Որպես Հռոմի ստատուտի նոր մասնակից պետություն՝ Հայաստանը կլինի Դատարանի ակտիվ անդամ և էապես կնպաստի մասնակից պետությունների համաժողովի աշխատանքներին. Միրզոյան 02/08/2024 17:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը Հայաստանի անդամակցությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառման ժամանակ
«Հարգարժա՛ն Դատարանի նախագահ,
Տիկի՛ն Համաժողովի նախագահ,
Ձերդ գերազանցություններ,
Հարգելի՛ դատախազ,
Հարգելի՛ քարտուղար,
Հարգելի՛ դատավորներ և դատախազի տեղակալներ,
1998 թվականին միջազգային հանրությունը պատմական որոշում կայացրեց վերջ դնել միջազգային լրջագույն հանցագործություններին՝ ընդունելով Հռոմի ստատուտը։ 2023 թվականին Հայաստանը վավերացրեց այն՝ անկեղծորեն հավատալով ստատուտի բարձր ուժին՝ վերացնելու ամենածանր հանցագործությունները և վերջ դնելու անպատժելիությանը։ Փետրվարի 1-ին Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ է մտել Հայաստանի համար. սկզբունքորեն կարևոր իրադարձություն, որն այսօր մեզ այստեղ է բերել։ Ես շնորհակալ եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին այս առանձնահատուկ օրը մեզ հետ կիսելու համար։
Նյուրնբերգյան դատավարությունն իր ժամանակին ի ցույց դրեց, որ միջազգային իրավունքի դեմ հանցագործությունները կատարվում են մարդկանց կողմից, այլ ոչ թե վերացական սուբյեկտների, և միջազգային իրավունքի դրույթների կիրառումը հնարավոր է ապահովել նման հանցագործություններ կատարող անձանց պատժելու միջոցով։ Սկսելով այս ճանապարհը` եկեք ընդունենք այն պատասխանատվությունը, որը գալիս է երաշխավորելու, որ ոչ ոք օրենքից վեր չէ։ Այսօր Միջազգային քրեական դատարանը կանգնած է որպես հենակետ՝ ընդդեմ ցեղասպանության սարսափների, պատերազմական հանցագործությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ագրեսիայի հանցագործության: Այս առումով, ՄՔԴ-ի նկատմամբ Հայաստանի հետևողական համագործակցային մոտեցումը հիմնված է հետևյալ հիմնական նպատակների վրա. 1) կանխել ամենածանր հանցագործությունները, որոնք մտահոգում են ամբողջ միջազգային հանրությանը, 2) միջազգային հանրությունում օրենքի գերակայության ամրապնդումը, 3) ՄՔԴ-ն առավել համընդհանուր դարձնելը:
Հայաստանը հավատում է, որ չափազանց կարևոր է միջազգային դատական համակարգի ստեղծումը, որը կապահովի ցեղասպանություն և այլ ծանր հանցագործություններ կատարած անձանց պատիժը։ Հայաստանը տասնամյակներ շարունակ, Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցելուց առաջ էլ, նախաձեռնող և առաջամարտիկ Է եղել ցեղասպանության ոճրագործության կանխարգելման և դատապարտման գործընթացներում՝ ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների և ֆորումների շրջանակներում:
ՄՔԴ-ի դերը հանցագործությունների կանխարգելման և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար ազնիվ և անաչառ արդարադատության գործընթացի ապահովման գործում նշանակալի է։ Ցավոք, մեր տարածաշրջանում մենք բախվեցինք ոչ միայն հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կամքի բացարձակ բացակայությանը, այլ նաև պատերազմ, ատելություն և ահաբեկչություն տարածելու ակնհայտ մտադրությանը: ՀՀ-ի դեմ շարունակվող ագրեսիաները և մեր ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, հայերի դեմ իրագործած սարսափելի ոճրագործությունները, Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումը, որոնց հետևանքով ավելի քան 100.000 հայեր ստիպված են եղել փախչել իրենց տներից՝ ապաստան գտնելու Հայաստանում, ունեցել են աղետալի հումանիտար հետևանքներ և շարունակում են անմիջական վտանգ ներկայացնել մեր տարածաշրջանի համար։ Այս համատեքստում մենք համոզված ենք, որ Հռոմի ստատուտը, ի թիվս այլ մեխանիզմների, իրական ներուժ ունի կանխելու հետագա էսկալացիան և ոճրագործությունները՝ դառնալով մեր տարածաշրջանում կայունության և կայուն խաղաղության ուղենիշ։
Մենք ընդգծում ենք Դատարանի կարևոր դերն աներևակայելի վայրագություններից տուժածների համար արդարության ապահովման գործում՝ նրանց ձայն տալով, հնարավորություն տալով մասնակցել վարույթներին, օգնություն տրամադրելով և փոխհատուցումներ պահանջելով: Անկասկած, Հռոմի ստատուտը և ՄՔԴ-ն, պատասխանատվության ձգտելով, մեծապես նպաստել են միջազգային քրեական արդարադատության համակարգի արդյունավետ գործունեությանը:
Այսօր եկեք տոնենք ոչ միայն Հայաստանի հանձնառությունը, այլև այնպիսի աշխարհի հանընդհանուր տեսլականը, որտեղ տիրում է արդարություն, և պաշտպանված է յուրաքանչյուր անհատի արժանապատվությունը: Որպես Հռոմի ստատուտի նոր մասնակից պետություն՝ Հայաստանը կլինի Դատարանի ակտիվ անդամ և էապես կնպաստի մասնակից պետությունների համաժողովի աշխատանքներին։ Միասին մենք առաջ ենք շարժվում համերաշխ՝ համախմբված Հռոմի ստատուտի գաղափարների շուրջ, քանի որ ձգտում ենք արդարությամբ և օրենքի գերակայությամբ սահմանված ապագայի:

Римский статут обладает реальным потенциалом для предотвращения дальнейшей эскалации и зверств в нашем регионе – глава МИД Армении 02/09/2024 09:10 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе официального мероприятия, посвященного присоединению к МУС Армении выступил с заявлением. Текст заявления приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
"В 1998 году международное сообщество приняло историческое решение положить конец серьезнейшим международным преступлениям, приняв Римский статут. В 2023 году Армения ратифицировала Римский статут с искренней верой в свои широкие полномочия по искоренению наиболее тяжких преступлений и прекращению безнаказанности. 1 февраля Римский статут вступил в силу для Армении. Это событие, которое собрало нас здесь сегодня, имеет принципиально важное значение. Я благодарен каждому из вас за то, что вы разделили с нами этот особый день.
Нюрнбергский трибунал заявил в свое время, что "преступления против международного права совершаются людьми, а не абстрактными категориями, и только путем наказания отдельных лиц, совершающих такие преступления, могут быть соблюдены нормы международного права". Вступая на этот путь, давайте возьмем на себя ответственность за обеспечение верховенства права. Сегодня Международный уголовный суд является оплотом против ужасов геноцида, военных преступлений, преступлений против человечества и агрессии. В этой связи последовательный подход Армении к сотрудничеству с МУС основывается на следующих основных целях: 1) предотвращение наиболее серьезных преступлений, вызывающих обеспокоенность международного сообщества в целом, 2) укрепление верховенства права в международном сообществе, З) достижение большей универсальности МУС.
Армения считает крайне важным создать международную судебную систему, которая обеспечивала бы наказание лиц, совершивших геноцид и другие серьезные преступления. На протяжении десятилетий Армения была инициатором и сторонником процессов предупреждения и осуждения преступления геноцида как в рамках Организации Объединенных Наций, так и других международных организаций и форумов задолго до присоединения к Международному уголовному суду.
Невозможно переоценить роль МУС в предупреждении преступности и обеспечении справедливого и беспристрастного правосудия в целях мирного урегулирования конфликтов. К сожалению, в нашем регионе мы столкнулись не только с полным нежеланием урегулировать конфликт мирными средствами, но и с явным намерением распространять войну, ненависть и террор. Продолжающаяся агрессия против Республики Армения и оккупация наших суверенных территорий, чудовищные злодеяния, совершенные против армян, этническая чистка Нагорного Карабаха, в результате чего более 100 000 армян были вынуждены покинуть свои дома в поисках убежища в Армении, что повлекло за собой катастрофические гуманитарные последствия и продолжает создавать непосредственную угрозу для нашего региона. В этом контексте мы убеждены в том, что Римский статут, наряду с другими механизмами, обладает реальным потенциалом для предотвращения любой дальнейшей эскалации и зверств, становясь важной вехой на пути к стабильности и устойчивому миру в нашем регионе.
Мы подчеркиваем важную роль Суда в осуществлении правосудия в отношении жертв невообразимых зверств, обеспечения им права голоса путем предоставления им возможности участвовать в его работе, оказании помощи и назначении компенсаций. Нет никаких сомнений в том, что Римский статут и МУС, стремясь обеспечить привлечение к ответственности, внесли значительный вклад в эффективное функционирование международной системы уголовного правосудия.
Сегодня давайте отметим не только приверженность Армении, но и общее видение всего мира, в котором торжествует справедливость и обеспечена защита достоинства каждого человека. В качестве нового государства-участника Римского статута Армения станет активным членом Суда и внесет существенный вклад в работу Ассамблеи государств-участников. Вместе мы движемся вперед, объединившись вокруг идей Римского статута, стремясь к будущему, определяемому справедливостью и верховенством права".