Նոր Արեշում պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռվել է քրեական վարույթ․ դեպքի հանգամանքները պարզվում են 02/05/2024 14:48 | Արտակարգ պատահարներ
Երևան քաղաքի Նոր Արեշ թաղամասի 34-րդ փողոցում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ, որի հետևանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի փլուզվել և վնասվել են մի քանի բնակելի տներ, ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք)։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեից։
Ձևավորվել է քննչական խումբ։ Այս պահին, շարունակվող որոնողական և փրկարարական աշխատանքներին զուգահեռ, քննչական վերոնշյալ բաժնի քննիչների կողմից դեպքի վայրում իրականացվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի գործողություններ։
Տեղի ունեցած պայթյունի և փլուզման պատճառները, ինչպես նաև դեպքի մնացած հանգամանքները կպարզվեն սկսված նախաքննությամբ, որի ադյունքների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմտիեն պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրի։

Уголовное производство инициировано по факту взрыва в квартале Нор Ареш в Ереване 02/05/2024   15:15  |  Чрезвычайное просшествие
По факту взрыва на 34-й улице Нор Ареша в Ереване, в результате которого частично или полностью обрушились и повреждены несколько жилых домов, в следственном управлении СК по Еревану инициировано уголовное производство по ч. 2 ст. 357(нарушение правил или требований пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия) УК РА. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
Сформирована следственная группа. В данный момент параллельно с поисково-спасательной операцией следователи на месте происшествие проводят необходимые и неотложные действия.
Причины взрыв аи обрушения, а также остальные обстоятельства случившегося будут установит расследование, о результатах которого  СК периодически будет предоставлять информацию.