Հռոմի ստատուտը փետրվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի համար 02/01/2024   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի խորհրդարանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։
Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականի նոյեմբերին հայտնել էր, որ Հայաստանի համար Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի փետրվարի 1-ից։
Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումն առաջացրել էր ռուսական կողմի դժգոհությունը, քանի որ Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր էր տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն նույնիսկ բողոքի նոտա էր հղել՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Հռոմի ստատուտը ԱԺ-ի վավերացմանն ուղարկելու առնչությամբ։
Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաներ, սակայն, հայտարարել են, որ Հռոմի ստատուտին միանալու որոշումը կայացվել է, քանի որ դրանով Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորություն են տեսնում։
08:09 04/10/2023  |  ՄամուլՀՀ իշխանությունների հակառուսական քաղաքականությունը տալիս է իր «պտուղները» ․ հազարավոր մարդիկ դեպորտ կարվեն․«Հրապարակ»
14:51 03/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Հռոմի ստատուտի վավերացումը ձեզ հուզում է միայն Պուտինի հնարավոր ձերբակալման կոնտեքստում՝ չեմ էլ ուզում անդրադառնալ այդ հարցին. Վարդանյան (տեսանյութ)
14:10 03/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՀռոմի ստատուտի վերաբերյալ որոշման կայացումը ինքնին դուրս էր ՍԴ իրավասությունից ու լիազորություններից․ Գրիգորյան

Армения официально стала членом Международного уголовного суда 02/01/2024 11:30 | Лента новостей
Римский статут Международного уголовного суда вступает в силу для Армении с 1 февраля, передает «Арменпресс».
Парламент Армении ратифицировал Римский статут 3 октября 2023 года. В ноябре 2023 года Международный уголовный суд объявил, что Римский статут для Армении вступит в силу с 1 февраля 2024 года.
Ратификация Арменией Римского статута вызвала недовольство российской стороны, поскольку Международный уголовный суд в 2023 году выдал международный ордер на арест президента России Владимира Путина, что подразумевает, что страны, ратифицировавшие Римский статут, должны будут арестовать президента России при посещении этих стран. МИД России даже направил ноту в связи с отправкой правительством Армении Римского статута на ратификацию в Национальное собрание.
Однако различные официальные лица Армении заявляли, что решение о присоединении к Римскому статуту было продиктовано тем, что они видят в этом возможность привлечь Азербайджан к ответственности за совершенные им военные преступления.