Նոր Արեշում պայթյունի հետևանքով 34 տուն է վնասվել․ փոխհատուցման հարցը կքննարկվի գործի քննությունից հետո 02/06/2024   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 5-ին Նոր Արեշի 34 հասցեում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վնասվել է 34 տուն, որից 3-ը՝ ամբողջությամբ են փլուզվել, ևս 3-ը՝ մասամբ։ Մնացած 28 տներում դռներն ու լուսամուտներն են վնասվել, քարաթափման դեպքեր կան և այլն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանից։
«Երեկվա դրությամբ՝ դրսում մնացած ընտանիքներ, այսպես ասած․ գիշերակացի խնդիր ոչ ոք չի ունեցել։ Հոգեբանական աջակցությունից բոլոր տուժածներն անխտիր հրաժարվել են։ Համայնքը պատրաստ է նաև հոգալ պայթյունի արդյունքում զոհված երկու քաղաքացիների հուղարկավորության ծախսերը՝ հարազատների թույլտվությամբ»,- ասացին Երևանի քաղաքապետարանից։
Փոխատուցման հարցը կքննարկվի գործի քննության ավարտից հետո միայն, երբ կպարզվի պատճառները և կհստակեցվի, թե որ կառույցը պետք է հատկացնի փոխհատուցումը, սակայն քաղաքապետարանից նշում են, որ անկախ նրանից, թե քննության արդյունքում ինչ կպարզվի՝ ինչի՞ արդյունքում է տեղի ունեցել պայթյունը, քաղաքապետարանը պատրաստ է որոշակի աջակցություն ցուցաբերել պայթյունի հետևանքով տուժած քաղաքացիներին:
«Ի սկզբանե ամեն ինչ արել ենք, որ հնարավորինս լինենք այդ մարդկանց կողքին։ Հիմա էլ այդ պատրաստակամությունը հայտնում ենք՝ չունենալով պարտադիր լիազորություն։ Բոլոր դեպքերում, արդեն հետագա օրերի հետ կապված, ամեն ինչ կհստակեցվի, երբ կստացվի փորձաքննությունների եզրակացությունը, պատճառները կպարզվեն, ըստ այդմ, կորոշվի, թե որ գերատեսչությունն է ապահովելու հետագա փոխհատուցման, կարիքների հետ կապված հարցերը»,- նշեցին քաղաքապետարանից։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 5-ին՝ ժամը 11:36-ին, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Նոր Արեշ 34-րդ փողոցում տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետևանքով՝ 2-3 տուն է փլուզվել։ Պայթյունի և փլուզման հետևանքով երկու քաղաքացի մահացել է, ևս երկու քաղաքացի էլ՝ մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել հիվանդանոց։ ՔԿ-ում դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում տուժած չորս քաղաքացիները տուժող են ճանաչվել։ Հարցաքննվել են դեպքին առնչություն ունեցող և հարևանութամբ բնակվող տների բնակիչներ: Ստացվել են դեպքի վայրին հարակից տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները, որոնք ենթարկվել են զննության: Նախաքննությամբ նախնական, դեռևս ստուգման ենթակա տվյալներով, պայթյունը տեղի է ունեցել Նոր Արեշ 27–րդ փողոցի 23-րդ տանը՝ գազի արտահոսքի և բնակչի կողմից կրակայրիչը վառելու արդյունքում: Որոշում է կայացվել համապատասխան ընկերությունից առգրավել նշված տան գազի սպասարկման վերաբերյալ առկա փաստաթղթերը։ Նշանակվել է պայթյունատեխնիկական, հրդեհատեխնիկական, ապրանքագիտական, շինարարարատեխնիկական, դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական համալիր փորձաքննություն։
14:32 06/02/2024  |  ՄեկնաբանությունՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը ցավակցել է Նոր Արեշի ողբերգական պայթյունի կապակցությամբ
13:43 06/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆախնական վարկածով՝ Նոր Արեշում պայթյունը տեղի է ունեցել գազի արտահոսքի և կրակայրիչը վառելու հետևանքով․ չորս անձ տուժող է ճանաչվել․ ՔԿ-ն մանրամասնում է

Десятки домов повреждены из-за взрыва в ереванском квартале Нор Ареш 02/06/2024   17:14  |  Лента новостей
В результате взрыва, произошедшего 5 февраля в квартале Нор Ареш в Ереване, повреждены 34 дома. Три из них полностью обрушились, еще три были разрушены частично. В остальных 28 домах повреждены двери и окна, зафиксированы случаи обвала и т.д. Об этом "ФактИнфо" сообщили в мэрии Еревана.
"По состоянию на вчерашний день никто из лишившихся крова граждан не остался ночью на улице. Все пострадавшие отказались от психологической помощи. Община с согласия родных готова также взять на себя расходы на похороны двух граждан, погибших в результате взрыва". – заявили в мэрии Еревана.
Что касается компенсации, то вопрос будет решаться после изучения причин взрыва и уточнения структуры, которая должна предоставить компенсацию. Однако в столичной администрации отмечают, что независимо от того, что установит следствие по поводу причин взрыва, мэрия готова оказать определенную помощь пострадавшим от взрыва гражданам.
"Мы с самого начала делали все, чтобы по возможности поддержать этих людей. Мы выражаем такую готовность и сейчас, не имею обязательных полномочий…Когда будут готовы заключения экспертиз, установлены причины, тогда и определят, какое ведомство будет заниматься вопросами, связанными с дальнейшей компенсацией, нуждами", - отметили в мэрии.
Напомним, сегодня в 11:36 в национальный центр управления в кризисных ситуациях поступило сообщение  о взрыве  на 34-й улице в квартале Нор Ареш в Ереване, в результате которого обрушились 2-3 дома. В результате взрыва и обрушения погибли двое граждан, еще двое с травмами были госпитализированы в больницу. По факту случившегося СК инициировал уголовное производство, в рамках которого четверо граждан были признаны потерпевшими. Допрошены лица, имеющие отношение к инциденту, и жильцы соседних домов. Получены записи с установленных поблизости камер видеонаблюдения. По предварительным данным, подлежащим проверке, взрыв произошел в доме №23 на 27-й улице в Нор Ареше из-за утечки газа и использования жильцом зажигалки.СК Армении назвал предварительную версию взрыва в ереванском квартале Нор АрешНазначен ряд экспертиз.
15:08 06/02/2024  |  КомментарийПосол США в Армении выразила соболезнования в связи с взрывом в ереванском квартале Нор Ареш