Անկախության Հռչակագրի գոյությունը չի կարող դադարել, անփոփոխելի փաստաթուղթ է ու կախված չէ Սահմանադրությունից. գիտնականներ 02/05/2024 18:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Անկախության հռչակագիրը իրավաբանորեն անփոփոխելի փաստաթուղթ է եւ կախված չէ Սահմանադրությունից։ Այս համոզման են հայ սահմանադրագետներ, իրավագիտության դոկտորներ Գ․ Հարությունյանը և Ա․ Ղամբարյանը։ Ընդ որում, այդ մասին նրանք նշել են դեռեւս տարիներ առաջ։ Այսպես՝ Հռչակագրի ընդունման 20-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ իր զեկույցում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ընդգծել է՝ Անկախության հռչակագիրը «հայկական սահմանադրականության անբաժանելի մասն է» ։
Նկատենք, որ նա չի նշում՝ Հռչակագիրը Սահմանադրության կառուցվածքային մասն է, այլ՝ շեշտում, Անկախության հռչակագիրը սահմանադրականության անբաժանելի մասն է, իսկ «Սահմանադրությունը» և «սահմանադրականությունը» նույնական չեն։
Իսկ Ա․ Ղամբարյանը, ամենայն հավանականությամբ, նախազգալով այն, ինչ այսօր իշխանությունները ցանկանում են անել Անկախության հռչակագրի և ՀՀ Սահմանադրության հետ, դեռեւս 2020թ․ թվականին իր գիտական հոդվածներից մեկում նշել է մի քանի թեզեր, որոնք ներկայումս հասարակությանը կօգնի գիտակցել Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության կապը․
1) Անկախության հռչակագիրը նախասահմանադրական փաստաթուղթ է, այն Սահմանադրության գոյարանն է, դրա արարման հենքը: Սահմանադրության նախաբանի սկիզբը վկայությունն է այն բանի, որ Անկախության հռչակագիրը Սահմանադրության նախասկիզբն է:
Անկախության հռչակագիրը ամրագրում է հայ պետականության և դրա պահպանության անմաշ (մշտնջենական) հիմունքները, որոնց վրա պետք է խարսխվի նաև ձևական իմաստով Սահմանադրությունը:
2) Անկախության հռչակագրի ճակատագիրը ինքնավար է ՀՀ Սահմանադրության ճակատագրից: Սահմանադրությունները, այդ թվում՝ նրանց նախաբանները փոփոխական են (շարադրվում են նոր խմբագրությամբ), Անկախության հռչակագիրը՝ անփոփոխ (անանց) է:
Անկախության հռչակագիրը իրավաբանորեն անփոփոխելի փաստաթուղթ է։ Հայ պետականության հավերժական և անծախ (անսպառ) երաշխիքը՝ Անկախության հռչակագիրը, չի կարող դադարել, այն չունի դադարեցման իրավաբանական հնարավորություն, այն հարատև գործող փաստաթուղթ է:
Անկախության հռչակագրի ինքնավարությունը և անփոփոխելիությունը հիմք են տալիս պնդելու, որ ժողովրդի պետականություն ունենալու իրավունքի նյութական կեցությունը անոչնչանալի է և կախված չէ Սահմանադրությունից:
Հայաստանի անկախության հռչակագիրը պետականաստեղծ (հիմնադիր) նշանակության ակտ է, ուստի այն պետք է ընկալել որպես պետականության պահպանման անանց (հավերժական) երաշխիք:
Նոր Սահմանադրություն ընդունելու և Անկախության հռչակագրի գոյությունը դադարեցնելու ներկայիս իշխանության վտանգավոր նախաձեռնությունների ֆոնին Գ․ Հարությունյանի և Ա․ Ղամբարյանի այս թեզերը վկայում են՝ անկախ նրանից, թե որևէ քաղաքական ուժ ին՞չ կանի թղթերի հետ, միևնույնն է, չեն կարող փոխել ազգային իրավունքի բնույթը։
Ասել է, թե՝ եթե անգամ այսօրվա իշխանությունը հասնի նոր Սահմանադրության ընդունմանը ու նախաբանից հանի Անկախության հռչակագրի վրա հղումը, միեւնույն է, Հռչակագիրը շարունակելու է իր գերակայող գոյությունը։

Декларация о независимости Армении юридически неизменяемый документ и не зависит от Конституции - ученые 02/06/2024 10:30 | Лента новостей
Декларация о независимости Армении юридически неизменяемый документ и не зависит от Конституции. Такого убеждения придерживаются специалисты по конституционному праву, доктора юридических наук Г. Арутюнян и А. Гамбарян. Причем об этом они упомянули еще несколько лет назад. Так, в ходе мероприятия по случаю 20-летия принятия Декларации о независимости бывший председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян в своем докладе подчеркнул, что Декларация о независимости является "неотъемлемой частью армянского конституционализма".
Отметим, что он не указывает, что Декларация является структурной частью Конституции, а подчеркивает, что Декларация о независимости является неотъемлемой части армянского конституционализма, а Конституция и конституционализм не тождественны.
А А. Гамбарян, по всей вероятности, предчувствуя то, что сегодня власти желают сделать с Декларацией о независимости и Конституцией РА, еще в 2020 году в одной из своих научных статей привел несколько тезисов, которые ныне помогут обществу осознать связь Декларации о независимости и Конституции.
1)Декларация о независимости – документ предконституционного значения, который является экзистенциальной основой Конституции. Начало преамбулы Конституции является свидетельством того, что Декларация о независимости является первоначалом Конституции.
Декларация закрепляет вечные (постоянные) основы армянской государственности и ее сохранения, на которых и должна в формальном плане основываться Конституция.
2)Судьба Декларации о независимости Армении автономна от судьбы Конституции РА. Конституция, в том числе ее преамбула, изменчива (излагается в новой редакции), а Декларация независимости неизменна (непреходяща).
Декларация о независимости является юридически неизменяемым документом. Декларация о независимости как вечная и неисчерпаемая гарантия армянской государственности не может быть отменена, такой юридической возможности не существует, это вечно действующий документ.
Автономность и неизменность Декларации о независимости дают основание утверждать, что материальное бытие права народа на государственность нерушимо и не зависит от судьбы Конституции.
Декларация о независимости Армении является актом государственнообразующего (основополагающего) значения, и ввиду этого ее следует воспринимать как непреходящую (вечную) гарантию сохранения государственности.
На фоне опасных инициатив нынешней власти по принятию новой Конституции и прекращению действия Декларации о независимости упомянутые тезисы Г. Арутюняна и А. Гамбаряна свидетельствуют о том, что независимо от того, как поступит та или иная политическая сила с документами, все равно она не может изменить природу национального права.
Иными словами, если даже нынешняя власть добьется принятия новой Конституции и изъятия из преамбулы ссылки на Декларацию о независимости, все равно Декларация продолжит сохранять свое доминирующее действие.