Երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման լավագույն միջոցն է. Մեթյու Միլլեր 02/13/2024   11:02  |  Քաղաքական
ԱՄՆ-ն հավատացած է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հասնելու լավագույն միջոցը երկխոսությունն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք ակնհայտորեն աջակցում ենք այդ հարցի շուրջ շարունակական երկխոսությանը։ Կարծում ենք, որ դա լավագույն միջոցն է հակամարտության կայուն ավարտի հասնելու համար, և մենք կշարունակենք հետամուտ լինել դրան», - ասել է Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Պետքարտուղարության խոսնակը միևնույն ժամանակ հրաժարվել է մեկնաբանել լրագրողի այն հարցը, որ կողմերը փորձում են բանակցային գործընթացը շարունակել առանց միջնորդների։
Չնայած Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հայկական կողմի ու միջազգային դերակատարների ջանքերին՝ ադրբեջանական կողմը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի նկատմամբ։ Փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած,  ադրբեջանական զինված ուժերը հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ և վիրավորներ։
22:30 29/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը Ռուսաստանի պատվիրակության ղեկավարին մուտքի արտոնագիր չի տվել՝ ՄԱԿ-ի նստաշրջանին մասնակցելու համար
13:12 28/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մահանում է սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով
21:13 24/01/2024  |  Միջազգային լրահոսՊենտագոնում հրաժարվել են մեկնաբանել Իլ-76-ի կործանումը
11:08 23/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշինգտոնն աշխատելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջնագծին հասնելու ուղղությամբ. Պատել
19:50 20/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԶԼՄ-ները հայտնել են Իրաքում ամերիկյան ռազմակայանի գնդակոծության մասին

США считают диалог лучшим способом нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном - Госдеп 02/13/2024   11:09  |  Политика
США считают, что диалог - лучший способ достичь нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы, определенно, поддерживаем продолжение диалога по этому вопросу. Мы считаем, что это лучший способ добиться прочного прекращения конфликта, и мы продолжим его добиваться», - заявил Миллер на пресс-конференции.
При этом представитель Госдепа отказался комментировать вопрос журналиста о том, что стороны пытаются продолжить переговорный процесс без посредников.
Несмотря на усилия армянской стороны и международных игроков по достижению мира на Южном Кавказе, азербайджанская сторона предприняла очередную агрессию против Республики Армения. 13 февраля, с 05:30, вооруженные силы Азербайджана вели огонь из огнестрельного оружия в направлении армянских позиций, расположенных в районе Неркин Ханда. В результате огня противника с армянской стороны есть двое погибших и раненые.
00:15 13/02/2024  |  Лента новостейЕреван отреагировал на спекуляции Баку: Армения передала новые формуляры минных полей и международным партнерам