Արարատ Միրզոյանը Նատալի Լուազոյի քննարկել է տարածաշրջանային հարցերը 02/13/2024   10:07  |  Քաղաքական
Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Renew Europe, Ֆրանսիա) հետ:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցեր, որոնց առաջմղման հարցում իր յուրովի դերն ունի ԵՄ օրենսդիր մարմինը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել գործընկերության խորացման հեռանկարներին և այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին։
Հանգամանալից քննարկվել են Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հարցեր: Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերոջն է ներկայացրել առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում հայկական կողմի տեսլականը, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։ Ընդգծվել է ՀՀ նկատմամբ տարածքային նկրտումների զսպման, տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անքակտելիության անվերապահ հարգման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար դժվարին պայմաններում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ցուցաբերած սկզբունքային մոտեցմանն ու հստակ գնահատականներով և ուղերձներով ընդունված փաստաթղթերին։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Նատալի Լուազոյին ՀՀ համար առանցքային կարևորության հարցերի առաջմղման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար և նրան պարգևատրել ՀՀ երախտագիտության մեդալով։
16:15 11/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Բրյուսելում խոսել է է ՀՀ-ում ժողովրդավարական ձեռքբերումների մասին

Арарат Мирзоян обсудил с Натали Луазо вопросы безопасности в регионе Южного Кавказа 02/13/2024   16:01  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 12 февраля встретился с председателем комитета по вопросам безопасности и обороны Европарламента Натали Луазо (Renew Europe, Франция). Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
"Были обсуждены вопросы, стоящие на повестке партнерства между Арменией и ЕС, в продвижении которой свою роль имеет и законодательный орган ЕС. В этом контексте была упомянута перспектива углубления партнерства и обоюдные усилия в этом направлении. Были также детально обсуждены вопросы безопасности в регионе Южного Кавказа. Арарат Мирзоян представил своей коллеге видение армянской стороны того, как возможно преодолеть существующие вызовы, в том числе при поддержке международных партнеров. Была подчеркнута важность сдерживания территориальных притязаний к Армении, безусловного уважения территориальной целостности и нерушимости границ", - говорится в сообщении.
Отмечается, что был затронут принципиальный подход Европейского парламента на фоне сложной ситуации для Республики Армения и народа Нагорного Карабаха, а также четкие оценки и посылы, содержащиеся в принятых документах.
Мирзоян поблагодарил Натали Луазо за значительный вклад в продвижение ключевых вопросов для Армении, защиты гуманистических ценностей и наградил ее Медалью признательности Республики Армения.