Հիմա, երբ Հայկ Մարությանն այլևս գործոն չէ, նրա խմբակցությունը ավելի հեշտ կարող է տարբեր անդրկուլիսյան համագործակցության մեջ մտնել ՔՊ-ի հետ. քաղտեխնոլոգ 02/08/2024   16:41  |  Քաղաքական
Հայկ Մարությանին մանդատից զրկելը ՔՊ-ի համար պարզապես հերթական պրոֆիլակտիկ աշխատանքն էր, որպեսզի որոշակի զարգացումների ու իրադարձությունների դեպքում՝ Մարությանը հանկարծ չակտիվանա և քաղաքապետի թեկնածու դառնալու հնարավորություն չունենա։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ երկրորդ պատճառն այն է, որ քանի դեռ Մարությանը փաստացի այդ թիմի առաջնորդն էր՝ ՔՊ-ն դժվար թե կկարողանար այդ խմբակցության հետ անդրկուլիսյան կապերի մեջ մտնել։ «Հիմա, երբ Մարությանն այլևս գործոն չէ՝ այդ խմբակցությունը ավելի հեշտ կարող է տարբեր անդրկուլիսյան համագործակցության մեջ մտնել ՔՊ-ի հետ և քվորում ապահովել»,- նշեց քաղտեխնոլոգը։
Հարցին, թե արդյոք Մարությանին մանդատազրկելով՝ իշխանությունները չեն նպաստում նրա քաղաքական դաշտում գործոն դառնալուն՝ Բադալյանը բացասական պատասխան տվեց։ «Որպեսզի Մարությանը գործոն դառնա և առաջադրվի վարչապետի թեկնածու՝ նա դեռ պետք է սպասի մինչև 2026-ի ընտրությունները, բայց մինչ այդ դեռ այնքան փոփոխություններ կլինեն, որ ոչ ոք չի էլ հիշելու այդ գործչի մասին»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններին, ապա Արմեն Բադալյանի դիտարկմամբ, «Հայաստանում այլևս հասարակությունը չի ձևավորելու իշխանություն։ Քաղաքական գործընթացների վրա շատ մեծ ազդեցություն ունի արևմուտքը և, եթե արտահերթ ընտրութուններ լինեն, ապա տեսանելի կլինի, թե ով՝ ինչ քաղաքական պատկեր է ձևավորելու։
Եթե արևմուտքում նպատակահարմար գտնի, որ նախկին քաղաքապետը դառնա վարչապետ, ապա կդառնա, բայց կդառնա ոչ թե այն պատճառով, որ նա լուրջ քաղաքական գործիչ է համարվում կամ գործոն է հանդիսանում, այլ որովհետև արևմուտքը փորձում է նրա վրա խաղադրույք կատարել, բայց ես չեմ կարծում, որ արևմուտքը նրա վրա խաղադրույք կկատարի», - եզրափակեց Արմեն Բադալյանը։
20:44 21/11/2023  |  ՔաղաքականՆոր գործընթաց է սկսվում. Արցախի ամբողջական հայաթափումը խառնեց խաղաքարտերը. քաղտեխնոլոգ (Տեսանյութ)
18:13 06/11/2023  |  ՔաղաքականԱզգային կոմիտեն այլևս գոյություն չունի, մեռած կառույց է. քաղտեխնոլոգ
16:18 06/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԻրանը բազմիցս ասել է, որ թույլ չի տալու «Զանգեզուրի միջանցք»-ի բացումը ու կարող է ռազմական գործողություններ սկսել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի դեմ․ քաղտեխնոլոգ (Տեսանյութ)
15:24 02/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմության մի հատվածը մաս է կազմում Արևմուտքի վարած քաղաքականությանը՝ Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում.քաղտեխնոլոգ
22:10 15/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավը հիշեցնում էր 1989- 1990-ականները. քաղտեխնոլոգ
13:43 30/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում քաղաքական երկիշխանություն է. Խաղաղապահների անգործությունը կարող է նպաստել իշխանափոխության գործընթացին․ քաղտեխնոլոգ (Տեսանյութ)
23:03 25/08/2023  |  Ընտրական իրավունքԵրևանի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ միայն 3 ուժ է պայքարում, մյուսներն ինքնագովազդով են զբաղված. քաղտեխնոլոգ

Политтехнолог прокомментировал причины лишения Айка Марутяна мандата в Совете старейшин Еревана 02/08/2024 18:03 | Политика
Лишение экс-мэра Еревана Айка Марутяна мандата в Совете Старейшин было лишь очередной профилактической работой правящей силы "Гражданский договор", чтобы при определенных процессах и развитии событий бывший градоначальник внезапно не активизировался и не имел возможности стать кандидатом в мэры. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сказал политтехнолог Армен Бадалян.
Вторая причина, по мнению эксперта, заключается в том, что на фоне того, что Марутян является лидером команды, ГД вряд ли удалось бы вступить в закулисные связи с этой фракцией. "Теперь, когда Марутян не является фактором, этой фракции будет легче налаживать разного рода закулисное сотрудничество с ГД и обеспечивать кворум", - отметил политтехнолог.
В ответ на вопрос, не способствуют ли власти становлению Марутяна как фактора на политической арене, лишая его мандата, Бадалян ответил отрицательно.
"Чтобы Марутян стал фактором и был выдвинут кандидатом в премьер-министры, ему нужно еще дождаться выборов 2026 года, но к тому времени столько всего поменяется, что никто уже и не вспомнит об этом деятеле", - отметил он.
Что касается возможных досрочных выборов, то, по мнению Армена Бадаляна, "общество больше не будет формировать власть в Армении". Огромное влияние на политические процессы оказывает Запад, считает он.
"Если Запад сочтет целесообразным, чтобы бывший мэр стал премьером, то он станет. Но станет не по той причине, что он снискал славу серьезного политического деятеля или является фактором, а потому, что Запад пытается сделать ставку на него, но я не думаю, что Запад поставит на него", - резюмировал Армен Бадалян.