Փետրվարի 12-13-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում 02/12/2024 13:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 12-13-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում՝ մասնակցելու ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստին։
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև Բելգիայի ԱԳ նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը կկայանա փետրվարի 13-ին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի մասնակցությամբ։
Հանդիպման օրակարգը ներառում է հարցերի լայն շրջանակ։ Կքննարկվեն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում իրականացված բարեփոխումների և դրանց արդյունքների մասով։ Կդիտարկվեն նաև տարբեր ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով ներկայիս առաջնահերթություններն ու առկա մարտահրավերները։ Քննարկվելու են նաև անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանային հարցեր։
Հանդիպման արդյունքներով Արարատ Միրզոյանը և Ժոզեպ Բոռելը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով, որը ԵՄ խորհրդի կողմից ուղիղ կհեռարձակվի Երևանի ժամանակով 17:00-ին։

Глава МИД Армении отбывает в Брюссель с рабочим визитом 02/12/2024   13:19  |  Лента новостей
12-13 февраля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян будет находиться в Брюсселе с рабочим визитом для участия в пятом заседании Совета партнерства между Арменией и ЕС. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр иностранных дел Армении Мирзоян также встретится с министром иностранных дел Бельгии и другими высокопоставленными официальными лицами.
Пятое заседание Совета партнерства Армения-ЕС состоится 13 февраля с участием министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и вице-председателя Европейской комиссии, Верховного представителя Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Борреля. Повестка заседания включает в себя широкий спектр вопросов. Будет обсужден процесс реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом и Арменией, в том числе осуществляемые в Армении реформы и их результаты. Будут также рассмотрены перспективы углубления партнерства между Арменией и ЕС в различных сферах с учетом нынешних приоритетов и задач.
По итогам встречи Арарат Мирзоян и Жозеп Боррель проведут совместную пресс-конференцию, которая будет транслироваться в прямом эфире на сайте Совета ЕС в 17:00 по ереванскому времени.