Մարդիկ մեզ ընտրել են 5 տարով, դո՞ւք եք ինձ այդ մանդատը տվել, դուք ո՞վ եք, որ ինձ մանդատից զրկեք. Հայկ Մարության 02/07/2024 11:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր այս դահլիճում նորից մի անամոթ որոշում է քննարկվում՝ մանդատից զրկել ավագանու ընդդիմադիր մի քանի անդամների, այդ թվում՝ ինձ։ Այս մասին Երևանի ավագանու արտահերթ նիստի ընթացքում ասաց «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Հայկ Մարությանը։
«ՔՊ-ից ասում են, եթե ավագանու անդամը նիստերի և քվեարկությունների կեսից ավելիին չի մասնակցել՝ կարող է հեռացվել։ Խնդրում եմ ուշադրություն դարձնել ձևակերպմանը՝ «կարող է հեռացվել», այսինքն, կարող է և չհեռացվել՝ հաջողության հարց է։
Ինչու նախորդ գումարման ընթացքում չէիք հեռացնում ձեր տասնյակ թիմակիցների, որոնք տարիներով նիստերին չէին մասնակցում։ Որովհետև ձեր դեմ դուրս չէի՞ն գալիս։ Գիտեք՝ ում եք հեռացրել՝ Լուսինե Մխոյանին, հղի կնոջը, այն բանի համար, որ երբ ինձ քաղաքապետի պաշտոնից հանում էիք՝ նա ձեզ չմիացավ։ Այս եք դուք։
Հիմա էլ մեզ եք հանում, որովհետև ձեր դեմ ենք դուրս եկել, պահանջում ենք ձեր հրաժարականը։ Այ, դրա համար եք հեռացնում։
Մարդիկ մեզ ընտրել են 5 տարով ու դուք 3 ամսվա գալ-չգալու համար ինձ հանո՞ւմ եք, ո՞վ է ձեզ այդ իրավունքը տվել, դո՞ւք եք ինձ այդ մանդատը տվել, թե մտածում եք, որ իմ գործատուն եք, իմ գործատուն իմ ընտրողներն են, դուք ո՞վ եք։ Այս էլ որերորդ անգամ արհամարհում եք ժողովրդի կամքը, երևանցիների տված քվեն»,- հայտարարեց Մարությանը։

"Мандатом нас наделили избиратели, вы, собственно, кто?" - Марутян назвал бесстыдным решение о прекращении полномочий 5 оппозиционеров 02/07/2024 11:52 | Политика
Бывший мэр Ереван, ныне член фракции "Национальный прогресс" в Совете старейшин Айк Марутян назвал бесстыдным решение правящей силы лишить мандатов пятерых оппозиционеров, включая его самого.
"В ГД говорят, что члены Совета старейшин не участвовали в более чем половине заседаний и голосований, поэтому его могут отстранить. Прошу обратите внимание на формулировку "могут отстранить", то есть его могут и не отстранить - как повезет", - указал Марутян.
Он спросил присутствующих, почему в Совете старейшин предыдущего созыва правящая сила не исключала представителей, которые годами не участвовали в заседаниях.
"Знаете, кого вы отстранили? Лусине Мхоян, беременную женщину, из-за того, что она не присоединилась к вам, когда вы меня смещали с поста мэра…Теперь решили исключить нас, поскольку мы выступили против вас, требуем вашей отставки. Вот по этой причине вы отстраняете", - заявил он.
Экс-мэр указал, что их не имеют права лишать мандата, так как их избрали люди сроком на пять лет.
"Кто вам дал такое право?! Вы что ли меня наделили этим мандатом или думаете, что вы мой работодатель! Моим работодателем являются мои избиратели! Вы, собственно, кто?! В который раз вы игнорируете волю народа, голос ереванцев", - подчеркнул он.