին հայտնում է պաշտպանական թիմը։
«Մասնավորապես՝ Աշոտ Հովհաննիսյանը 5 /հինգ/ անգամ հարցաքննվել է, որից հետո վերջինիս, ինչպես նաև նույն գործով մյուս մեղադրյալների հետ տեղի են ունեցել նաև առերես հարցաքննություններ, ինչն անշուշտ քննությանը խոչընդոտելու հիմքի նվազման նախադրյալ է։
Հարկ է նկատել, որ ՀՀ Դատախազությունը սույն քրեական վարույթի շրջանակներում արդն իսկ մեկ անգամ քննությանը խոչընդոտելու հիմքի էապես նվազում դիտարկել է այլ մեղադրյալների կողմից հարցաքննություններին և առերես հարցաքննություններին մասնակցելը, ինչի հետևանքով 2024 թվականի փետրվարի 12-ին դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ փոփոխել է երկու մեղադրյալների՝ Անի Գևորգյանի և Լիլի Մկրյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը այլընտրանքային խափանման միջոցներով։ Գտնում ենք, որ սույն դեպքում Աշոտ Հովհաննիսյանի նկատմամբ ևս առկա են բավարար նախադրյալներ համանման մոտեցում ցուցաբերելու համար, քանզի եթե հարցը դիտարկենք համեմատության մեջ, ապա Աշոտ Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ կատարվել են թվաքանաքով և բովանդակությամբ ավելի շատ վարույթային գործողություններ, քան որևէ այլ մեղադրյալի մասնակցությամբ, հետևաբար եթե առաջնորդվենք ՀՀ Դատախազության այն տրամաբանությամբ, որ քննության ծավալի սպառումը, առավել ևս այնպիսի սպառումը, որը նաև էական է եղել գործի ճիշտ լուծման համար բավարար հիմք է քննությանը խոչընդոտելու իրավաչափության պայմանի նվազման արձանագրման համար, ապա Աշոտ Հովհաննիսյանի դեպքում առկա է դրա դասական լավագույն օրիանկը:
Աշոտ Հովհաննիսյանի պաշտպաններ՝
Էրիկ Ալեքսանյան
Գոռ Օհանյան»։
12:45 02/02/2024  |  ՄեկնաբանությունՍկեսրայրս, լինելով ազնիվ և պարկեշտ մարդ, հայրենասեր ու նվիրված հայ, այսօր հավասարեցվել է հանցագործների և զրկվել ազատությունից. Լուսինե Թովմասյան

Защита ходатайствует о замене Ашоту Ованнисяну меры пресечения 02/20/2024 18:06 | Лента новостей
Защита представила генпрокурору РА ходатайство о замене основателю компании "Синерджи" Ашоту Ованнисяну меры пресечения ввиду существенного изменения процессуального положения. Об этом сообщает сторона защиты.
"В частности, Ашот Ованнисян 5 раз был допрошен, после чего с участием последнего и остальных фигурантов дела состоялась также очная ставка, что, безусловно, является предпосылкой к уменьшению оснований для воспрепятствования проведению расследованию. Следует отметить, что прокуратура РА в рамках данного уголовного производства уже однажды расценило участие других обвиняемых в допросах и очных ставках как значительное уменьшение оснований для воспрепятствования следствию, вследствие чего 12 февраля 2024 года прокурор по собственной инициативе заменил обвиняемым Ани Геворкян и Лили Мкрян заключение под стражу на альтернативные меры пресечения", - говорится в заявлении защиты.
Защита считает, что в данном случае имеется достаточно предпосылок для аналогичного подхода к Ашоту Ованнисяну, поскольку если вопрос рассматривать в сравнении, то с участием Ашота Ованнисяна было проведено больше процессуальных действий по количеству и содержанию, нежели с участием любого другого обвиняемого.