Վահան Քերոբյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունն ավարտվել է 02/16/2024   10:41  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդության քննությունն ավարտվել է։ Հակակոռուպցիոն դատարանը հեռացել է առանձին սենյակ՝ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի այսօր։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Վահան Քերոբյանը պաշտոնից ազատվել է նախօրեին՝ Փաշինյանի առաջարկությամբ։ Քերոբյանն ինքը բարձրաձայնել էր Փաշինյանի հետ ունեցած անհամաձայնությունների մասին։ Պաշտոնից ազատումը, սակայն, տեղի է ունեցել Էկոնոմիկայի նախարարությունում կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին, որում հայտնվել էր նրա արդեն նախկին տեղակալը՝ Անի Իսպիրյանը։ Կոռուպցիոն սկանդալի մասին հայտնի դարձավ հունվարի 31-ին։ Մասնավորապես, երկու վարույթներով ձերբակալվել է յոթ անձ, այդ թվում՝ Էկոնոմիկայի՝ պաշտոնից ազատված փոխնախարար Անի Իսպիրյանը և Պետական ներդրումների քաղաքականության վարչության պետ Լիլյա Սիրականյանը։
Հետագայում Իսպիրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց սահմանվեց տնային կալանքը։ Ինքը՝ Քերոբյանը, կասկածանքով էր վերաբերվել քրեական գործի հիմնավորվածությանը, ավելին՝ նշել էր, որ ՔԿ-ն նախ պետք է պարզաբանի՝ ինչ է ենթադրում չարաշահումը, անգամ նշել էր, թե գուցե լրագրողների հետ խոսելն էլ չարաշահում դիտարկվի։ Փաստորեն՝ այդպես էլ եղավ։
Պաշտոնից ազատման հաջորդ իսկ օրը Քերոբյանին հրավիրել են ՔԿ՝ հարցաքննության, ապա՝ մեղադրանք ներկայացրել Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը կատարվել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ։ Քերոբյանը ներկայացված մեղադրանքը չի ընդունում։

Слушания по ходатайству об аресте экс-министра экономики Армении Ваана Керобяна завершились 02/16/2024   11:05  |  Судебный репортаж
Рассмотрение ходатайства об избрании в отношении  бывшего министра экономики Армении Ваана Керобяна меры пресечения в виде заключения под стражу завершилось. Антикоррупционный суд Армении удалился для вынесения решения по ходатайству, которое будет оглашено сегодня.
Напомним,  Ваан Керобян накануне был освобожден от должности министра экономики Армении по предложению Пашиняна. Керобян сам заявил о разногласиях с Пашиняном. Однако он был отправлен в отставку на фоне коррупционного скандала в министерстве экономики, в котором оказалась его уже бывший заместитель Ани Испирян. О коррупционном скандале стало известно 31 января.
В частности, по двум производствам были задержаны семь человек, в том числе уволенная с должности замминистра экономики Ани Испирян и начальник департамента политики государственных инвестиций Лиля Сираканян. Позже Испирян была отправлена под домашний арест. Сам Керобян усомнился в обоснованности уголовного дела. Более того, он отметил, что СК сначала должен пояснить, что подразумевает под словом "злоупотребление", даже указал на вероятность того, что общение с журналистами тоже может быть расценено как злоупотребление. Фактически так и произошло.
На следующий день после отставки Керобян был вызван в СК на допрос, за которым последовало предъявление обвинения по п. 4 ч. 2 ст. 441(злоупотребление властными или служебными полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий, совершенное группой должностных лиц по предварительному сговору) УК РА. Керобян отвергает обвинения в свой адрес.