Մենք ամեն կերպ պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին խաղաղության հաստատման հարցում. Խրիստոս Սոֆիանապուլոսը՝ Ալեն Սիմոնյանին 02/07/2024   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանապուլոսին:
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ՝ մաղթելով հաջողություններ պաշտոնավարման ընթացքում:
Ալեն Սիմոնյանը գոհունակությամբ նշել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ հաստատված ամուր բարեկամական հարաբերությունների մասին, որոնք հիմնված են հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եղբայրության, փոխօգնության եւ ընդհանուր արժեքների վրա:
«Հայ-հունական միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, մինչդեռ միջխորհրդարանական համագործակցությունը չիրացված մեծ ներուժ ունի: Անհրաժեշտ եմ համարում խթանել մեր խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը նաեւ փոխադարձ այցերի ձեւաչափով»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական տարբեր կազմակերպություններում երկու խորհրդարանների ներկայացուցիչների սերտ համագործակցությունը: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հունաստանի հետ համագործակցությունը ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում, ինչպես նաեւ Թվինինգ ծրագրով հունական աջակցությունն Ազգային ժողովին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության եռակողմ ձեւաչափին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային խնդիրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացված էթնիկ զտման հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացին:
Խրիստոս Սոֆիանապուլոսը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում Հայաստանի վարած քաղաքականությունը:
«Հունաստանը ողջունում եւ սատարում է Հայաստանի մոտեցումը խաղաղության հաստատման գործընթացում, քանի որ այն հիմնված է միջազգային իրավունքի, իրավասության վրա եւ իրականացվում է դիվանագիտական ճանապարհով: Մենք ամեն կերպ պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին խաղաղության հաստատման հարցում»,- ընդգծել է դեսպանը:

Посол Греции – Симоняну: “Мы готовы всячески содействовать Армении в установлении мира” 02/07/2024   15:19  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял 7 февраля Чрезвычайного и Полномочного посла Греции в РА Христоса Софианопулоса. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Спикер НС поздравил посла с назначением, пожелав успехов на посту.
А.Симонян с удовлетворением отметил установившиеся между Арменией и Грецией крепкие дружественные отношения, основанные на многовековом братстве, взаимопомощи и общих ценностях армянского и греческого народов.
“Армяно-греческие межгосударственные отношения находятся на высоком уровне, между тем межпарламентское сотрудничество имеет большой нереализованный потенциал. Считаю необходимым поощрять сотрудничество между нашими парламентами также в формате взаимных визитов", - отметил Председатель НС.
А.Симонян подчеркнул важность тесного взаимодействия представителей двух парламентов в различных международных парламентских организациях. Спикер НС высоко оценил сотрудничество с Грецией в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА, а также греческую поддержку НС в рамках программы Twinning.
Собеседники коснулись трехстороннего формата сотрудничества Армения-Греция-Кипр.
Затронуты отношения Армения-ЕС, проблемы безопасности на Южном Кавказе, в частности, гуманитарные вопросы, вызванные этнической чисткой, проведенной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха, процесс переговоров Армения-Азербайджан в контексте установления мира в регионе.
Христос Софианопулос высоко оценил проводимую Арменией политику в контексте установления мира в регионе.
"Греция приветствует и поддерживает подход Армении в процессе установления мира, поскольку он основан на международном праве, юрисдикции и реализуется дипломатическим путем. Мы готовы всячески содействовать Армении в установлении мира", - подчеркнул посол.