ՆԱՏՕ-ն զորք ու տեխնիկա է կուտակում Ռուսաստանի և Բելառուսի սահմանների մոտ. Լուկաշենկո 02/20/2024   14:49  |  Միջազգային լրահոս
ՆԱՏՕ-ի ավելի քան 30 հազար զինծառայող և հազարից ավելի զրահամեքենաներ են տեղակայվել Ռուսաստանի և Բելառուսի սահմանների մոտ։ Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ազգային անվտանգության համակարգի կառավարական մարմինների ղեկավարության հետ հանդիպմանը։ Նրա խոսքերը մեջբերում է «Pool of the First» տելեգրամյան ալիքը։
«Բելառուսի և Ռուսաստանի անմիջական մերձակայքում, Եվրոպայում իրականացվող դաշինքի գործողությունների շրջանակներում, տեղակայվել  է ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի միացյալ զինված ուժերի մոտ 32 հազար զինվորական։ Այդ կոնտինգենտը ներառում է ավելի քան 1000 միավոր զրահամեքենա, մոտ 160 հրետանային համակարգեր և ականանետեր, 235 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ»,- ասել է Բելառուսի ղեկավարը։
Նրա խոսքով, իր երկիրը փաստացի գտնվում է ձգձգվող խոշոր ռազմաքաղաքական ճգնաժամի էպիկենտրոնում, որտեղ օգտագործվում են ահաբեկման հնագույն մեթոդները։ Լուկաշենկոն վստահ է, որ հավաքական Արևմուտքի ախորժակն ու ակտիվությունը միայն մեծանալու է, ԱՄՆ-ն շարունակելու է ընդլայնել ՆԱՏՕ-ն՝ դրա մեջ ներքաշելով նաև Բոսնիա և Հերցեգովինան, Մոլդովան, Վրաստանն ու Սերբիան։
«Ես ձեզ ուղիղ կասեմ, առանց ավելորդ դիվանագիտության, գրեթե բոլոր եվրոպացի առաջնորդները վերածվել են ԱՄՆ-ի ենթակաների: Կասկած չկա, թե ում քաղաքականությունը, ում շահերն են գերիշխում Եվրամիության տարածքում», - հավելել է նա:
16:27 20/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԼուկաշենկոն փայտ կտրելու ժամանակ վնասվածք է ստացել
22:00 14/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը չէ դրանում մեղավոր. ստեղծված իրավիճակը նրան որպես «ժառանգություն» է բաժին հասել․ Լուկաշենկո
23:11 17/07/2023  |  Միջազգային լրահոսԼուկաշենկոն ստորագրել է ժողովրդական աշխարհազորի մասին օրենքը
20:22 23/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ի նիստում կրկին միջադեպ արձանագրվեց. Նախագահությունը ստիպված եք մինչեւ վերջ իրականացնել. Լուկաշենկոն՝ Փաշինյանին (տեսանյութ)

Лукашенко заявил, что НАТО стянул к границам России и Беларуси военных и технику 02/20/2024   14:59  |  Международные новости
К границам России и Беларуси стянуты более 30 тысяч натовских военных и свыше тысячи единиц бронетехники, заявил президент Александр Лукашенко на совещании с руководящим составом государственных органов системы обеспечения национальной безопасности. Его слова приводит РИА Новости со ссылкой на Telegram-канал "Пул первого".
"В непосредственной близости от Беларуси и России в рамках операций альянса, проводимых в Европе, размещены около 32 тысяч военнослужащих контингентов объединенных вооруженных сил НАТО и США. Это более тысячи единиц бронетехники, около 160 артиллерийских систем и минометов, 235 самолетов и вертолетов", — сказал белорусский лидер.
По его словам, республика фактически находится в эпицентре затянувшегося крупнейшего военно-политического кризиса с использованием старых как мир методов устрашения. Причем аппетиты и активность коллективного Запада будут только нарастать, США продолжат расширять НАТО, втягивая в него Боснию и Герцеговину, Молдавию, Грузию и Сербию, уверен Лукашенко.
"Скажу прямо, без лишней дипломатии: почти все европейские лидеры превратились в подданных США. В том, чья политика, чьи интересы доминируют на территории Евросоюза, нет никаких сомнений", — добавил он.
12:50 20/02/2024  |  Международные новостиЛукашенко назвал небезосновательными опасения о возможности третьей мировой войны
17:26 21/12/2023  |  Международные новостиУ Лукашенко пропал голос
15:58 17/11/2023  |  Международные новостиЛукашенко подарили гранатомет
11:28 24/05/2023  |  Международные новости"Умирать я не собираюсь, ребята": Лукашенко прокомментировал слухи о своей болезни