Ալեն Սիմոնյանի հարսը և նույն գործով կալանավորված Լիլի Մկրյանն ազատ են արձակվել 02/12/2024   11:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 12-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալներ՝ առևտրային կազմակերպության աշխատակիցներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ մեղադրյալները ցուցմունքներ են տվել քրեական վարույթի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վերաբերյալ, նրանց մասնակցությամբ կատարվել են առերեսումներ, որպիսի պայմաններում վարույթի տվյալ փուլում էականորեն նվազել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի կողմից ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելու, ապացուցման գործընթացին ապօրինի միջամտելու հավանականությունը՝ դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի նկատմամբ կիրառել համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ գրավ, բացակայելու արգելք և երաշխավորություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի հունվարի 31-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), իսկ առևտրային կազմակերպության ղեկավարի և աշխատակիցների նկատմամբ՝ նույն արարքին հանցակցելու (Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետ):
Առևտրային կազմակերպության ղեկավարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը չի փոխվել:
12:19 07/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմը Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահի հետ հանդիպման հրավեր չի ստացել. ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսնակ
18:17 06/02/2024  |  ՔաղաքականՓողոցից եկաք, ո՞րն ա ձեր օրակարգը. դուք ձեր անգործությամբ մեղավոր եք, եթե մենք, իհարկե, սխալներ ենք գործում. Ալեն Սիմոնյան
14:24 06/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանին ՔՊ-ի ներսում շատ սիրում ու հարգում են, նրա դեմ որևէ արշավ չկա. Էմմա Պալյան
11:46 06/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը խնդրեց ՀՅԴ-ին այլևս չհիշեցնել իր թքելու միջադեպը, հակառակ դեպքում՝ սպառնում է ինքն էլ կուսակցության մասին հիշեցումներ անել

Невестка Алена Симоняна и арестованная по тому же делу Лили Мкрян освобождены из-под стражи 02/12/2024 12:41 | Криминальная хроника
Прокурор 12 февраля по собственной инициативе изменил избранную в отношении обвиняемых по расследуемому в СК делу, сотрудников коммерческой организации А.Г. и Л.М. меру пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщили в прокуратуре.
С учетом того, что упомянутые фигуранты дела дали показания относительно обстоятельств, имеющих существенное значения по уголовному производству, с их участием были проведены очные ставки. В данных условиях на этом этапе производства значительно снизился риск неправомерного поведения со стороны А.Г. и Л.М., вмешательства в процесс доказывания, прокурор поручил органу, осуществляющему производство, применить к А.Г. и Л. М.комбинированную альтернативную меру пресечения – залог, подписку о невыезде и поручительство.
Напомним, 31 января 2024 года прокурор инициировал уголовное преследование в отношении должностных лиц министерства экономики РА по п.4 ч. 2 ст. 441( злоупотребление властными или служебными полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий должностным лицом) УК РА) УК РА., а в отношении руководителя и сотрудников коммерческой организации – по статье о соучастии в том же деянии(п. 4 ч 2 ст. 46-441 УК РА).
Примененная к руководителю коммерческой организации мера пресечения в виде заключения под стражу не была изменена.