Միջազգային հանրությունը պետք է Ադրբեջանին կոչ անի դուրս բերել իր օկուպացիոն ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից․ Մարուքյան 02/13/2024   12:38  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հերթական ագրեսիային, որի հետևանքով հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ։
«Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության հայտարարության համաձայն՝ այս գիշեր նրանք իրականացրել են «Հատուցում» գործողությունը՝ հարձակվելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տեղակայված սահմանապահների դիրքերի վրա, ինչի հետևանքով երկու հայ զինծառայող է սպանվել, ևս մի քանիսը վիրավորվել են:
Սկզբում Ադրբեջանը հայտարարում է, որ հայկական կողմից հրաձգություն է եղել, կարծես վիրավոր է եղել, հետո հայկական կողմը հայտարարում է, որ հետաքննելու է միջադեպը, իսկ ադրբեջանական կողմը հարձակվում, սպանում և վիրավորում է մարդկանց ՝ չսպասելով որևէ հետաքննության ՝ դրանով իսկ ցույց տալով, որ նրանք պատրաստ են եղել հարձակման և պարզապես պատճառ են փնտրել:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում իր «ավանդական» հանցավոր, ագրեսիվ պահվածքից և սկզբում տարածում է անվերահսկելի, միակողմանի, կեղծ լուրեր, կարծես հայկական կողմից կրակոցներ են եղել, իսկ հետո պատրաստի գործողություն է իրականացնում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ՝ սպանելով և խեղելով նոր կյանքեր:
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր արարքների այս շղթան պետք է դադարեցվի։ Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացված նողկալի, չհրահրված գործողությունների այս շղթան և կոչ անի Ադրբեջանին դուրս բերել իր օկուպացիոն ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ավելի քան 215 քառակուսի կիլոմետրից, ինչը փաստացի ագրեսիա և սադրանք է Հայաստանի դեմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X-ի իր էջում գրել է Մարուքյանը։
10:39 15/08/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ է սա, եթե ոչ կոռուպցիա. «Հրապարակ»
12:50 13/08/2023  |  ՄեկնաբանությունՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները կարող են դադարեցնել սովը զենքի վերածելը, որն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես լծակ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության համար.Մարուքյան

Международное сообщество должно призвать Азербайджан вывести свои оккупационные силы с суверенной территории Армении - Марукян 02/13/2024   12:49  |  Комментарий
Азербайджан, не дожидаясь какого-либо расследования,  нападает, убивает и калечит людей, тем самым показывая, что готовился к нападению и просто искал повод. Об этом написал посол Армении по особым поручения Эдмон Марукян в своем микроблоге в X(ранее Twitter) и привлек внимание госсекретаря США Энтони Блинкена, главы Евросовета Шарля Мишеля, президента Франции Эммануэле Макрона и главы евродипломатии Жозепа Борреля на предпринятый Баку очередной акт агрессии.
Как указал он, согласно заявлению Государственной пограничной службы Азербайджана, сегодня ночью они провели операцию "Возмездие", атаковав позицию пограничников, расположенную на суверенной территории Армении, в результате которой погибли двое армянских военнослужащих и еще несколько человек были ранены.
"Сначала Азербайджан заявляет, что с армянской стороны был обстрел и якобы у них раненый. В ответ армянская сторона заявляет, что по инциденту будет проведено расследование. А азербайджанская сторона, не дожидаясь какого-либо расследования,  нападает, убивает и калечит людей, тем самым показывая, что они готовились к нападению и просто искали повод", - отметил Марукян.
Таким образом, как отметил посол,  очевидно, что Азербайджан не отказывается от своего “традиционного” преступного, агрессивного поведения и сначала вбрасывает однобокие сообщения и фейковые новости, будто с армянской стороны была стрельба, а затем проводит уже подготовленную операцию на суверенной территории Армении, убивая и калеча новые жизни.
"Эту цепочку преступных действий, совершаемых  Азербайджаном, необходимо остановить. Международное сообщество должно осудить эту цепочку гнусных, ничем не спровоцированных действий, осуществленных Азербайджаном, и призвать Азербайджан вывести свои оккупационные силы с более чем 215 квадратных километров суверенной территории Армении, что является по своей сути агрессией и провокацией против Армении», - отметил  посол Армении по особым поручениям", - написал Эдмон Марукян.