Մեզ հարց են տալիս՝ ինչպե՞ս աշխատենք, որ վստահ լինենք, որ մեր ազնիվ ախատանքը վերջում չի պատժվելու․ Քերոբյանը՝ ի պատասխան Փաշինյանի դիտարկման 02/08/2024   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական աջակցությամբ ինտենսիվ այգիների հիմնադրման հնգամյա ծրագիր 2023թ․ ավարտվել է։ Էկոնոմիկայի նախարարության առաջարկով Գործադին այսօրվա նիստում որոշեց այն երկարաձգել ևս երկու տարով՝ մինչև 2025թ․։
«Այդ ծրագրով հանրապետությունում 2018 թվականից մինչև 2023 թվականի ավարտը կնքվել է շուրջ 7000 հա ինտենսիվ այգի հիմնելու պայմանագիր, որի համար ավելի 100 մլրդ դրամ է ներդրվել գյուղատնտեսության այս ճյուղում»,-նախագիծը ներկայացնելիս ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Հիմնավորման համաձայն՝ կարգավորման նպատակն է` հանրապետությունում շարունակել պետական աջակցությամբ խթանել ինտենսիվ այգեգործության զարգացումը, ոռոգման առաջադիմական տեխնոլոգիաների ներդրումը, ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրությունը։
Նախագծով թույլատրվում է նաև արտարժույթով վարկերի տրամադրումը։
Փաշինյանը ծրագիրը շարունակելու հետ կապված խնդիր չտեսավ, բայց նկատեց՝ կատարված չարաշահումների պատճառով ռազմավարական հռչակված ոլորտի ֆինանսավորումը կրկնակիից ավել կրճատվել է 2023-ին։
«2019թ․ ֆինանսավորումը կրկնապատկվել էր, բայց 2023-ին կրկնապատիկից ավել կրճատվել է նորից։ Դրանից դառնության զգացում է մնում։ Պետք է կառավարության գործն իրավապահ մարմինների գործից տարբերակենք․ ով գողանում է, թող գնա պատասխանատվություն կրի, բայց եթե մենք թեկուզ 10 ընկերության պատճառով պետք է այդ ոոլորտ ոչնչացնենք, նշանակում է ՀՀ ապագան ենք ոչնչացնում»,-նեշց Փաշինյանը։
Փաշինյանի այս դիտարկմանը Քերոբյանը հակադարձեց․ «Վերջերս իրապահների հայտանբերված խախատումնեը վերաբերում են 234 մլն դրամի, բայց նշեցի, որ շուջբ 100 մլրդն դրամի ներդրում է արվել։ Չարաշահումները ոչ թե գողության, այլ շահառուների կողմից խարդախության դեպքեր են ու դրա համար եթե պատժվում են մարդիկ, ովքեր չեն գողացել,պարալիզացվում է ամբողջ պետական համակարգը։ Մեզ հարց են տասլիս՝ ինչպե՞ս աշխատենք, որ վստահ լիենք, որ մեր ազնիվ ախատանքը վերջում չի պատժվելու»։
08:17 08/02/2024  |  ՄամուլՔերոբյանը գնդակը նետեց քննչական կոմիտեի դաշտ․ «Հրապարակ»
08:05 06/02/2024  |  ՄամուլԹիրախում Վահան Քերոբյանն է․ «Հրապարակ»
13:34 03/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում քննարկել են Վրաստանից սառեցված հավի մսի և եվրոպական երկրներից կենդանական ծագման մթերքի ներմուծման հարցը
13:57 02/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ-ի հայտարարած կոռուպցիոն գործը Վահան Քերոբյանը մտացածին սկանդալ է որակում
08:21 02/02/2024  |  ՄամուլՀարցաքննության կհրավիրվի ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը․ «Ժողովուրդ»
13:56 01/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին դրվագի մասով ինձ պարբերաբար զեկուցել են, հանձնարարել եմ մնալ օրենքի շրջանակներում (տեսանյութ)
16:12 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական կառավարման մարմիններ քննչական մարմինները կարող են մտնել կոռուպցիոն գործերով․ Քերոբյանը՝ նախարարությունում խուզարկության մասին

Керобян – Пашиняну: нас спрашивают, как им работать, чтобы быть уверенным в том, что их в конце не постигнет наказание за честный труд 02/08/2024   13:45  |  Лента новостей
Пятилетняя программа основания интенсивных садов при государственной поддержке завершилась в 2023 году. По предложению министерства экономики кабмин Армении на сегодняшнем заседании решил продлить ее еще на два года, до 2025 г.
"По этой программе с 2018 года по 2023 г был заключен договор об основании интенсивных садов на площади около 7000 га и для этом в этот сектор сельского хозяйства было вложено более 100 млрд драмов", - заявил министр экономики Армении Ваан Керобян, представляя проект.
Согласно обоснованию, цель регулирования – продолжение стимулирования развития интенсивного садоводства при поддержке государства, внедрение передовых технологий орошения, возделывание нетрадиционных высокоценных культур.
Проектом разрешается также предоставление кредитов в иностранной валюте.
Премьер Армении Никол Пашинян не видит проблем с продолжением программы, но заметил, что из-за злоупотреблений финансирование сектора, объявленного стратегическим, двое сократилось в 2023 году.
"Финансирование в 2019 г. удвоилось, но в 2023 г. оно вновь сократилось более чем вдвое. От всего этого остается горький осадок. Следует разграничивать дело правительства от дела правоохранительных органов... Тот, кто крадет, должен нести ответственности, но если мы даже из-за 10 компаний должны уничтожать эту сферу, то это означает, что мы разрушаем будущее РА", - отметил Пашинян.
На это замечание Пашиняна парировал Керобян.
"Я не зря указал, что было мобилизовано около 100 млрд драмов, и недавно выявленные правоохранителями нарушения касаются всего лишь 234 млн драмов, что составляет 0,2 процента от общего объема... Причем злоупотребления – это не случаи кражи, а мошенничества со стороны бенефициаров, и если из-за этого наказывают людей, которые не крали или не доказано, что они крали, то это оборачивается парализацией всей государственной системы. Нас спрашивают, как им работать, чтобы быть уверенным в том, что их в конце не постигнет наказание за честный труд", - сказал министр.
14:20 02/02/2024  |  Лента новостейКеробян назвал объявленное СК дело о коррупции надуманным скандалом
13:17 02/02/2024  |  КомментарийИзвестная телеведущая Лусине Товмасян отреагировала на арест своего свекра