Բնակիչները փակել են Ջրահովիտի ճանապարհը, ծնողները չեն ուզում, որ երեխաները 2 կմ հեռավորության վրա կառուցվող դպրոց գնան 02/14/2024 14:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Արարատի մարզի Ջրահովիտ գյուղի բնակիչներն փակել են գյուղի ճանապարհը. Պատճառը կրթության իրավունքի անարգել իրացումն է։
Ջրահովիտի նախկին համայնքապետ Համլետ Ղազարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ համայնքի բնակիչների բողոքը կապված է դպրոցը տեղափոխելու վերաբերյալ կառավարության որոշման հետ։
«Երբ համայնքները խոշորացրին՝ Ջրահովիտ և Արևաբույր համայնքների համար պետք է մեկ դպրոց կառուցեն, բայց դպրոցը Ջրահովիտից հեռու է կառուցվում, Արևաղբյուր համայնքում։ Մենք բավական մեծ ու լավ դպրոց ունենք։ Ասել են՝ մեր դպրոցում սեյսմակայունության հետ կապված խնդիր կա, բայց այնպես չի, որ մեր դպրոցը վերջացած դպրոց է։ Այսօր դպրոցը 175 աշակերտ ունի, ծնողները չեն ուզում, որ երեխաները էդքան հեռու գնան։ Իրականում դեռ որևէ վերջնական որոշում կարծեմ չկա, բայց մարդկանց մեջ հավատ չի մնացել»։
Ղազարյանը նշեց, որ համայնքում գործող դպրոցը նախատեսված է 500 աշակերտի համար։ «Մեծ լավ դպրոց է, Արևաբույրի երեխաներն էլ են այստեղ սովորել, իրենցը նախատեսված էր 8-ամյա ուսուցման համար։ Բայց հիմա ուզում են քանդել այս դպրոցը ու նորը կառուցեն, բայց ուզում են ուրիշ տեղ տանել։ Կառավարության որոշմամբ նորը պիտի կառուցվեր 2 երկու գյուղերի արանքում, բայց հիմա ուզում են ավելի հեռու տանել՝ հենց Արևաբույրում կառուցել։ Տեղը, որտեղ ուզում են կառուցել ավելի քան 2կմ հեռու է։ Բնակիչները պահանջում են, որ դպրոցը կառուցվի երկու գյուղի կենտրոնում, ինչպես որ նախատեսված էր»։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ ակցիայի մասնակցիներն այս պահին մարզպետարան են գնացել ու պահանջում են հանդիպում մարզպետի հետ։

Жители села Джраовит перекрыли дорогу в знак протеста против места строительства новой школы 02/14/2024   15:28  |  Лента новостей
Жители села Джраовит Араратской области Армении перекрыли сельскую дорогу.
Бывший глава сельской общины Джраовит в беседе с "ФактИнфо" сообщил, что протест жителей общины связан с решением правительства о переносе школы.
"После укрупнения общин должны построить одну школу для Джраовита и Аревабуйра. Однако строительство школы планируется далеко от Джраовита, в общине Аревабуйр. У нас довольно большая и хорошая школа. Нам сообщили о проблемах, связанных со сейсмостойкостью школы, но наша школа вполне сносная. Сегодня в школе обучается 175 учеников. Родители не хотят, чтобы их дети преодолевали такое расстояние. В действительности, полагаю, окончательного решения пока нет, но и доверия не осталось", - сказал он.
Казарян отметил, что действующая в общине школа рассчитана на 500 учеников. "Большая, хорошая школа. Дети из Аревабуйра тоже здесь учились…Теперь же хотят снести эту школу и построить новую, но в другом месте. По решению правительства новая должна была быть построена между двумя общинами, но теперь хотят ее перенести еще дальше и построить ее прямо в Аревабуйре. Место, где хотят ее построить, находится в двух километрах от нас. Жители требуют, чтобы школа была построена в центре, между двумя общинами, как ранее планировалось", - заявил он.
Участники акции в данный момент направились в областную администрацию и требуют встречи с губернатором, сообщил он.