Իրանը ներկայացրել է ծովային տեղակայման նոր թևավոր հրթիռ 02/14/2024 16:59 | Միջազգային լրահոս
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերը այսօր ներկայացրել և հաջողությամբ փորձարկել են ծովային նոր թևավոր հրթիռը։ Այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը:
«Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերը ներկայացրել և հաջողությամբ փորձարկել են ծովային նոր թևավոր հրթիռներ Պարսից ծոցի Աբու Մուսա և Մեծ Թոմբ կղզիների շրջանում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երեկ՝ փետրվարի 13-ին, IRNA գործակալության փոխանցմամբ, հեղափոխության պահապանների կորպուսի ուժերի հրամանատար գեներալ Հոսեյն Սալամին ասել էր, որ ԻՀՊԿ-ն նավից հաջողությամբ արձակել է հեռահար բալիստիկ հրթիռ։ Ինչպես նշել էր Սալամին՝ այս փորձարկումը զգալիորեն մեծացնում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մարտական հնարավորությունները՝ թույլ տալով նրան հարվածել ցանկացած թիրախի ամբողջ աշխարհում, քանի որ օվկիանոսային ռազմանավերը կարող են հասնել միջազգային ջրերում ցանկացած վայր:

Новую крылатую ракету морского базирования представили в Иране 02/14/2024   17:10  |  Международные новости
Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитное подразделение ВС) Ирана в среду представили и успешно провели испытания новой крылатой ракеты морского базирования, передает РИА Новости со ссылкой на информационное агентство Tasnim.
"ВМС КСИР представили и провели успешные испытания новых крылатых ракет морского базирования в районе островов Абу-Муса и Большой Томб в Персидском заливе", - говорится в сообщении.
Во вторник, 13 февраля, агентство IRNA привело заявление командующего силами КСИР генерала Хосейна Салами, сообщившего об успешном пуске КСИР баллистической ракеты дальнего действия с корабля. Как отмечается, Салами добавил, что этот испытательный пуск значительно повышает боевые возможности КСИР, позволяя наносить удары по любой цели по всему миру, поскольку океанские военные корабли могут дойти до любого места в международных водах.