«Ջերմուկ» հանքային ջրի արտադրության մեջ քացախ չի օգտագործվում, իսկ շշի մեջ քացախի առկայությունն ուղղակի հակասում է ավտոմատացված արտադրական գործընթացի սկզբունքին.ՍԱՏՄ 02/14/2024   10:19  |  Տնտեսություն
ՌԴ Սպառողների իրավունքների պաշտպանության դաշնային ծառայությունը («Роспотребнадзор») հայտարարել է Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրի առանձին խմբաքանակների վաճառքը դադարեցնելու մասին, ինչի պատճառը, ըստ հայտարարության, Վլադիկավկազի բնակչի կերակրափողի այրվածքի մասին տեղեկությունն է։ Ըստ տեղեկության՝ ավելի վաղ նա այրվածք էր ստացել հանքային ջրի շշի պարունակությունը խմելու հետևանքով։
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը ՌԴ-ից որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն առ այսօր չի ստացել, այնուամենայնիվ հարկ ենք համարում նշել, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը Ռուսաստան է արտահանվում 2001 թվականից՝ աստիճանաբար ավելացնելով ծավալները 350.000 լիտրից հացնելով մինչև 15.273.000 լիտր տարեկան, իսկ յուրաքանչյուր ներմուծված խմբաքանակ համապատասխանում է Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերին:
Բացի Ռուսաստանից այն արտահանվում է նաև ԱՄՆ, Ուկրաինա, Վրաստան, Բելառուս, Ղազախստան, ԵՄ և բազմաթիվ այլ երկրներ:
23 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանված հանքային ջրից թունավորման թեկուզ և մեկ դեպք չի արձանագրվել, ուստի խիստ տարօրինակ է, արտադրության ընթացքի մեջ որևէ բացասական տեղաշարժ չլինելու պայմաններում, «Ջերմուկ» հանքային ջրի առանձին խմբաքանակների վաճառքը դադարեցնելու մասին հնչեցված որոշումը։
«Ջերմուկ» հանքային ջրի արտադրության մեջ քացախ չի օգտագործվում, իսկ օգտագործվող նյութերը համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներով սահմանված պահանջներին և նախատեսված են սննդի արդյունաբերության մեջ օգտագործելու համար: Նշված նյութերի ենթադրյալ մնացորդային պարունակությունը, ըստ դրանց տեխնիկական բնութագրերի, չի կարող առաջացնել կերակրափողի այրվածք:
Հանքային ջրի արտադրական գործընթացն ամբողջությամբ ավտոմատացված փակ շրջափուլ է և շշի մեջ քացախի առկայությունն ուղղակի հակասում է ավտոմատացված արտադրական գործընթացի սկզբունքին և կազմակերպմանը: Պատրաստի արտադրանքի նվազագույն քանակը 1200 շիշ է, ուստի, վերը նշված չափանիշների անհամապատասխանությունն առնվազն այդքան շշում պետք է դրսևորվեր:
Անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը կձեռնարկի վերահսկողական համապատասխան միջոցառումներ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ արտադրված յուրաքանչյուր խմբաքանակի նմուշները պահվում են, իսկ Ռուսաստանի գործընկերների հետ նաև կձեռնարկվեն գործուն միջոցներ՝ պարզելու համար նման որոշման կայացման հիմքերը:
13:44 02/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու՞ է Ջերմուկի շախմատային միջազգային մրցաշարը, որն ավելի քան 10 տարի անցկացվել է Ջերմուկում, անցկացվում Երեւանում. Վարդան Առաքելյան
19:35 21/06/2023  |  Արտակարգ պատահարներՋերմուկ քաղաքում՝ «Սուրբ Գայանե» եկեղեցու մոտակայքում, տեղի է ունեցել ՃՏՊ. կան տուժածներ

При производстве минералки «Джермук» уксус не используется – армянский регулятор 02/14/2024   10:55  |  Экономика
Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) объявила о приостановке продажи отдельных партий минеральной воды «Джермук» в России. согласно заявлению,  причиной стала информация об ожоге пищевода у жителя Владикавказа. Согласно сообщению, ранее он получил ожог после того, как выпил содержимое бутылки с минеральной водой.
Инспекционный орган продовольственной безопасности РА до сего дня не получал какой-либо официальной информации из РФ. Однако регулятор считает необходимым отметить, что минеральная вода «Джермук» экспортируется в Россию с 2001 года, объемы постепенно увеличились с 350 000 литров до 15 273 000 литров в год, и каждая ввезенная партия соответствует техническим регламентам Евразийского экономического союза.
Помимо России, минералка также экспортируется в США, Украину, Грузию, Беларусь, Казахстан, ЕС и многие другие страны.
"За 23 года не зарегистрировано ни одного случая отравления минеральной водой, экспортируемой из Республики Армения, поэтому решение о прекращении продажи отдельных партий минеральной воды «Джермук» в условиях отсутствия каких-либо негативных изменений в производственном процессе представляется весьма странным. При производстве минеральной воды «Джермук» уксус не используется, а используемые вещества соответствуют требованиям, установленным международными стандартами, и предназначены для использования в пищевой промышленности. Предполагаемое остаточное содержание указанных веществ по своим техническим характеристикам не может вызвать ожога пищевода", - говорится в заявлении армянского регулятора.
Отмечается, что производство бутилированной воды «Джермук» представляет собой непрерывный производственный процесс с полностью автоматизированным замкнутым циклом и наличие уксуса в бутылке прямо противоречит принципу и организации автоматизированного производственного процесса. Минимальное количество готовой продукции составляет 1200 бутылок, следовательно, несоответствие вышеуказанным критериям должно было проявиться как минимум в таком количестве бутылок.
В случае необходимости Инспекционный орган продовольственной безопасности РА примет соответствующие меры контроля с учетом того, что образцы каждой произведенной партии сохраняются. А с российскими партнерами будут приняты действенные меры по прояснению оснований для принятия такого решения.