Չեմ պատրաստվում լքել նախագահի պաշտոնը. Զուրաբիշվիլի 02/06/2024 14:02 | Միջազգային լրահոս
Զուրաբիշվիլին տարեկան զեկույց է ներկայացնում խորհրդարանին։ Սա նրա վերջին տարեկան զեկույցն է որպես նախագահ՝ նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է 2024 թվականի աշնանը։ Ավելի վաղ իշխող «Վրացական երազանք»-ի անդամները հայտարարել էին, որ Զուրաբիշվիլին նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիայի և նախկին հանրային պաշտպան Նինո Լոմջարիայի հետ ծրագրում է կուսակցություն ստեղծել 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների համար։ Զուրաբիշվիլին, իր հերթին, չի բացառել իր մասնակցությունը ընտրություններին, սակայն չի խորացել մանրամասների մեջ։
«Ինչ-որ մեկը գուցե հույս ուներ կամ դեռ հույս ունի, որ վիրավորանքներն ու ճնշումները կկոտրեն ինձ և կստիպեն հրաժարվել ձեր առաջ տված երդումից։ Ընդհակառակը, ես այսօր էլ զգում եմ այդ հանձնառության ուժը և իմ տեղում կմնամ մինչր վերջ՝ հավատարիմ լինելով այդ երդումին ու սահմանադրությանը։ Ինչ-որ մեկը կարող է ցանկություն ունենալ ինձ բերել քաղաքական պայքարի ասպարեզ և ներկայացնել որպես ինչ-որ քաղաքական ուժի, դիրքորոշման կամ ընդդիմության առաջնորդ. ապարդյուն, ես քայլել եմ այս ճանապարհով»,- ասել է Զուրաբիշվիլին։
Զուրաբիշվիլիի և իշխող «Վրացական երազանքի» թիմի միջև առճակատումը շարունակվում է այն պահից, երբ կուսակցությունը Սահմանադրական դատարանում նախագահին իմփիչմենթի ենթարկելու հայց է ներկայացրել։ Իմպիչմենտի ընթացակարգը ավարտին այդպես էլ չհասավ ոչ բավարար քանակությամբ քվեների պատճառով։

Зурабишвили заявила, что не планирует уходить с поста президента Грузии 02/06/2024   14:21  |  Международные новости
Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что не планирует покидать занимаемую должность.
Зурабишвили выступает с ежегодным отчетом в парламенте. Это ее последний годовой отчет на посту президента. Срок ее полномочий истекает осенью 2024 года. Ранее члены правящей "Грузинской мечты" заявляли, что Зурабишвили вместе с экс-премьером Георгием Гахарией и бывшим народным защитником Нино Ломджария планирует создать партию к парламентским выборам 2024 года. Зурабишвили, в свою очередь, не исключила своего участия в выборах, но в детали не вдавалась, передает РИА Новости.
"Кто-то, возможно, надеялся или все еще надеется, что обиды и притеснения сломают меня и заставят отказаться от клятвы, данной перед вами. Напротив, я и сегодня чувствую огромную силу этой присяги и останусь на своем месте до конца, верной этой клятве и конституции. У кого-то может возникнуть желание вывести меня на арену политической борьбы и представить как лидера какой-то политической силы, позиции или оппозиции. Напрасно! Я прошла эту дорогу", - заявила Зурабишвили.
Противостояние между Зурабишвили и правящей командой "Грузинская мечта" длится с тех пор, как партия подала иск по импичменту президента в Конституционный суд. Процедуру импичмента не удалось довести до конца из-за нехватки голосов в парламенте.