ԵԱՏՄ երկրների հետ ՀՀ առևտրաշրջանառությունն աճել է շուրջ 43 տոկոսով. ինչ է արտահանվել ու ներմուծվել 02/20/2024 11:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին աճել է 42.7 տոկոսով՝ կազմելով 7 մլրդ 615 մլն 977.2 հազար դոլար: Թեև Հայաստանի առևտրային ամենամեծ գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, սակայն անգամներով աճել են Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները: Ընդ որում, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի հետ առավել աշխույժ է եղել արտահանումը:
Արտահանվող ապրանքների կառուցվածքում փոփոխություններ են եղել:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Էկոնոմիկայի նախարարության Առևտրի և ինտեգրացիայի վարչության պետ Էմմա Մովսիսյանը ներկայացրեց Ռուսաստանից բացի՝ նաև ԵԱՏՄ մյուս երկրների հետ առևտրաշրջանառության ծավալների անգամներով ավելացման պատճառները, արտահանված և ներմուծված հիմնական ապրանքատեսակներն ու տարվա ընթացքում առաջացած խոչընդոտները:
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին կազմել է Հայաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառության 36.8 տոկոսը: Ընդ որում, Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 7 մլրդ 306 մլն 23.9 հազար դոլար՝ 2022-ի նկատմամբ աճելով 43.3 տոկոսով: Բելառուսի հետ առևտրաշրջանառությունը նվազել է 2.8 տոկոսով՝ կազմելով 181 մլն 640.1 հազար դոլար: Հատկանշական է, որ Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները նախորդ տարի աճել են անգամներով: 2023-ին Ղազախստանի հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը աճել է 2.4 անգամ՝ կազմելով 100 մլն 484.2 հազար դոլար, իսկ Ղրղզստանի հետ աճը 4.2 անգամ է՝ 27 մլն 829 հազար դոլար ծավալով:
Ավանդաբար մեծ մասնաբաժին ունեցող Ռուսաստանից բացի՝ նաև ԵԱՏՄ մյուս պետությունների հետ առևտրի աշխուժացումն Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյան պայմանավորեց թիրախային քաղաքականությամբ: «Մեր հիմնական նպատակը, որը նախանշվել է նաև տնտեսական քաղաքականության մեջ, պետք է լինի արտահանման դիվերսիֆիկացիան: Դիվերսիֆիկացիա իրականացնում ենք երկու հինական ուղղություններով՝ և՛ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում ենք ուզում դիվերսիֆիկացնել, այսինքն՝ աշխուժացնել առևտուրը ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների հետ, և՛ ԵԱՏՄ-ից դուրս: Որքան էլ աշխուժացնենք, բոլորիս համար հասկանալի է, որ թիվ 1 առևտրային գործընկերը մնալու է Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ռուսաստանի հետ կան ավանդական կապեր, և՛ տնտեսավարողները, և՛ սպառողները սովոր են»,-ասաց Մովսիսյանը:
Նա իրատեսական չի համարում, որ այն ծավալը, որ կա ՌԴ-ի հետ, կլինի ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների հետ ևս: Սակայն ուրախալի է համարում հատկապես այն հանգամանքը, որ առևտրաշրջանառության մեջ ավելի աշխուժ է արտահանման ցուցանիշը:
«Դա, բնականաբար, պայմանավորված է և՛ տնտեսական, և՛ աշխարհաքաղաքական հանգամանքներով: ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում թիրախային ուղղությունը ներմուծման փոխարինումն է (խմբ․ երրորդ երկրներից ներմուծում)։ Գաղափարի հիմնական մեխն այն է, որ որքան հնարավոր է ավելի շատ միության ներսում կարողանանք ապրանքներ արտահանել և ներմուծել»,-ասաց նախարարության պաշտոնյան՝ հավելելով, որ դրա համար որպես թիրախ է վերցվել նաև արտադրության զարգացումը, կոոպերացիոն նախագծերի իրականացումը:
Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումը 2023-ին աճել է 40.8 տոկոսով, իսկ ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, աճել է 44.6 տոկոսով:
Հայաստանից արտահանման ամենամեծ ծավալը 2023-ին ուղղվել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ կազմելով 3 մլրդ 418 մլն 641.6 հազար դոլար՝ 2022 թվականի նկատմամբ ավելանալով 38.8 տոկոսով: Իսկ Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի, կազմել է 3 մլրդ 887 մլն 382.3 հազար դոլար՝ 2022-ի նկատմամբ աճելով 47.4 տոկոսով:
Հայաստանից Ղրղզստան արտահանման ծավալը 2022-ի նկատմամբ նախորդ տարի աճել է 4.8 անգամ՝ կազմելով 27 մլն 392.6 հազար դոլար, իսկ Ղրղզստանից ներմուծումը նվազել է 56 տոկոսով՝ կազմելով 436.4 հազար դոլար:
Հայաստանից Ղազախստան արտահանումը նախորդ տարի 2022-ի նկատմամբ աճել է 3.8 անգամ՝ կազմելով 71 մլն 320.8 հազար դոլար, իսկ Ղազախստանից ներմուծման աճը 23.6 տոկոս է՝ 29 մլն 163.4 հազար դոլար ծավալով:
2023-ին Հայաստանից Բելառուս արտահանվել է 91 մլն 929.9 հազար դոլարի արանք՝ 2022-ի նկատմամբ աճելով 19.5 տոկոսով, ինչ վերաբերում է ներմուծմանը, ապա Բելառուսից ներմուծումը նվազել է 18.4 տոկոսով՝ կազմելով 89 մլն 710.2 հազար դոլար:
Մովսիսյանի խոսքով՝ եթե 2021-2022 թթ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվել էին հիմնականում (ըստ ծավալի նվազման) ալկոհոլային խմիչքներ, ադամանդ, ձուկ, լոլիկ, ծիրան, բալ, կեռաս, դեղձ, սալոր, ապա 2023-ին արտահանվել են հիմնականում հեռախոսային ապարատներ և այլ սարքեր, ադամանդ, ալկոհոլային խմիչքներ, մոնիտոր և պրոյեկտոր, երկաթահամաձուլվածք:
«Թեև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շրջանակում հիմնականում արտահանման կառուցվածքում են փոփոխություններ եղել, սակայն ներմուծման տեսանկյունից ևս նկատվում են կառուցվածքային փոփոխություններ»,-նշեց նախարարության պաշտոնյան:
2021-2022թթ. Հայաստանը ՌԴ-ից ներմուծել էր հիմնականում բնական և հեղուկ գազ, նավթ և նավթամթերք, անմշակ ալյումին, ոսկի, ցորեն, 2023-ին ներմուծել է ոսկի, բնական և հեղուկ գազ, ադամանդ, նավթ և նավթամթերք, անմշակ կամ կիսամշակ պլատին:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ մյուս պետություններին, ապա, եթե 2021-2022-ին Հայաստանը Բելառուս էր արտահանել հիմնականում ալկոհոլային խմիչքներ, ոսկերչական իրեր, անմշակ կապար և այլն, 2023-ին արտահանել է հիմնականում հեռախոսային ապարատներ, ադամանդ, համակարգիչներ և դրանց բլոկեր, ալկոհոլային խմիչքներ, տպագրական սարքավորումներ, ներմուծել է ադամանդ, կաթ և սերուցք, մեքենա և սարք՝ բարձրացնելու, տեղափոխելու կամ բեռնաթափելու, անտառանյութ, փայտանրբաթելային սալիկներ և այլ ապրանքներ:
Հայաստանը 2023-ին Ղազախստան է արտահանել հիմնականում մարդատար ավտոմեքենաներ, ալկոհոլային խմիչքներ, ոսկերչական իրեր, ներկեր և լաքեր, սառնարան, սառցարան և այլ սառեցնող սարքավորումներ, ներմուծել է ծխախոտային արտադրանք, երկաթից հարթ գլանվածք, էլեկտրական կուտակիչներ, անմշակ ալյումին, սարք՝ բնահող, հանքաքար, այլ պինդ հանքանյութ լվալու, աղալու, խառնելու և այլն:
2023-ին Հայաստանից Ղրղզստան են արտահանվել հիմնականում մարդատար ավտոմեքենաներ, հագուստ, կենդանիների կեր, ներքին այրման մխոցային շարժիչ և այլն, Ղրղզստանից ներմուծվել են հեռախոսային ապարատներ, լոբազգի բանջարեղեն, չորացված մրգեր, մակարոնեղեն, հյութեր:
Խոսելով արտահանման նման ծավալների մեջ վերաարտահանման դերի մասին՝ Մովսիսյանն ընդգծեց, որ արտահանման աճի առյուծի բաժինը վերաարտահանումը չի ապահովել, սակայն, բնականաբար, որոշակի ծավալ ունի: «Արտահանված ապրանքներում կան այնպիսի ապրանքներ, որոնք Հայաստանը չի արտադրում, օրինակ՝ մարդատար ավտոմեքենաները: Վերաարտահանման գործընթացը գտնվում է կառավարության ուժեղ հսկողության ներքո: Այդ մասով հաճախակի խորհրդակցություններ են անցկացվում, որ դա չհասնի այնպիսի ռիսկային վիճակի, որ Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ կիրառվեն տարատեսակ պատժամիջոցներ»,-ասաց պաշտոնյան:
Ըստ նրա՝ պետությունը վերլուծություն է իրականացրել այն ապրանքների մասով, որոնք ավելի շատ են վերաարտահանման կառուցվածքում, ռիսկային են: Այդ մասով Էկոնոմիկայի նախարարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում, որը սահմանել է հիմնական ապրանքները, որոնք դիտարկում է ռիսկային, երկակի նշանակության: Եթե նույնիսկ թույլատրվում է, որ այդպիսի ապրանքները Հայաստանից արտահանվեն ԵԱՏՄ անդամ պետություններ, երրորդ երկրներ, ապա դրանք անցնում են հստակ փորձաքննության ընթացակարգ, և դրանց համար տրամադրվում է համապատասխան թույլատվական փաստաթուղթ: Այսպիսով, Մովսիսյանի վստահեցմամբ՝ վերաարտահանման գործընթացը, որքան հնարավոր է, կանոնակարգված է:
Անդրադառնալով նախորդ տարվա ընթացքում արտահանման գործընթացում առաջացած խոչընդոտներին՝ պաշտոնյան խոսեց հատկապես Վերին Լարսի անցակետում առաջացած խնդիրների մասին: Մովսիսյանը հիշեցրեց, սակայն, որ 2022-ին Լարսում իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ:
«Լարսի հիմնական խնդիրը, որ բարձրաձայնվում էր, անցակետի թողունակության հարցն էր: 2022-ին իրականացված աշխատանքների արդյունքում մենք հնարավորություն ունեցանք էականորեն ավելացնել թողունակությունը, 2 անցակետի փոխարեն այսօր ունենք 12-ը, ինչը թույլ տվեց էականորեն լուծել հիմնական խնդիրը»,-ասաց նա:
Ըստ Մովսիսյանի՝ նախորդ տարի, ոչ բնակլիմայական խնդիրներով պայմանավորված, Վերին Լարսում խնդիր է եղել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ժամանակահատվածում։ Խնդիր է եղել կոնյակի արտահանման հետ կապված, որն արագ կարգավորել է, ապա նոյեմբերին՝ խնդիրներ են եղել շուտ փչացող արտադրանքների արտահանման հետ կապված:
Նախորդ տարվա աշնանը ռուսական կողմը Հայաստանից Ռուսաստան գնացող կոնյակի նկատմամբ Լարսի անցակետում մաքսային հսկողություն էր իրականացնում, երբեմն որոշում էին ապրանքն ուղարկել փորձաքննության: Սակայն հարցը կարճ ժամանակ հետո հարթվել էր: Ըստ Մովսիսյանի՝ կոնյակի մասով պայմանավորվածություն եղավ, որ արտադրանքի որակի վերահսկման տեսանկյունից Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունն ու «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը կփոխանակեն ինֆորմացիա բարեխիղճ տնտեսավարողների վերաբերյալ, որ նրանց մասով խնդիրներ չառաջանան:
«Նոյեմբերին մի քիչ ավելի դժվար եղավ: Հիմնական խնդիրը կապված էր բուսասանիտարիայի հետ, հայկական բեռները զանգվածային կերպով հետ էին ուղարկվում: Այստեղ մեզ օգնեց ԵԱՏՄ հարթակը: Մենք ԵԱՏՄ կոլեգիայում ներկայացված ենք երկու նախարարներով: Ունենք հարթակ՝ փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների սահմանման ու վերացման: Այդ հարթակներում ունենք ձևավորված աշխատանքային խումբ, որը փոխնախարարական մակարդակով է: Երբ առաջանում է խնդիր, երկիրը պաշտոնապես գրություն է ուղարկում հանձնաժողով, կազմակերպվում են հրատապ խորհրդակցություններ: Այդ խորհրդակցության անցկացումից 1 օր հետո անցակետը բացվեց»,-ասաց Մովսիսյանը:
Դրանից հետո Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչները և «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել, նախանշել առկա խնդիրները: Ըստ նրա՝ խնդիրներին ամենօրյա ռեժիմով օպերատիվ կերպով լուծումներ են տրվում, աշխատում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից մաքսային կցորդը՝ Վահան Հակոբյանը: Մովսիսյանը վստահեցրեց, որ Լարսի հետ կապված խնդիրներին տարվա ընթացքում հիմնականում լուծումներ տրվել են:
Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ պետությունն է, որ ընդհանուր սահման չունի ԵԱՏՄ երկրների հետ: Այսպիսով, որպես Լարսի անցակետին այլընտրանք՝ նախորդ տարի փորձ արվեց ևս մեկ այլընտրանքային ճանապարհ օգտագործել, գործարկվեց լաստանավային հաղորդակցությունը: Սակայն այն շատ կարճ գործեց: Նախարարությունում կարծում են, որ տնտեսավարողների կողմից որոշակի զգուշավորություն է եղել, բիզնեսը նախընտրել է ավանդական՝ Վերին Լարսի ճանապարհը: «Երբ մարդիկ սովորում են ինչ-որ ավանդական տարբերակների, նորը մի փոքր ավելի ռիսկային են համարում: Այս պահին այդ գործընթացը դադարեցված է, դեռևս հայտնի չէ՝ այն կշարունակվի՞, թե՞ ոչ»,-նշեց Մովսիսյանը:

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС вырос почти на 43% 02/20/2024   12:06  |  Экономика
Товарооборот Армении со странами Евразийского экономического союза в 2023 году вырос на 42,7 %, составив $7 миллиардов 615 миллионов 977 002. Хотя крупнейшим торговым партнером Армении продолжает оставаться Россия, объем торговли с Казахстаном и Кыргызстаном увеличился в несколько раз. В то же время активизировался экспорт в Казахстан, Кыргызстан и Белоруссию.
Произошли изменения в структуре экспортируемых товаров.
В беседе с «Арменпресс» руководитель Управления торговли и интеграции Министерства экономики Эмма Мовсисян представила причины многократного увеличения объемов товарооборота с другими странами ЕАЭС помимо России, основные экспортируемые и импортируемые товары и препятствия, возникавшие в течение года.
По данным Статистического комитета, товарооборот Армении со странами ЕАЭС в 2023 году составил 36,8 % общего товарооборота Армении. При этом товарооборот с Россией составил $7 миллиардов 306 миллионов 23 009, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 43,3 %. Товарооборот с Беларусью снизился на 2,8 %, составив $181 миллион 640 001. Примечательно, что объем товарооборота с Казахстаном и Кыргызстаном в прошлом году увеличился в несколько раз. В 2023 году товарооборот Армении с Казахстаном увеличился в 2,4 раза, составив $100 миллионов 484 002, с Кыргызстаном - в 4,2 раза, составив $27 миллионов 829 000.
Чиновник министерства экономики обусловила активизацию торговли не только с Россией, традиционно занимающей большую часть, но и с другими государствами ЕАЭС целевой политикой. «Нашей главной целью, которая также была обозначена в экономической политике, должна стать диверсификация экспорта. Мы диверсифицируемся по двум основным направлениям: в рамках ЕАЭС, то есть стимулируем торговлю с другими государствами-членами ЕАЭС, и за пределами ЕАЭС. Но как бы мы ни активизировали, совершенно определенно, что торговым партнером номер 1 останется Российская Федерация. С Россией есть традиционные связи, к ним привыкли и хозяйствующие субъекты, и потребители», - подчеркнула Эмма Мовсисян.
Она не считает реальным, что тот объем, который существует с Россией, будет и с другими государствами-членами ЕАЭС. Однако особенно отрадным считает тот факт, что в товарообороте более активен индекс экспорта.
«Это, естественно, обусловлено как экономическими, так и геополитическими обстоятельствами. В рамках ЕАЭС целевым направлением является импортозамещение (импорт из третьих стран: ред.). Основной смысл идеи - иметь возможность как можно больше экспортировать и импортировать товары внутри союза», - сказала чиновник министерства, добавив, что для этого в качестве цели также было взято развитие производства, реализация кооперационных проектов.
Экспорт из Армении в страны ЕАЭС в 2023 году увеличился на 40,8 %, а импорт из стран ЕАЭС, по признаку страны происхождения увеличился на 44,6 %.
Наибольший объем экспорта из Армении в 2023 году был в Российскую Федерацию. Он составил $3 миллиарда 418 миллионов 641 006, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 38,8 %. Импорт из России в Армению, по признаку страны происхождения, составил $3 миллиарда 887 миллионов 382 003, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 47,4 %.
Объем экспорта из Армении в Кыргызстан увеличился по сравнению с 2022 годом прошлого года в 4,8 раза, составив $27 миллионов 392 006, импорт из Кыргызстана снизился на 56 %, составив $436 004.
Экспорт из Армении в Казахстан увеличился по сравнению с 2022 годом прошлого года в 3,8 раза, составив $71 миллион 320 008, рост импорта из Казахстана составляет 23,6 %, 29 миллионов $163 004.
В 2023 году экспорт Армении в Беларусь был на $91 миллион 929 009, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 19,5 %. Что касается импорта, то импорт из Беларуси сократился на 18,4 %, составив $89 миллионов 710 002.
По словам Мовсисян, если в 2021-2022 годах из Армении в Россию экспортировались в основном алкогольные напитки, бриллианты, рыба, помидоры, абрикосы, вишня, персики, сливы, то в 2023 году в основном экспортировались телефонные аппараты и другие устройства, мониторы и проекторы, железные сплавы.
«Хотя в рамках государств-членов ЕАЭС в основном произошли изменения в структуре экспорта, структурные изменения наблюдаются и с точки зрения импорта», - сказала представитель министерства.
В 2021-2022 годах Армения из РФ импортировала в основном природный и сжиженный газ, нефть и нефтепродукты, алюминий-сырец, золото, пшеницу, в 2023 году импортировала золото, природный и сжиженный газ, алмазы, нефть и нефтепродукты, сырую или полуобработанную платину.
В 2021-2022 годах Армения экспортировала в Беларусь в основном алкогольные напитки, ювелирные изделия, необработанный свинец и др. В 2023 году экспортировала в основном телефонную технику, алмазы, компьютеры и их блоки, алкогольные напитки, полиграфическое оборудование, импортировала алмазы, молоко и сливки, машины, приспособления для транспортировки или разгрузки, лесоматериалы, древесноволокнистую плитку и другие товары.
В 2023 году Армения экспортировала в Казахстан в основном легковые автомобили, алкогольные напитки, ювелирные изделия, краски и лаки, холодильное, морозильное и другое охлаждающее оборудование, импортировала табачные изделия, электроаккумуляторы, необработанный алюминий, оборудование для мойки, измельчения, смешивания грунта, руды, других твердых минералов и др.
В 2023 году из Армении в Кыргызстан экспортировались в основном легковые автомобили, одежда, корма для животных, двигатели внутреннего сгорания и др. Из Кыргызстана импортировались телефонные аппараты, бобовые, овощи, сухофрукты, макаронные изделия, соки.
Говоря о роли реэкспорта в таких объемах экспорта, Мовсисян подчеркнула, что львиную долю роста экспорта обеспечил не реэкспорт, хотя, естественно, он имел определенный объем. В экспортируемых товарах есть те, которые Армения не производит, например, легковые автомобили, и процесс реэкспорта находится под строгим контролем правительства, часто проводятся консультации, чтобы это не дошло до такой рисковой ситуации, чтобы в отношении экономики Армении были бы применены различные санкции», - сказала чиновник.
По ее словам, государство провело анализ по части товаров, которые в большей степени находятся в структуре реэкспорта и являются рискованными. И Министерство экономики приняло соответствующее решение, в котором определены основные товары, которые оно рассматривает как рискованные, двойного назначения. И даже если разрешен экспорт этих товаров из Армении в государства-члены ЕАЭС, третьи страны, они проходят четкую процедуру экспертизы, и для них предоставляется соответствующий разрешительный документ. Таким образом, по заверению Мовсисян, процесс реэкспорта, регулируется насколько это возможно.
Коснувшись препятствий, возникших в процессе экспорта в прошлом году, чиновник, в частности, рассказала о проблемах, возникших на КПП Верхний Ларс. Однако Мовсисян напомнила, что в 2022 году в Ларсе был проведен ряд работ.
«В результате работ, проведенных в 2022 году, у нас была возможность значительно увеличить пропускную способность, вместо 2 контрольно-пропускных пунктов сегодня у нас 12, что позволило существенно разрешить основную проблему», - сказала она.
По словам Мовсисян, в прошлом году, не по причине природно-климатических условий, в Верхнем Ларсе возникла проблема с сентября по октябрь. Была проблема с экспортом коньяка, которую быстро уладили, затем в ноябре возникли проблемы с экспортом скоропортящихся продуктов. Это также было улажено.
Армения - единственное государство ЕАЭС, у которого нет общей границы со странами ЕАЭС. Таким образом, в прошлом году в качестве альтернативы КПП «Ларс» была предпринята попытка использовать еще одну альтернативную дорогу, было запущено паромное сообщение, однако оно работало очень недолго. В министерстве считают, что со стороны хозяйствующих субъектов была определенная осторожность, бизнесмены предпочли традиционную дорогу через «Верхний Ларс». «Когда люди привыкают к каким-то традиционным вариантам, новые они считают  более рискованным. На данный момент этот процесс приостановлен,и пока неизвестно, продолжится он или нет», - отметила Мовсисян.
13:19 02/02/2024  |  Лента новостейПашинян прибыл в Казахстан с рабочим визитом
10:58 02/02/2024  |  Международные новостиПремьер Киргизии вылетел из Алма-Аты в Бишкек из-за аварии на ТЭЦ