Հրդեհի և զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել 02/07/2024 15:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊՆ ՌՈ Գորիսի բաժնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ փետրվարի 6-ին՝ ժամը 13:20-ի սահմաններում, ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի կացարանին կից տեղադրված տնակում հրդեհ է բռնկվել։ Դիրքի անձնակազմի կողմից կրակը մարելուց հետո այնտեղ հայտնաբերվել է պահեստազորային, տվյալ դիրքում մարտական հերթապահություն իրականացնող 39-ամյա Արթուր Վարուժանի Գրիգորյանի այրված դին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ստացված հաղորդման առթիվ նույն օրը ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Ձևավորվել է քննչական խումբ։ Նախաքննության շրջանակներում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում վերցվել են նմուշներ:
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, ինչպես նաև՝ դատահրդեհատեխնիկական փորձաքննություններ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով։

Уголовное производство инициировано по факту пожара и гибели резервиста в Армении 02/07/2024 16:16 | Криминальная хроника
Уголовное производство инициировано по факту пожара и гибели резервиста в одной из воинских частей Армении.
Как сообщает Следственный комитет Армении, из отдела военной полиции РА по Горису поступило сообщение о том, что 6 февраля около 13:20 в бытовке рядом с жилищем у боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части Минобороны РА вспыхнул пожар.
"После того, как личный состав потушил огонь, там было обнаружено обгоревшее тело 39-летнего резервиста Артура Варужановича Григоряна, несшего боевое дежурство на этом посту", - говорится в сообщении.
В связи с поступившим сообщением в тот же день в третьем гарнизонном следственном отделе ГВСУ СК РА было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 УК РА.
Сформирована следственная группа. В рамках предварительного следствия произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были взяты образцы.
Назначены судебно-медицинская и судебная пожарно-техническая экспертизы.
Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств инцидента.