Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և այլ հիմնարար իրավունքները. ՄԻՊ 02/13/2024   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 13-ին Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումներին վերաբերելի հարցերի առնչությամբ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմը։
Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ միջավայրում ապրելու, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։
ՄԻՊ աշխատակազմին բնակիչները պատմել են, որ կրակոցները պարզ լսելի են եղել, ինչի հետևանքով իրենք ահաբեկվել են, հայտնվել են անորոշության մեջ, տագնապային վիճակում։
Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններն իրական վտանգ են ներկայացնում անձանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության, կրթության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մշտադիտարկման և մարդու իրավունքներին առնչվող փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են։

Основные права гражданского населения нарушены из-за обстрела Неркин Ханда азербайджанскими ВС - омбудсмен 02/13/2024 13:41 | Лента новостей
Аппарат Защитника прав человека Армении выступил с заявлением в связи с очередной агрессией Азербайджана против Армении.
"13 февраля в связи с вопросами, связанными с нарушениями прав человека в результате действий вооруженных сил Азербайджана в направлении Неркин Ханда Сюникской области, по поручению омбудсмена Армении Анаит Манасян в аппарате приступили к изучению. Вследствие обстрела азербайджанскими вооруженными силами Неркин Ханда были нарушены основные права гражданского населения на жизнь, проживание в безопасной среде, образование и другие основные права", - говорится в заявлении.
Жители рассказали аппарату омбудсмена, что звуки стрельбы были отчетливо слышны и вследствие этого они подверглись террору, оказались в состоянии неопределенности и тревоги, сообщили в аппарате ЗПЧ.
Омбудсмен особо подчеркивает, что действия вооруженных сил Азербайджана представляют реальную угрозу с точки зрения обеспечения права людей на жизнь и безопасность, образование, а также других основных прав.
Мониторинг и сбор фактов, касающихся прав человека, в аппарате Защитника прав человека продолжается.