Ֆրանսիայի դատարանը կալանք է դրել Սամվել Կարապետյանին պատկանող 120 մլն. եվրո արժողությամբ վիլլայի վրա 02/20/2024 15:36 | Քրեական խրոնիկոն
Ֆրանսիայի դատարանը սառեցրել է Լազուրե ափի Ռոքբրուն-կապ-Մարտեն հանգստավայրում գտնվող «Իրինա Մարիա» վիլլայի սեփականության իրավունքը: Պաշտոնապես այն պատկանում է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Սամվել Կարապետյանին, սակայն Փարիզի դատախազները կարծում են, որ դրա իրական շահառուն ոչ այլ ոք է, քան ռուսական նավթագազային հսկայի՝ «Գասզպրոմի» դուստր ձեռնարկությունը: Այս մասին երկուշաբթի՝ փետրվարի 19-ին, գրել է ֆրանսիական Le Monde թերթը, փոխանցում է Deutsche Welle-ն։
Ինչպես նշում է Le Monde-ը, առանձնատունը գտնվում է 3 հեկտար հողատարածքում: Հաստատությունը, բացի բազմահարկ գլխավոր շենքից, ներառում է նաև երեք լողավազան, թենիսի կորտ և ուղղաթիռի հարթակ։ Այս գույքի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 120 միլիոն եվրո։
Ինչպես նշում է AFP-ն, «Իրինա Մարիա» վիլլայի գործով Փարիզի դատախազության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի համար պատասխանատու վարչությունը հետաքննություն է անցկացրել ծանրացուցիչ հանգամանքներում փողերի լվացման փաստով։ Փողերի լվացումը կատարվել է սկսած 2009 թվականի դեկտեմբերի 11-ից Փարիզում, Կիպրոսում, Ռուսաստանում և Ռոկբրուն-կապի Մարտենում:

Суд во Франции арестовал записанную на бизнесмена Самвела Карапетяна виллу за 120 млн евро - СМИ 02/20/2024 15:16 | Лента новостей
Суд во Франции заморозил право собственности в отношении виллы Irina Maria, расположенной на курорте Рокбрюн-кап-Мартен на Лазурном берегу. Официально она принадлежит российско-армянскому бизнесмену Самвелу Карапетяну, однако прокуратура в Париже считает, что ее реальным бенефициаром является не кто иной, как дочерняя компания российского нефтегазового гиганта "Газпром". Об этом, как передает Deutsche Welle, пишет французская газета Le Monde в понедельник, 19 февраля.
"Французская система правосудия сорвала самый большой куш с начала войны в Украине", - констатирует издание. По данным Le Monde, вилла, известная местным жителям как Villa del Mare, расположена на участке размером в 3 гектара. К объекту, кроме имеющего несколько этажей главного здания, относятся также три бассейна, теннисный корт и вертолетная площадка. Общая стоимость этого имущества оценивается в 120 млн евро.
Распоряжение о заморозке права собственности на виллу, а также на акции владеющей ею компании SNC Maritime Villa Holding датируется 12 февраля 2024 года.
Как указывает агентство AFP, в отношении виллы Irina Maria подразделение прокуратуры Парижа, занимающееся борьбой с организованной преступностью (Junalco), вело расследование по факту отмывания денег при отягчающих обстоятельствах, совершенного с 11 декабря 2009 года в Париже, на Кипре, в России и в Рокбрюн-кап-Мартене.