Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ֆերնանդո Արիասի հետ 02/09/2024 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 8-ին Հաագայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ֆերնանդո Արիասի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության միջև փոխգործակցության հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայով ամրագրված հանձնառություններին ՀՀ կողմից տրվող կարևորությունը, ինչն իր արտացոլումն է ստացել նաև փաստաթղթին ՀՀ միանալուց ի վեր երկրում իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներում։
ՔԶԱԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերնանդո Արիասը ներկայացրել է վերջին շրջանի զարգացումների պայմաններում կազմակերպության համար առկա մարտահրավերները, այդ թվում՝ կոնվենցիայով սահմանված մանդատի իրականացման համատեքստում։
Մտքեր են փոխանակվել փոփոխվող աշխարհում զինաթափման և չտարածման ուղղությամբ ՔԶԱԿ ու անդամ երկրների կողմից շարունակական ջանքերի վերաբերյալ:

Глава МИД Армении встретился в Гааге с генсеком Организации по запрещению химоружия 02/09/2024   12:58  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 февраля в Гааге встретился с генеральным секретарем Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Фернандо Ариасом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества между Арменией и ОЗХО. Глава МИД Армении подчеркнул важность, придаваемую Арменией обязательствам, закрепленным в Конвенции о запрещении химического оружия, что нашло отражение и в законодательных реформах, проведенных в стране с момента присоединения Армении к документу.
Генсек ОЗХО Фернандо Ариас представил вызовы, стоящие перед организацией в свете недавних событий, в том числе в контексте выполнения мандата, установленного конвенцией.
Состоялся обмен мнениями о продолжающихся усилиях ОЗХО и государств-членов по разоружению и нераспространению в меняющемся мире.
10:49 30/11/2023  |  Лента новостейГлавы МИД Армении и Нидерландов обсудили вопросы региональной безопасности и перспективы расширения сотрудничества
09:42 11/11/2022  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении рассказал советнику премьер-министра Нидерландов об усилиях Армении по достижению мира в регионе