Հունվարին աշխարհում ավելի քան 40 հազար մարդ է հիվանդացել խոլերայով. ԱՀԿ 02/13/2024   12:49  |  Առողջություն
Աշխարհում խոլերայով հիվանդացածների թիվը 2023 թվականին գերազանցել է 700 հազարը, 2024 թվականի հունվարին արդեն հիվանդացել է ավելի քան 40 հազար մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ)՝ աշխարհում այդ հիվանդության հետագա տարածման վտանգը գնահատելով շատ բարձր։
Խոլերայի կայուն տարածումն «ակնհայտ է դառնում 2024 թվականի սկզբին. միայն հունվարին 17 երկրներից ստացվել են հաղորդումներ հիվանդության 40 900 դեպքի և 775 մահվան մասին»։ Տարեսկզբից այս հիվանդությունը գրանցվել է ԱՀԿ-ի վեց տարածաշրջաններից չորսում՝ Աֆրիկայում, Արևելյան Միջերկրականում, Ամերիկայում և Հարավարևելյան Ասիայում: Հիվանդացության առանձնապես սաստիկ բռնկում է գրանցվել Զամբիայում և Զիմբաբվեում:
ԱՀԿ-ում հիշեցրել են, որ 2023 թվականին 30 երկրներում գրանցվել է խոլերայի ավելի քան 708 200 դեպք, մահացել է ավելի քան 4300 մարդ։ Ինը պետություններում դեպքերի թիվը գերազանցել է 10 000-ը: Կազմակերպության տվյալներով՝ 2022 թվականին աշխարհում հայտնաբերվել է խոլերայի 472 697 դեպք, իսկ 2021 թվականին՝ 223 370։
«Խոլերայի դեմ գլոբալ պայքարի վրա շարունակում է ազդել  ներքին ընդունման պատվաստանյութերի (OCV) խիստ պակասը», - նշել են ԱՀԿ-ում:
2023 թվականի հունվարից մինչև 2024 թվականի հունվարը OCV-ի շտապ պահանջարկի թիվը կտրուկ աճել է. 14 երկիր խնդրել է 76 միլիոն դեղաչափ, մինչդեռ առկա է եղել ընդամենը 38 միլիոն դեղաչափ:
2023 թվականի հունվարին ԱՀԿ-ն աշխարհում խոլերայի  տարածումը դասակարգել է որպես «երրորդ դասի արտակարգ իրավիճակ», որը արտակարգ իրավիճակների ամենաբարձր մակարդակն է:
Խոլերան առանձնապես վտանգավոր վարակիչ հիվանդություն է, որի պատճառը խոլերայի կորամանրէներն են: Այն առաջանում է, երբ հարուցիչը հայտնվում է օրգանիզմում վարակված սննդի կամ ջրի հետ:

Более 40 тыс. человек в мире заболели холерой в январе - ВОЗ 02/13/2024 13:02 | Здоровье
Число заболевших холерой в мире в 2023 году превысило 700 тыс., в январе 2024 года уже заболели более 40 тыс. человек. Об этом, как передает ТАСС, сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), расценившая риск дальнейшего распространения этой болезни в мире как очень высокий.
Устойчивое распространение холеры "становится очевидным в начале 2024 года: только лишь за январь из 17 стран поступили сообщения о 40,9 тыс. случаев заболевания и 775 смертях". Эта болезнь зарегистрирована с начала года в четырех из шести регионов ВОЗ - Африке, Восточном Средиземноморье, Америке и Юго-Восточной Азии. Особенно сильный всплеск заболеваемости отмечен в Замбии и Зимбабве.
В ВОЗ напомнили, что в 2023 году в 30 странах было зарегистрировано более 708,2 тыс. случаев холеры, умерли более 4,3 тыс. человек. В девяти государствах число заболевших превысило 10 тыс. По данным организации, в 2022 году в мире было выявлено 472 697 случаев заболевания холерой, а в 2021 году - 223 370.
"На глобальную борьбу с холерой по-прежнему влияет острая нехватка пероральных вакцин (OCV)", - отметили в ВОЗ. С января 2023 года по январь 2024 года "количество срочных запросов на OCV резко возросло: 14 стран запросили 76 млн доз", тогда как в наличии было только 38 млн доз.
В январе 2023 года ВОЗ классифицировала распространение холеры в мире как "чрезвычайную ситуацию третьего класса", что является самым высоким уровнем для чрезвычайных ситуаций. "Учитывая количество вспышек и их географическое распространение, а также нехватку вакцин и других ресурсов, ВОЗ продолжает оценивать риск на глобальном уровне как очень высокий", нынешнее распространение холеры "по-прежнему классифицируется как чрезвычайная ситуация третьего класса".
Холера - особо опасная инфекционная болезнь, вызываемая холерными вибрионами. Она возникает при попадании в организм возбудителя с зараженными пищей или водой.