Դաշուշենի բնակչությունը չի պատկերացրել, որ անվերադարձ է դուրս գալիս գյուղից․ բոլորը մտածել են, թե 44-օրյա պատերազմի պես է լինելու. Դաշուշենի գյուղապետ 02/19/2024 15:07 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Արցախի Ասկերանի շրջանի Դաշուշեն գյուղի բնակիչները հինգ ամիս է արդեն՝ Հայաստանով մեկ ցիրուցան եղած են։ Ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող գյուղի վարչական ղեկավարը ցավով նկատում է՝ չկա մի գյուղ, որտեղ գոնե երկու դաշուշենցի լինի․․․
Հայրենի բնակավայրից գյուղացիները սեպտեմբերի 19-ի՝ լույս 20-ի գիշերն են մազապուրծ դուրս եկել։
«Մեր ուղղությամբ ժամը 10-11-ի հատվածում են հարձակվել։ Ադրբեջանական դիրքերից խփում էին գյուղի չորս կողմերին։ Կանայք ու երեխաները մինչև գիշերվա ժամը 3-ը նկուղից դուրս չեն եկել, հնարավոր չէր դուրս գալը։ Գիշերը մի կերպ կապվել ենք շրջկենտրոն, տեղեկացրել, որ ավտոբուսներ ուղարկեն, բնակչությանը տարհանենք։ Կանանց ու երեխաներին տարհանել ենք Ստեփանակերտ, իսկ ով ի վիճակի էր զենք բռնելու, ինձ հետ մնացել է գյուղում։ Առավոտյան ժամը 6-ի կողմերն էր, մեկ էլ սկսեցին բոլոր կողմերից կրակել։ Մենք 15-20 հոգով էինք, ադրբեջանցիները՝ 10-15 անգամ մեզնից շատ։ Տեսնելով, որ անհնար է դիմակայելը, կամաց-կամաց նահանջելով դւորս եկանք գյուղից։ Մի ճանապարհ էր մնացել, որտեղ դեռ չէին հասել ադրբեջանցիները։ Եթե մի քիչ էլ ուշացնեինք, կընկնեինք լիակատար շրջափակման մեջ։ Էդ ժամանակ արդեն Շոշը, Քռասնին, Հարավը վերցրել էին, մենք էլ անտեղյակ»,-«Փաստինֆո»- հետ զրույցում հիշում է ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող Դաշուշենի նախկին գյուղապետ Ռուդիկ Ասլանյանը։
Ադրբեջանցի ահաբեկիչները գյուղի տղամարդկանց նահանջին զուգահեռ՝ մտել են գյուղ։ Ասլանյանի պատմելով՝ անտառների միջից խմբերով ներխուժել են, երբ իրենք դեռ գյուղի վարչական տարածքում էին։ Վանդալներն առաջինը Արցախի դրոշն են հանել, իրենցը բարձրացրել, որից հետո դեպի Դաշուշենի գլխավերևում կանգնեցված հայտնի խաչն են փորձել պղծել։
«Մինչև գյուղ մտնելն էլ շատ էին կրակում Խաչի ուղղությամբ։ Երևի չեն պատկերացրել, որ շատ ամուր է։ Առաջին օրը չեն կարողացել խաչը հանել․ մենք արդեն Ստեփանակերտում էինք, մի երկու օր անցել էր, որ տեսանք, թե ինչպես խաչը կամաց-կամաց ընկավ․․․»,-պատմում է Ասլանյանը։
50 մետր բարձրությամբ լուսատու խաչը կանգնեցվել էր ի հիշատակ Արցախի ազատագրման և պաշտպանության համար զոհված զինծառայողների:
Դաշուշենի բնակչությունը, գյուղապետի պատմելով, չի պատկերացրել, որ անվերադարձ է դուրս գալիս գյուղից․ բոլորը մտածել են, թե 44-օրյա պատերազմի պես է լինելու․ մի քանի օր կմնան համեմատաբար ապահով վայրում, հետո կվերադառնան գյուղ։ Գյուղացիներից շատերն անգամ փաստաթղթերը չէին վերցրել։
«Դուրս գալուց մի 3-4 օր անց մի քանի հոգով հետ են գնացել գյուղ, որ փաստաթղթերը վերցնեն, մեկ է թե կարողանան՝ գոնե մեքենաները հանեն, բայց ադրբեջանցիները թույլ չեն տվել, ասել են՝ քանի ողջ եք, հետ գնացեք։ Իրենք արդեն մեր անասունները, հավերը մորթած մեր տներում իրենց համար քեֆ էին անում»,-ասում է բռնի տեղահանված մեր զրուցակիցը։
Դաշուշենցիները հողին կպած մարդիկ են, գյուղատնտեսությամբ էին զբաղվում, օրնիբուն աշխատում, իրենց ընտանիքները պահում էին։ Ասլանյանը նկատում է՝ ոչ մի գյուղացի որևէ մեկից երբևէ օգնություն խնդրած չկա, մի բան էլ՝ իրենք էին ուրիշներին օգնում, հիմա անտեր-անտիրական, անտանիք ու անհայրենիք են մնացել։
«Արցախը դրախտավայր էր։ Ցերեկն էստեղ զրուցում ենք, գիշերը թափառում մեր ձորերում, սարերում, դաշտերում․․․ Նյութականի մասին էդքան չեմ մտածում, կաշխատենք կստեղծենք էլի, բայց մեր հողը, մեր գերեզմանները․․․ Թուրքի ձեռքն են ընկել, կպղծեն, կոչնչացնեն։ Ժողովուրդը շատ է կոտրված, դա էլ է շատ մտահոգիչ, շա՜տ։ Ոչ մի հոգեբան չի կարող արցախցու հոգին բուժել, ցավը մեղմել․․․ Անգամ վեց տարեկան թոռնիկս չի հարմարվում․ ամեն գալուց հարցնում է՝ բա՞ երբ ենք գնալու մեր գյուղը։ Դե արի ու վեց տարեկան երեխային բացատրիր, որ գյուղում հիմա թուրքեր են»,-հառաչում է մեր զրուցակիցը։
Դաշուշենն անգամ 1990-ականներին չէր տեղահանվել։ Ասլանյանը, ով բոլոր պատերազմներին մասնակցել է, ասում է․ «Մարդիկ կան, որ, ցավոք, հիմա էլ չեն հասկացել, որ Արցախը Հայաստանի դարպասն էր՝ մեծ, ամուր դարպասը։ Հիմա, երբ կորցրել ենք մեր էդ սուրբ հողը, շատերը չեն կարողանում ուշքի գալ, հարմարվել նոր միջավայրին։ Ցավալի է, որ կորցնում ենք իրար, համայնքները, ավանդույթները, բարբառը․․․ Դա սարսափելի է։ Չի կարելի թույլ տալ, որ արցախյան բարբառն ու կոլորիտը կորցնենք․․ Բարբառը գանձ է, պիտի պահվի այն․ նրանով ենք կարողանում միայն մեր սրտի եղածը, մեր ապրումներն արտահայտել․․․
Ցավոք, պետական մակարդակով ոչ միայն որևէ բան չի արվում դա կանխելու համար, այլև՝ ամեն ինչ, կարծես, արվում է այնպես, որ ժողովուրդը լրիվ հիասթափվի ու թողնի դուրս գա երկրից․․․Շատ ծանր եմ տանում, որ արտագաղթում են․ ամեն մի գնացողի հետ մի կտոր Արցախ ենք կորցնում՝ հոգևոր Արցախ․․․ Հետո, եթե ինչ-որ մի հրաշքով հնարավոր լինի վերադարձը, շատ դժվար է լինելու մարդկանց հավաքելը, արդեն լրիվ ցիրուցան եղած կլինեն աշխարհով մեկ»,-ասում է ամբողջ կյանքը հողի հետ կռիվ տված, քրտինք թափած 63-ամյա մեր զրուցակիցը։
Ասլանյանը, այսանով հանդերձ, փորձում է ուժեղ լինել, պահել հույսի այն փոքրիկ շողը, որ նորից մի օր ոտք կդնի Արցախի սուրբ հողին․․․

Никто не представлял, что больше не вернется обратно: глава арцахского села Дашушен рассказал о пережитом ужасе 02/19/2024 16:17 | Геноцид в Арцахе
Жители села Дашушен Аскеранского района Республики Арцах вышли из родной деревни в ночь с 19-го на 20-е сентября 2023 года, спасаясь от неминуемого геноцида. Глава оккупированного азербайджанцами села рассказал подробности.
"Они предприняли нападение в нашем направлении примерно в 10-11 часов. Били с азербайджанских позиций по селу с четырех сторон. Женщины и дети до трех часов ночи не выходили из укрытия, это было невозможно. Ночью мы с трудом связались с областным центром, чтобы они отправили за нами автобусы для эвакуации населения. Женщин и детей эвакуировали в Степанакерт. А те, кто мог взяться за оружие, вместе со мной остались в селе. Утром около 6 часов начали обстреливать со всех четырех сторон. Нас было человек 15-20, азербайджанцы превосходили нас по численности в 10-15 раз. Увидев, что возможности противостоять дальше нет, мы медленно стали выходить из села. Осталась лишь одна дорога, до которой еще не добрались азербайджанцы. Если бы мы еще ненадолго задержались, то попали бы в полное окружение. К тому времени они уже захватили Шош, Красный, Арав. Мы даже не были в курсе", - вспоминает в беседе с "ФактИнфо" бывший глава оккупированного арцахского села Дашушен Рудик Асланян.
Азербайджанские террористы параллельно с отступлением мужского населения села вторглись в деревню. Со слов Асланяна, они группами проникли с леса тогда, когда они еще находились на административной территории села. Вандалы в первую очередь сняли флаг Арцаха и подняли свой, после чего попытались осквернить известный крест, воздвигнутый над Дашушеном.
"До вторжения в село они интенсивно обстреливали крест. Видимо, не представляли, что он так крепко вросся в землю. Им не удалось в первый день снять крест. Мы уже были в Степанакерте. Прошло два дня, и мы видели, как крест медленно падал…", - рассказал Асланян.
Светящийся крест высотой 50 метров был установлен в память о военнослужащих, павших в освободительной борьбе за защиту Арцаха.
Население Дашушена, по словам главы села, не представляло, что покидает родной очаг безвозвратно: все думали, что будет, как во время 44-дневной войны. Они надеялись, что вернутся обратно в село через несколько дней. Многие из местных жителей даже не взяли с собой документов.
"Спустя 3-4 дня после эвакуации несколько человек вернулись в село за документами и при возможности за машинами, но азербайджанцы не позволили их забрать. Они сказали: "уходите, пока живы". Они уже зарезали наш скот и кур и пировали в наших домах», - рассказывает собеседник агентства.
Дашушенцы занимались сельским хозяйством, работали денно и нощно, содержали свои семьи. Как отметил Асланян, никто из местных жителей никогда не просил о помощи, напротив, они помогали другим, а теперь остались без крыши над головой и родины.
"Арцах – это рай на земле. Днем здесь общаемся, а ночью бродим по нашим ущельям, горам и полям...Мы вовсе не о материальном печемся – поработаем и создадим. А как быть с нашей землей, нашими могилами?!Они попали в руки турок. Они осквернят и уничтожат их…Это разрывает нам душу в ключья…Ни один психолог не может вылечить душу арцахца и смягчить его боль…Даже мой шестилетний внук не может с этим смириться. Каждый раз он спрашивает, когда мы вернемся обратно в наш поселок. Как теперь мне объяснить шестилетнему ребенку, что в нашем селе теперь орудуют турки", - стеная, рассказывает собеседник агентства.
Дашушен даже в 90-е годы не был эвакуирован. Асланян, который участвовал во всех войнах, рассказывает: "Есть люди, которые, к сожалению, и сегодня не понимают, что Арцах – это ворота Армении, большие, надежные ворота. Когда теперь мы потеряли нашу святую землю, многие не могут прийти в себя, смириться со средой. Больно, что теряем друг друга, общины, традиции, диалект…Это ужасно! Нельзя допускать потери арцахского диалекта и колорита…Диалект – это сокровище, надо его сохранить. Только на нем мы можем выражать свои эмоции и переживания…К сожалению, на государственном уровне ничего не предпринимается для того, чтобы предотвратить это…".
Асланян, несмотря на все это, пытается быть сильным, сохранить в себе проблеск надежды на то, что однажды снова он ступит на святую землю Арцаха…