«Փնտրվում է» Վահան Քերոբյանը․ հրավիրել են ԱԱԾ՝ զրուցելո՞ւ, թե՞ ՔԿ՝ հարցաքննության 02/15/2024 13:51 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԱԾ-ն չի մեկնաբանում Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանին ԱԱԾ հրավիրելու մասին տեղեկությունը՝ հորդորելով հետևել պաշտոնական լրահոսին։ Մամուլը գրել էր, թե հնարավոր է Քերոբյանին մեղադրանք առաջադրեն և կալանավորեն՝ էկոնոմիկայի նախարարությանն առնչվող կոռուպցիոն գործով։
«Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել կոռուպցիոն գործը քննող մարմնի՝ ՔԿ-ի հետ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք Վահան Քերոբյանը հրավիրվել է ՔԿ՝ հարցաքննության եւ ինչ կարգավիճակ ունի։ Կառույցից, սակայն, նշեցին, որ քննչական գործողությունների, հրավիրվող անձանց վերաբերյալ տեղեկություն չի տրամադրվում։ Ճշգրտող հարցին՝ Վահան Քերոբյանն ի՞նչ կարգավիճակ ունի՝ նախարարությանն առնչվող գործով՝ կառույցից չմանրամասնեցին՝ նշելով, որ այդ գործով դեռևս հավելյալ տեղեկություն չի տրամադրվում։
Նշենք, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը լուծարվել է։ ԱԱԾ ՔԴ վարույթում գտնվող գործերն ըստ ենթակայության տեղափոխվել են ՔԿ։ Ըստ այդմ՝ Վահան Քերոբյանը որևէ գործով չի կարող գտնվել ԱԱԾ-ում, եթե, իհարկե, գործ չունենք նրա նկատմամբ հնարավոր ճնշումների հետ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Վահան Քերոբյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից երեկ՝ Փաշինյանի առաջարկությամբ։ Քերոբյանն ինքը բարձրաձայնել էր Փաշինյանի հետ ունեցած անհամաձայնությունների մասին։ Պաշտոնից ազատումը, սակայն, տեղի է ունեցել Էկոնոմիկայի նախարարությունում կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին, որում հայտնվել էր նրա արդեն նախկին տեղակալը՝ Անի Իսպիրյանը։ Կոռուպցիոն սկանդալի մասին հայտնի դարձավ հունվարի 31-ին։ ՀՀ ՔԿ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում և տարբեր անձանց բնակարաններում՝ ընդհանուր առմամբ 15 վայրում խուզարկություններ են իրականացվել՝ ՔԿ-ում քննվող երկու քրեական վարույթի շրջանակներում, որին հաջորդել են աղմահարույց ձերբակալություններ։
Մասնավորապես, երկու վարույթներով ձերբակալվել է յոթ անձ, այդ թվում՝ Էկոնոմիկայի՝ պաշտոնից ազատված փոխնախարար Անի Իսպիրյանը և Պետական ներդրումների քաղաքականության վարչության պետ Լիլյա Սիրականյանը։ Հետագայում Իսպիրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց սահմանվեց տնային կալանքը։ Ինքը՝ Քերոբյանը, կասկածանքով էր վերաբերվել քրեական գործի հիմնավորվածությանը։

Правоохранительные органы не комментируют информацию о вызове Керобяна на допрос 02/15/2024   14:48
Служба национальной безопасности Армении не комментирует информацию о вызове бывшего министра экономики РА в СНБ. В ведомстве призвали следить за официальными источниками информации. Ранее пресса писала о возможном предъявлении Керобяну обвинения и его аресте в связи с коррупционным делом, касающимся Минэкономики.
"ФактИнфо" в этой связи попыталось выяснить у СК, органа, в ведение которого находится дело о коррупции, действительно ли Ваан Керобян был вызван в СК на допрос и в каком статусе. В ведомстве, однако, указали, что информация о следственных действиях и приглашаемых лицах не предоставляется. На уточняющий вопрос по поводу статуса Ваан Керобяна по касающемуся министерства делу, в ведомстве воздержались от подробностей, отметив, что дополнительная информация по данному делу пока не предоставляется.
Отметим, что следственный департамент СНБ был расформирован. Находящиеся в ведении следственного департамента СНБ дела по подследственности были переданы в СК. Соответственно, Ваан Керобян не может находиться в СНБ по какому-либо делу, если мы, конечно, не имеем дело с возможным давлением на него.
Как уже ранее сообщалось, Ваан Керобян накануне был освобожден от должности министра экономики Армении по предложению Пашиняна. Керобян сам заявил о разногласиях с Пашиняном. Однако он был отправлен в отставку на фоне коррупционного скандала в министерстве экономики, в котором оказалась его уже бывший заместитель Ани Испирян. О коррупционном скандале стало известно 31 января. СК РА официально заявил об обысках в министерстве экономики и квартирах ряда лиц, в общей сложности по 15 адресам, в рамках двух находящихся в ведении СК уголовных производств, за которыми последовали громкие задержания.
В частности, по двум производствам были задержаны семь человек, в том числе уволенная с должности замминистра экономики Ани Испирян и начальник департамента политики государственных инвестиций Лиля Сираканян. Позже Испирян была отправлена под домашний арест. Сам Керобян усомнился в обоснованности уголовного дела.