Նիկոլ Փաշինյանը մեկնելու է Բրյուսել 02/15/2024 14:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է մասնակցությունը Բրյուսելում կայանալիք ատոմային էներգետիկային նվիրված գագաթնաժողովին։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Բելգիայի դեսպան Էրիկ դե Մույնքը։
«Մարտի 21-ին Բրյուսելում ատոմային էներգետիկային նվիրված գագաթնաժողով է կազմակերպվում, որին իր մասնակցությունն արդեն հաստատել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա այդ ժամանակ կլինի Բրյուսելում եւ հնարավորություն կունենա հանդիպել Բելգիայի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ»,- ասել է դեսպանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Բելգիայի միջև առաջիկա բարձրաստիճան այցերի մասին հարցին։
Ատոմային էներգետիկային նվիրված գագաթնաժողովն անցկացվելու է Բրյուսելում՝ մարտի 21-22-ը։ Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը հայտնում է, որ սա լինելու է ատոմային էներգետիկային նվիրված երբևէ առաջին գագաթնաժողովը։ Գագաթնաժողովը համախմբելու է աշխարհի տարբեր երկրների առաջնորդների՝ ընդգծելու ատոմային էներգետիկայի դերը գլոբալ խնդիրները լուծելու հարցում։ Գագաթնաժողովը համանախագահելու են Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին և Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոն։

Пашинян подтвердил свое участие в первом саммите по атомной энергетике 02/15/2024   15:57  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил свое участие в саммите по атомной энергетике, который пройдет в Брюсселе.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» заявил посол Бельгии в Армении Эрик Де Мюнк.
«21 марта в Брюсселе организуется саммит, посвященный атомной энергетике, свое участие в котором уже подтвердил премьер-министр Никол Пашинян. Он в это время будет находиться в Брюсселе и сможет встретиться с представителями властей Бельгии», - сказал посол, касаясь вопроса предстоящих визитов на высоком уровне между Арменией и Бельгией.
Саммит, посвященный атомной энергетике, пройдет в Брюсселе 21-22 марта. Международное агентство по атомной энергии сообщает, что это будет первый саммит, посвященный атомной энергетике. Саммит соберет мировых лидеров, чтобы подчеркнуть роль атомной энергии в решении глобальных задач. Сопредседателями саммита будут генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси и премьер-министр Бельгии Александр Де Кро.