Արդարության մասին ինստիտուտների և հանրության պատկերացումները չեն համընկնում, ինչը լրջագույն խնդիր է. վարչապետը ներկա է գտնվել ՍԴ-ի հիմնադրման 28-ամյակին նվիրված միջոցառմանը 02/09/2024 15:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 28-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Վերջինիս մասնակցել են նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին Սահմանադրական դատարանի ձևավորման 28-րդ տարեդարձի առիթով և նշել, որ այն պետական կարևոր ինստիտուտներից մեկն է: «Ընդգծելով և կարևորելով իշխանությունների տարանջատման և բաժանման սկզբունքը, որը կարծում եմ՝ ցանկացած պետության կայացման համար կարևորագույն նախապայման է, սակայն այնպես է, որ Կառավարությունը պատասխանատվություն ունի իշխանության բոլոր օղակների գործունեության պայմաններ ապահովելու համար:
Կարծում եմ՝ Կառավարությունն ի ցույց է դրել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները կամ առնվազն բավարար այն փոփոխությունները, որոնք անհրաժեշտ են Սահմանադրական դատարանի և ընդհանրապես դատական անկախ համակարգի ձևավորման և գործունեության համար: Այդ որոշումները կայացվել են, իհարկե, գործընթացներն ու բարեփոխումները, իմ ընկալմամբ, երբեք չեն ավարտվում: Այսինքն՝ չկա մի կետ, երբ որևէ կառավարություն և պետություն կարող է արձանագրել՝ վերջ, բարեփոխումներն ավարտվեցին: Եվ այդտեղ ուզում եմ ընդգծել Կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության քաղաքական կամքը՝ Սահմանադրական դատարանի բնականոն և ընդհանրապես՝ դատական անկախ համակարգի գործունեության համար իրենից կախված ամեն հնարավորն անելու:
Սահմանադրական դատարանը, իհարկե, սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմին է, բայց ուզում եմ ձեզ հետ կիսվել, կարծում եմ մեր ժամանակների համար արդիական մի մտքով, որն արդիական է եղել մեր հանրապետության գոյության ողջ պատմության ընթացքում: Արդարադատությունն ինստիտուտ է, իսկ արդարությունը՝ զգացում: Այսինքն՝ արդարադատությունը մեծ հաշվով օրենքներ են, այդ օրենքներն իրականացնող և օրենքի առաջ հավասարությունն ապահովող մարմիններ: Իհարկե, Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատությանը ծառայող մարմինները գործում են լիարժեք, բայց պետք է նաև կիսեմ իմ տպավորությունը, որպես նաև Կառավարության ղեկավար, ով մարդկանց հետ շփվելու ամենատարբեր առիթներ է ունենում. արդարադատության մեր ինստիտուտները դեռևս արդարության զգացում չեն սերմանում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների մեջ: Սա շատ հետաքրքիր ֆենոմեն է: Եթե, օրինակ՝ հարցում իրականացնենք պետական ինստիտուտների մեջ, թե, այնուամենայնիվ, մեր գործունեությունը տեղավորվո՞ւմ է արդարության շրջանակներում, թե՞ չի տեղավորվում, կարծում եմ՝ պետական ինստիտուտների և դատական ինստիտուտների պատասխանը դրական կլինի, բայց հանրության պատասխանն այնքան էլ դրական չի լինի: Ի՞նչն է սրա պատճառը: Կարծում եմ՝ սրա պատճառն այն է, որ արդարության մասին ինստիտուտների և հանրության պատկերացումները չեն համընկնում:
Եվ սա լրջագույն պրոբլեմ է, որի հետ մենք պետք է առերեսվենք և որի հետ պետք է հասցեագրվենք։ Մեծ հաշվով, մեր երկրում ամենատարբեր առիթներով խոսում ենք ստանդարտի մասին, բայց կարծում եմ՝ պետք է խոսենք նաև արդարադատության ստանդարտի մասին, թե ինչ է դա նշանակում գործնականում։ Նաև կարևոր է հետևյալ հարցը՝ ի՞նչ պետք է տեղի ունենա, որ պետական ինստիտուտների և հանրության պատկերացումներն արդարադատության մասին համընկնեն։ Կարծում եմ, որ այդ հարթակը, որտեղ այդ խոսակցությունը տեղի է ունենում, բանավեճն է Սահմանադրության շուրջ և ի վերջո, այդ բանավեճի արդյունքում որոշման կայացումը Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ։ Ես երկար եմ այս թեմայի մասին մտածել և կարծում եմ, որ հենց այս խաչմերուկում տեղի ունեցած հանդիպման առանձնահատկություններն են, որ ինստիտուտների և հանրության պատկերացումներն արդարության և արդարադատության մասին չեն համընկնում։ Այսինքն` այս հանգրվանում է, որ այդ խոսակցությունը, այդ կոնսենսուսը չի ձևավորվել և կարծում եմ, որ սա հիմա արդեն ակնհայտորեն մեր պետական ինստիտուտների և ընդհանրապես՝ պետության կայացման համար կարևորագույն մի խնդիր է, որի հասցեագրումն առնվազն մեր օրակարգում պետք է ունենանք։ Եվ այստեղ, իհարկե, շնորհակալ կլինեմ, եթե Սահմանադրական դատարանն առանց իշխանությունների բաժանման սկզբունքների խախտման, նաև այս թեմայով հաղորդակցության հնարավորություն ստեղծի Կառավարության համար, որովհետև սրանք հարցեր են, որոնք շատ կարևոր են։
Կրկին ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել այս առիթով, ընդգծել իմ խորը հարգանքը Սահմանադրական դատարանի ինստիտուտի նկատմամբ և հույս հայտնել, որ մենք Սահմանադրության սահմանված կարգով բաժանված ինստիտուտների փոխգործակցության և երկխոսության հնարավորություն կարող ենք ստեղծել՝ ի վերջո արդարադատություն ինստիտուտի և արդարություն զգացողության համադրման և նույնականացման մեխանիզմների ձևավորման մասին, որովհետև կարծում եմ` դա շատ կարևոր է։ Ձեզ հայտնի հանգամանքների, ողբերգական հանգամանքների բերումով մեր հանրության մեջ շատ խորը դիսոնանսի զգացողություն կա։ Եվ այդ դիսոնանսի զգացողությունը, կարծում եմ, ամենաշատն արտահայտվում է կամ այդ դիսոնանսի եռման կետը հենց արդարադատություն ինստիտուտի և արդարության զգացման այս բաժանման միջև ընկած տիրույթում է գտնվում։ Շնորհակալ կլինենք, եթե Սահմանադրական դատարանը, մեր մյուս պետական ինստիտուտները ցանկանան, ուզենան և կարևոր համարեն այս դիլեման լուծելու գործում ներդրում ունենալ», - իր խոսքում նշել է վարչապետը:

Представления институтов и общества о справедливости не совпадают, что является серьезной проблемой - Пашинян 02/09/2024   17:21  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в мероприятии, посвященном 28-летию со дня основания Конституционного суда. В мероприятии также приняли участие президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, председатель Конституционного суда Арман Диланян, министр юстиции Григор Минасян, генеральный прокурор Анна Вардапетян и другие должностные лица. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Никол Пашинян поздравил присутствующих по случаю 28-летия со дня основания Конституционного суда и отметил, что это один из важных государственных институтов. “Подчеркивая важность принципа разграничения и разделения властей, который, по-моему, является важнейшей предпосылкой становления любого государства, однако правительство несет ответственность за обеспечение условий для работы всех звеньев власти.
Я считаю, что правительство продемонстрировало все необходимые или, как минимум, достаточные изменения, которые необходимы для формирования и функционирования Конституционного суда и независимой судебной системы в целом. Эти решения, конечно, приняты, однако, по-моему, процессы и реформы никогда не заканчиваются. Т.е. нет такого момента, когда какое-либо правительство и государство может зафиксировать: всё, реформы закончились. И здесь я хочу подчеркнуть политическую волю правительства и парламентского большинства сделать все возможное для нормального и независимого функционирования Конституционного суда и судебной системы в целом.
Конституционный суд – это, конечно, орган, осуществляющий конституционное правосудие, но я хочу поделиться с вами идеей, которая, на мой взгляд, актуальна для нашего времени, которая была актуальна на протяжении всей истории существования нашей республики. Правосудие – это институт, а справедливость – это чувство. Т.е. по большому счету, правосудие – это законы, органы, реализующие эти законы и обеспечивающие равенство перед законом. Конечно, органы правосудия в Республике Армения полноценно функционируют, но как глава правительства, который по разным поводам общается с людьми, я должен также поделиться своим впечатлением: наши институты правосудия пока еще не внушают гражданам Республики Армения чувство справедливости. Это очень интересный феномен. Если, например, мы проведем опрос среди государственных учреждений, вписывается ли наша деятельность в рамки правосудия или нет, думаю, ответ государственных и судебных институтов будет положительным, но ответ обществա будет не столь положительным. В чем причина? Думаю, что причина в том, что понимание справедливости со стороны институтов и общества не совпадают.
И это очень серьезная проблема, с которой нам предстоит столкнуться лицом к лицу и решить ее. По большому счету, в нашей стране мы говорим о стандарте по разным поводам, но я думаю, что нам следует также поговорить о стандарте правосудия и о том, что он означает на практике. Важен также следующий вопрос: что должно произойти, чтобы представления государственных институтов и общества о справедливости совпали?
Думаю, что площадкой, на которой происходит этот разговор, являются дебаты вокруг Конституции и, в конечном итоге, принятие решений по результатам этих дебатов во время конституционного референдума. Я долго думал над этой темой и считаю, что именно на этом пересечении представления институтов и общества о правосудии и справедливости не совпадают. Т.е. именно на данном этапе этот разговор, этот консенсус не сформировался, и я думаю, что это сейчас является очень важной задачей для становления наших государственных институтов и государства в целом, ее решение мы, как минимум, должны иметь в нашей повестке дня. И здесь, конечно, я буду признателен, если Конституционный суд, не нарушая принципов разделения власти, создаст для правительства возможность общаться на эту тему, потому что это очень важные вопросы.
Еще раз хочу поздравить всех нас, подчеркнуть свое глубокое уважение к институту Конституционного суда и выразить надежду, что мы сможем создать возможность для взаимодействия и диалога между разделенными в установленном Конституцией порядке институтами о формировании механизмов синтеза и идентификации института правосудия и чувства справедливости, потому что я считаю, что это очень важно.
В силу известных вам обстоятельств, трагических обстоятельств, в нашем обществе существует очень глубокое чувство диссонанса. И ощущение этого диссонанса, думаю, сильнее всего отражается или точка кипения этого диссонанса находится именно в диапазоне разрыва между институтом правосудия и чувством справедливости. Мы будем благодарны, если Конституционный суд и другие наши государственные институты пожелают и посчитают важным внести свой вклад в решение этой дилеммы”, - сказал премьер-министр.