Խստրեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական գործողությունները. ՀՀ ԱԳՆ 02/13/2024 13:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 13-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի, Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ և մեկ վիրավոր:
Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների` փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ:
Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաև վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Խստրեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները` իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ:

Азербайджан ищет предлоги для эскалации ситуации на границе – заявление МИД Армении 02/13/2024 14:22 | Лента новостей
Министерство иностранных дел РА выступило с заявлением в связи с очередной агрессией Азербайджана против Армении. В заявлении МИд Армении говорится:
"В результате очередной провокации и применения силы вооруженными силами Азербайджана утром 13 февраля в районе населенного пункта Неркин Ханд, укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения у армянской стороны 4 погибших и 1 раненый.
Несмотря на сообщение компетентных органов Республики Армения от 12 февраля о том, что опубликованные в тот же день азербайджанскими СМИ кадры и информация о том, что пограничники Армении ранили азербайджанского военнослужащего в районе Капана, расследуются, азербайджанская сторона предприняла агрессивные действия утром 13 февраля. Это показывает, что Азербайджан ищет предлоги для эскалации ситуации на границе.
Этим действиям по применению силы предшествовали воинственные заявления военно-политического руководства Азербайджана, а также информационно-пропагандистские подготовительные работы последних дней. Азербайджанское руководство последовательно пытается сорвать усилия заинтересованных в стабильности и безопасности Южного Кавказа акторов по возобновлению переговоров, направленных на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном.
Решительно осуждаем эти действия Азербайджана, прибегающего к военным провокациям, призываем воздержаться от дестабилизирующих ситуацию шагов и вернуться к переговорам. Вновь подтверждаем озвученные ранее предложения армянской стороны по реализации надежных мер, направленных на повышение пограничной безопасности".