Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհն է դարձել բարերար, ազգային գործիչ Ալեք Մանուկյանի արձանը. Հովիկ Ավանեսով 02/19/2024 11:56
Բռնազավթված Արցախում Ադրբեջանը շարունակում է ոչնչացնել հուշարձանները: Այս քաղաքականությունն իրականացվում է պետական մակարդակով, որի նպատակն է բռնազավթված Արցախում ամբողջովին ոչնչացնել հայկական հետքը: Այս մասին հայտնում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը.
«2023 թվականի դեկդեմբերի 24-ին «LACHIN CITY AZER ALİ» ադրբեջանական յութուբյան ալիքը հրապարակեց տեսանյութ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից https://www.youtube.com/watch?v=J2jnbVYmtHg: Տեսանյութի նախնական ուսումնասիրությունից ու վերլուծությունից ակնհայտ դարձավ, որ Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհն է դարձել բարերար, ազգային գործիչ Ալեք Մանուկյանի արձանը:
Ալեք Թագվորի Մանուկյանը ծնվել է 1901թ. հունիսի 28-ին, Զմյուռնիայում: 1929թ. հիմնել է «Մասկո» միջազգային ընկերությունը։ 1968թ. հիմնել է «Ալեք Մանուկյան» մշակութային հիմնադրամը։ ՀՀ Ազգային Հերոս (14.10.1994)։ Պարգևատրվել է ՀՀ բարձրագույն «Հայրենիք» շքանշանով։ Մահացել է 1996թ. հուլիսի 10-ին, Դետրոյթում:
Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը միջազգային ռազմական հանցագործություն է համարում․ «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն» https://www.icc-cpi.int/sites/default/files/RS-Eng.pdf : Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն»։

Очередной жертвой совершаемого Баку культурного геноцида стал памятник Алеку Манукяну в оккупированном Степанакерте 02/19/2024   12:34  |  Лента новостей
В оккупированном Арцахе Азербайджан продолжает уничтожать памятники истории и культуры. Эта политика проводится на государственном уровне, и ее цель полностью стереть армянский след в оккупированном Арцахе. Об этом написал председатель общественной организации «Омбудсмен культуры Айка» Овик Аванесов.
Он сообщил, что 24 декабря 2023 года азербайджанский ютуб-канал «LACHIN CITY AZER ALİ» опубликовал из столицы оккупированного Арцаха видео (https://www.youtube.com/watch?v=J2jnbVYmtHg). При предварительном изучении и анализе видеоматериала становится ясно, что очередной жертвой осуществляемого Азербайджаном культурного геноцида стал памятник благотворителю, национальному деятелю Алеку Манукяну.
Статья 8 Международного уголовного суда рассматривает уничтожение культурного наследия на оккупированных территориях как международное военное преступление. «Запрещается целенаправленное нападение на структуры, посвященные религии, образованию, искусству, науке или благотворительным целям, исторические памятники, больницы, если только они не являются военными целями».
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей во время вооруженного конфликта», запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, военных действий и репрессий против культурного наследия.