Եռակողմ հայտարարությունը ՌԴ-ն ու Ադրբեջանը ճղել՝ դեն են նետել. փաստաթղթում չկա կետ, որ ՌԴ-ն ՀՀ-ում պետք է որևէ բան վերահսկի.Փաշինյան 02/19/2024 13:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում չկա կետ, որ չկա որևէ բան այն մասին, որ միջանցք է անցնելու Հայաստանի տարածքով, և չկա, որևէ բան, որ Ռուսաստանը ՀՀ-ում պետք է որևէ բան վերահսկի։
Այս մասին հայտնել է Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի և հարակից շրջանների հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Խոսք է գնում տարածաշրջանային կոմունիկացիանների մասին և դուք գիտեք նաև, որ մեր դիրքորոշումը ամբողջական ներկայացնելու համար մենք ստեղծել և առաջարկել ենք «խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը»,- ասել է Փաշինյանն ու նշել, որ Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից օգտագործվող խոսույթն արդեն ազդանշան է, որ կան վտանգներ։
«Ի՞նչպես պետք է դիմակայել այդ վտանգներին։ Առաջին հերթին դա միջազգային հարաբերություններում պետք է կառավարել։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի ստեղծման պատճառներից մեկը ո՞րն էր, որ Ադրբեջանը փորձում էր տպավորություն ստեղծել, թե մենք չենք ուզում ճանապարհ տանք որևէ մեկին։
Այս ինչ խոսվում է, թե Ռուսաստանը պետք է մեր տարածքում որևէ բան վերահսկի, այդպիսի բան չկա, 9-րդ կետում այդպիսի բան չկա գրած, էլ չեմ ասում, որ եռակողմ հայտարարության այն մնացած կետերը, ըստ էության, Ադրբեջանը և ՌԴ-ն ճղել, գցել են մի կողմ։ Էդ ո՞նց կարա լինի, որ մնացած կետերը չլինեն, էդ մի կետը լինի։
9-րդ կետի վրա հղումը, արդեն էլ արդիական չի, որովհետև և ՌԴ-ն և Ադրբեջանը նախորդ կետերով իրանց պարտավորությունները ամբողջությամբ խախտել են, այսօր ԼՂ-ում հայ չկա»,- ասել է Փաշինյանը։

Ссылка на 9 пункт уже неактуальна, РФ и Азербайджан нарушили свои обязательства по предыдущим пунктам - Пашинян 02/19/2024   14:22  |  Лента новостей
В пункте 9 заявлении от 9 ноября 2020 года нет ничего о том, что через территорию Армении должен пролегать коридор, невозможно найти ничего подобного, и нет ничего о том, что  Россия должна что-то контролировать в РА. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с представителями армянской диаспоры Германии.
"Речь идет о региональных коммуникациях. И вы знаете, что для представления нашей позиции мы создали и предложили проект "Перекресток мира", - сказал Пашинян. Он указал, что риторика главы Азербайджана уже является сигналом к тому, что есть угрозы.
"Как следует противостоять этим угрозам? В первую очередь ими следует управлять в международных отношениях. В чем заключалась одна из причин создания "Перекрестка мира"? В том, что Азербайджан пытался создать впечатление, что мы не хотим предоставлять дорогу кому бы то ни было", - отметил он.
Что касается разговоров о том, что Россия должна что-то контролировать на нашей территории, то такого нет, отметил премьер Армении.
"В пункте 9 нет такого. Я уже не говорю о других пунктах трехстороннего заявления, которые Азербайджан и Россия разорвали и выбросили…", - подчеркнул Пашинян.
Он указал, что ссылка на 9-й пункт уже неактуальна, поскольку и РФ, и Азербайджан полностью нарушили свои обязательства по предыдущим пунктам. "Сегодня в Нагорном Карабахе нет армян", - сказал Пашинян.
"Это также ответственность дислоцированных в Нагорном Карабахе российских миротворческих войск, целью размещения которых была защита армян Нагорного Карабаха", - добавил Пашинян.
15:20 17/02/2024  |  ПолитикаСтало известно, о чем договорились Пашинян и Алиев по итогам трехсторонней встречи с участием Шольца в Мюнхене
14:39 17/02/2024  |  Лента новостейВ Мюнхене проходит встреча Пашиняна, Шольца и Алиева
18:01 16/02/2024  |  Лента новостейАрарат Мирзоян и Луис Боно обсудили вопросы безопасности на Южном Кавказе
14:33 16/02/2024  |  Лента новостейЭто дезинформация: Ереван разоблачил ложь Баку об обстреле азербайджанских позиций