Նախնական վարկածով՝ Նոր Արեշում պայթյունը տեղի է ունեցել գազի արտահոսքի և կրակայրիչը վառելու հետևանքով․ չորս անձ տուժող է ճանաչվել․ ՔԿ-ն մանրամասնում է 02/06/2024   13:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թվականի փետրվարի 05-ին, անհայտ քաղաքացուց, ապա նաև 911 ծառայությունից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Նոր-Արեշ 27 և 34 փողոցում պայթյունի ձայն է լսվել, մի քանի տուն է փլուզվել, կան տուժածներ: Ահազանգի կապակցությամբ օպերատիվ խումբը մեկնել է դեպքի վայր, որտեղ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Նոր-Արեշ 27 փողոցի 23 տունը պայթել է, իսկ փլատակների տակ հնարավոր է լինեն քաղաքացիներ:
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357–րդ հոդվածի 2–րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Ձևավորվել է քննչական խումբ։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն համապատասխան փորձագետների մասնակցությամբ։ Պարզվել է, որ պայթյունի հետևանքով ամբողջությամբ և մասնակի փլուզվել են Նոր Արեշի 34-րդ փողոցի 3 տներ, ևս մի քանի տներ վնասվել են։
ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացվել են որոնողափրկարարական աշխատանքներ, որի ընթացքում փլատակների տակից դուրս են բերվել Նոր Արեշ 34-րդ փողոցի 43-րդ տան բնակիչ, 1938թ․ ծնված Ռոզա Նազարյանը, Նոր Արեշ 27-րդ փողոցի 23-րդ տան բնակիչ, 1994թ․ ծնված Հրանտ Սարգսյանը։ Փլատակների տակից դուրս են բերվել նաև Նոր Արեշ 34-րդ փողոցի 43-րդ տան բնակիչներ, 1987թ․ ծնված Հայկ Սողոմոնյանի և 1970թ․ ծնված Գայանե Եղոյանի դիրերը:
Որոշումներ են կայացվել Ռոզա Նազարյանին, Հրանտ Սարգսյանին, Հայկ Սողոմոնյանին և Գայանե Եղոյանին տուժող ճանաչելու մասին:
Հարցաքննվել են դեպքին առնչություն ունեցող և հարևանութամբ բնակվող տների բնակիչներ:
Ստացվել են դեպքի վայրին հարակից տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները, որոնք ենթարկվել են զննության:
Նախաքննությամբ նախնական, դեռևս ստուգման ենթակա տվյալներով, պայթյունը տեղի է ունեցել Նոր Արեշ 27–րդ փողոցի 23-րդ տանը՝ գազի արտահոսքի և բնակչի կողմից կրակայրիչը վառելու արդյունքում:
Որոշում է կայացվել համապատասխան ընկերությունից առգրավել նշված տան գազի սպասարկման վերաբերյալ առկա փաստաթղթերը։
Նշանակվել է պայթյունատեխնիկական, հրդեհատեխնիկական, ապրանքագիտական, շինարարարատեխնիկական, դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական համալիր փորձաքննություն։
Ոստիկանությանը տրվել է օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու և քննությանը հետաքրքրող տվյալների ձեռբքերման վերաբերյալ քննչական հանձնարարություն:

СК Армении назвал предварительную версию взрыва в ереванском квартале Нор Ареш 02/06/2024   14:42  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении представил новые подробности по делу о взрыве в квартале Нор Ареш в ереванском районе Эребуни.
Как сообщает пресс-служба ведомства, 5 февраля 2024 года от неизвестного гражданина, а затем от службы службу поступило сообщение о том, что по адресу Нор-Ареш, 27 и 34 были слышны звуки взрыва, обрушились несколько домов, есть пострадавшие.
Оперативная группа отправилась на место происшествия, где выяснилось, взорвался дом, 23 на 27-й улице в квартале Нор Ареш, а под завалами могут находиться граждане.
По факту случившегося в день инцидента было инициировано уголовное производство по ч. 2 ст. 357 УК РА, сформирована следственная группа.
С участием экспертов произведен осмотр места происшествия. Установлено, что вследствие взрыва полностью были разрушены 3 дома на 34-й улице в Нор Ареше, еще несколько домов повреждены.
Сотрудниками Спасательной службы МВД РА проведена поисково-спасательная операция, в ходе которой из-под завалов были вызволены Роза Назарян(1938 г.р.), жительница дома №43 на 34-й улице в квартале Нор Ареш, Грант Саркисян(1994 г.р.), проживающий в доме №23 на 27-й улице в том же квартале.
Из-под завалов были извлечены также тела Айка Согомоняна (1987 г.р.) и Гаяне Егоян(1970 г.р.), которые проживали в доме №43.
Принято решение о признании Розы Назарян, Гранта Саркисяна, Айка Согомоняна и Гаяне Егоян потерпевшими.
Допрошены лица, имеющие отношение к инциденту, и жильцы соседних домов. Получены записи с установленных поблизости камер видеонаблюдения.
По предварительным данным, подлежащим проверке, взрыв произошел в доме №23 на 27-й улице в Нор Ареше из-за утечки газа и использования жильцом зажигалки.
Назначен ряд экспертиз. Полиции поручено провести оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия для получения интересующих следствие данных. Предварительное расследование продолжается.