Ունենք երկու ճանապարհ․ մեկը ուռա-հայրենասիրության ճանապարհն է, մյուսը՝ ներկա իրողությունները հաշվի առնելը. Արթուր Թովմասյան (տեսանյութ) 02/20/2024   12:41  |  Քաղաքական
1988 թ. ազգը միասնական էր՝ Արցախ, Հայաստան, Սփյուռք։ Որպեսզի միշտ տաք պահենք Արցախի թեման, մենք պետք է ունենանք հզոր Հայաստան և հզոր Սփյուռք, այսօր այդ եռամիասնությունը շատ կարևոր է: Երեւանում Արցախի ներկայացուցչության մոտ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախկին նախագահ Արթուր Թովմասյանը։
Նրա խոսքերով կան հարցեր, որոնք քաղաքական չեն, ունենք վերադարձի իրավունք, մշակութային ժառանգության պահպանման իրավունք, կորցրած գույքի իրավունք եւ դրանք պետք է բարձրաձայնել: Ո՞վ պետք է բարձրաձայնի:
«Ես մի առիթով ասել եմ, որ մենք չենք կարող լուծարել Արցախի ԱԺ-ն, չենք կարող ինքնալուծարվել, ոչ ոք Արցախը լուծարելու իրավունք չունի, մինչև 2025 թվականի մայիսի 21-ը Արցախի ԱԺ-ն գործելու է։ Թեկուզ օրենքներ չենք ընդունելու, բայց որոշումներ, հայտարարություններ լինելու են։
Մենք ունենք երկու ճանապարհ․ մեկը ուռա-հայրենասիրության ճանապարհն է, մյուսը՝ ներկա իրողությունները հաշվի առնելը։ Ես գտնում եմ, որ ներկա իրողություններով պետք է առաջնորդվենք, որպեսզի վնաս չհասցնենք
Հայաստանի և Արցախի մեր հայրենակիցներին»,- հայտարարել է Թովմասյանը։
Անդրադառնալով գերիների հարցին, որոնց թվում է նաեւ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը՝ Արցախի ԱԺ նախկին նախագահն ասել է, որ ՀՀ իշխանություններն իրենց ասում են, որ իրենք զբաղվում են գերիների հարցով, ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներով, այլեւ բոլոր գերիներով, որոնք Բաքվի բանտերում են. «Ես ուսումնասիրել եմ Ադրբեջանի քրեական օրենսգիրքը, քաղաքացիական օրենսգիրքը: Շատ դաժան հոդվածներ են, նրանց կոչում են ահաբեկիչներ, անջատողականներ, բայց այս 30 տարիներին ԵԱՀԿ համանախագահող երկրները միշտ էլ եղել են Ստեփանակերտում: Արդյոք նրանք այցելել են ահաբեկիչների, անջատողականների: Արցախի բոլոր ընտրություններին միշտ էլ միջազգային դիտորդներ են եղել, 100-ից ավելի պետություններից: Բոլորն էլ արձանագրել են, որ ընտրությունները տեղի են ունեցել ժողովրդավարության սկզբունքներին եւ Արցախի ընտրական օրենսգրքի համապատասխան եւ մի քայլ առաջ է, քան նախորդ տարիներին: Արձանագրել են, որ մենք ընտրություններն ավելի լավ ենք կազմակերպում, քան տարածաշրջանի պետությունները»:
Դառնալով արցախահայության Արցախ հնարավոր վերադարձի հարցին՝ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է, որ դրա համար միջազգային երաշխիքներ են պետք, քանի որ անվտանգության հարցեր կան. «Արցախցիները չեն կարող վերադառնալ որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ, դա անհնար է»։
08:20 22/12/2023  |  ՄամուլՈւռկանը տվեք, ոչ թե ձուկը․ «Հրապարակ»
10:38 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրթուր Թովմասյանը պաշտոնապես հրաժարական տվեց
12:38 28/07/2023  |  ՔաղաքականՔաղաքական պատասխանատվություն եմ վերցնում՝ հեռանալու ԱԺ նախագահի պաշտոնից. Արթուր Թովմասյան
08:02 27/07/2023  |  ՄամուլՆույն պաշտոնից երկրորդ հրաժարականը․ «Հրապարակ»
17:57 26/07/2023  |  ՔաղաքականԱրցախի Աժ նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել
16:33 22/07/2023  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է նախաձեռնել Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի հետ. ինչ են քննարկել
16:55 21/07/2023  |  Քաղաքական«Կողք-կողքի, հարևանությամբ ապրելու» միտքս վերաբերում էր աղվաններին, թալիշներին, լեզգիներին ու մյուս ժողովուրդներին. Թովմասյանը պարզաբանում է
12:00 21/07/2023  |  ՔաղաքականԱրցախյան հակամարտությունը տարբերվում էր. միակն էր, որի շուրջ եռանախագահները գրեթե միանման տեսակետ ունեին՝ խնդրի վերջնական լուծման առումով. Արթուր Թովմասյան (տեսանյութ)

Товмасян: для возвращения арцахцев на Родину необходимы международные гарантии 02/20/2024   13:24  |  Политика
В 1988 году нация была сплоченной – Арцах, Армения, Диаспора. Для того, чтобы тема Арцаха всегда оставалась горячей, мы должны иметь мощную Армению и мощную диаспору. Сегодня это триединство крайне важно. Об этом заявил бывший спикер парламента Республики Арцах Артур Товмасян в беседе с журналистами у представительства Арцаха в Ереване.
По его словам, есть неполитические вопросы; у нас есть право на возвращение, право на сохранение культурного наследия, право на утраченное имущество, и их надо поднимать. "Кто должен поднимать эти вопросы? Я по одному поводу уже говорил, что мы не можем распустить НС Арцаха, не можем самораспуститься. Никто не имеет права на упразднение Арцаха. НС Арцаха будет действовать до 21 мая 2025 года. Если даже мы не  будем принимать законов, но решения и заявления будут", - сказал он.
"У нас есть два пути: один из них – ура-патриотизм, а другой – считаться с нынешними реалиями. Я считаю, что мы должны руководствоваться нынешними реалиями, чтобы не навредить нашим соотечественникам из Армении и Арцаха", - заявил Товмасян.
Коснувшись вопроса о возвращении пленных, среди которых военно-политическое руководство Арцаха, бывший спикер НС республики заявил, что  власти Армении утверждают, что занимаются  вопросом всех пленных, удерживаемых в Баку.
"Я изучал уголовный и гражданский кодексы Азербайджана. Это очень суровые статьи, их называют террористами, сепаратистами, но на протяжении всех этих 30 лет представители стран-сопредеседателей ОБСЕ бывали в Степанакерте. Разве они посещали террористов, сепаратистов?!На всех выборах Арцаха присутствовали международные наблюдатели из более 100 государств. Все фиксировали, что выборы проходили в соответствии с демократическими принципами и Избирательным кодексом Арцаха, а также констатировали прогресс по сравнению с предыдущими годами. Было зафиксировано, что мы организуем выборы лучше, чем страны региона", - отметил он.
Коснувшись возможного возвращения армян в Арцах, Артур Товмасян заявил, что для этого нужны международные гарантии, так как есть вопросы, касающиеся безопасности.