Խփեցին ուղիղ բակի մեջ, Գառնիկն ընկավ ներքև՝ բլինդաժի մեջ․ Արյան մեջ շաղախված էր գլուխը․ իր տան բակում ադրբեջանցիների արկից զոհված Գառնիկ Գաբրիելյանը Մաճկալաշենից էր 01/31/2024   20:29  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում՝ իր տան բակում, ընկած ադրբեջանական արկի պայթյունից զոհվում է 55-ամյա Գառնիկ Գաբրիելյանը։
«Մեր թաղամասն առանց դադարի էին ռմբակոծում։ Մենակ մեր տան վրա ահագին խփել են։ Տան հետնամասին, դիմացը, բակում քանի հատ արկ է ընկել․․․ Որ սկսեցին ռմբակոծել, Գառնիկը տանը չէր․ ես հազիվ հասցրեցի բլինդաժ հասնեմ (1990-ականներից տան բակում բլինդաժ ունեինք փորած)։ Իջա ու զանգեցի ամուսնուս, որ ասեմ տուն գա։ Քիչ հետո հասավ, բայց բլինդաժ չմտավ․ կանգնեց բակում՝ բլինդաժի վերևը ու սկսեց նայել, թե որ կողմից են խփում։ Ասացի՝ ի՞նչ կլինի, մտիր բլինդաժ էլի, ինքը թե՝ չէ, չեմ մտնում, պիտի գնամ տղերքի մոտ՝ դիրքեր, տեսնեմ՝ ինչ վիճակ է։ Մեկ էլ որ խփեցին ուղիղ բակի մեջ, Գառնիկն ընկավ ներքև՝ բլինդաժի մեջ․․․ Արյան մեջ շաղախված էր գլուխը․ գլխին էր կպել, գիտակցությունը կորցրել էր․․ Գոռալով դուրս եկա փողոց, որ օգնություն կանչեմ։ Էդ պահին հարևանս մեքենայով ուզում էր դուրս գալ, կանգնեցրեց եկավ, որ հանենք, չկարողացանք, ծանր էր։ Ժողովուրդն արդեն խուճապահար դեսուդեն էր գնում ռմբակոծության տակ, մի մասը դուրս էր գալիս գյուղից, երեխաներին էին հանում․․․ Մի մեքենայի դիմաց կանգնեցի, ձեռքերս փռեցի, որ կանգնի, էդ տղան եկավ, օգնեց մի կերպ ամուսնուս հանեցինք բլինդաժից։ Մի տեղից մեքենա գտանք, հասցրեցինք Ճարտար, էնտեղից՝ Մարտունու հիվանդանոց․ Մարտունիում էլ ասացին, որ վիճակը ծանր է, պետք է Ստեփանակերտ տեղափոխել։ Ես արդեն ուժասպառ էի, ամուսնուս քույրերը գնացին հետը»,- «Փաստինֆո»-ին պատմում է ադրբեջանական ռմբակոծության հետևանքով իր տան բակում զոհված Գառնիկ Գաբրիելյանի այրին՝ տիկին Ամուրան։
Մաճկալաշենի բնակչին անգիցակից վիճակու հասցնում են Ստեփանակերտ, մի քանի ժամից ադրբեջանցիները փակում են նաև Մարտունի-Ստեփանակերտ մայրուղին։ Ելնելով Գաբրիելյանի վիճակից՝ Ստեփանակերտում այլևս չեն կարողանում օգնել տուժածին։
«Ոչ ճնշում ուներ, ոչ պուլս կար արդեն․․․ Բժիշկներն էլ ձեռք չեն տալիս, ասում են, որ կյանքը փրկել հնարավոր չէ․ երեկոյան 21։30-ի հատվածում սիրտը կանգնում է»,-պատմում է այրին։
Ճանապարհի փակ լինելու պատճառով տիկին Ամուրան ամուսնու մոտ հասնել չի կարողացել․ նրան հուղարկավորել են Ստեփանակերտում՝ առանց կնոջ վերջին հրաժեշտի․․․
«Դիահերձարանում տեղ չկար, չեն կարողացել պահել․ զանգում ասում էին՝ եկեք տարեք, քույրերը ստիպված հուղարկավորեցին էնտեղ։ Ուզում էինք սպասել, որ տեսնենք՝ ինչ է լինում․․․ Գոնե կարողանայինք էստեղ բերել։ Բայց դե, հնարավոր չէր պահելը․․․Դագաղ էլ չկար, հերթ էր․․․ Մեծ դժվարությամբ են գտել»,-ասում է կինն ու շարունակում՝ պատերազմ չի եղել, որին մասնակցած չլինի ամուսինը։
Գաբրիելյանն իր մեքենայով 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ամենավտանգավոր դիրքեր էր հասնում․ տղաներին սնունդ, հագուստ ու զենք հասցնում, քշում ականապատ դաշտերով․․․ Տիկին Ամուրան հիշում է՝ զինվորներն անունը «դուխավոյ ձեդ» էին դրել։
«Գիշերներն էլ չէր տուն գալիս։ Որ ասում էի՝ Գառնիկ, գոնե գիշերը տուն արի, մի քիչ քնիր, հանգստացիր, ասում էր՝ չեմ կարող, իմ կարիքն ունեն տղաները, պիտի օգնեմ իրենց»,-հիշում է կինը։
Ամուսնուն կորցնելուց հետո տիկին Ամուրան մի անգամ է տուն՝ Մաճկալաշեն մտել, սեպտեմբերի 22-ին էր․
«Մտել եմ արագ փաստաթղթերը վերցրել ու դուրս եկել․ ուրիշ ոչ մի բան չվերցրեցի, վախենում էի․․․ Ասում էին, որ գյուղում արդեն ադրբեջանցիներ կան։ Գնացի Սոս՝ աղջկաս մոտ, էնտեղից էլ ամսի 25-ից շարժվեցինք դեպի Հայաստան․․․»։
Հիմա Էջմիածնում է ապրում ամուսնուն, տունն ու ամբողջ կյանքի ընթացքում ստեղծածը կորցրած տիկին Ամուրան։ 180 հազարով տուն է վարձակալել, ասում է՝ դրանից էժան չի գտել․․․ Մի քանի օր առաջ աշխատանքի է անցել․ ասում է՝ մենակ աջակցության գումարով չի կարողտան վարձը տալ, պիտի աշխատի՝ որքան էլ դժվար լինի այդ հոգեվիճակում աշխատելը, այլապես դրսում կմնա․․․
20:29 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՓոքրս շատ էր կապված հոր հետ, ամեն օր իր անունն է տալիս, ասում է՝ որ գնանք տուն, պապան եկած կլինի՞... 39-ամյա Գագիկը զոհվել է սեպտեմբերի 19-ին՝ Հարավի դիրքերում
20:15 30/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՀԸ-ի՝ «Դարձ՝ հոգու և ինքնության» հաղորդումը նոր եթերաշրջան է սկսում Կենտրոն ՀԸ-ի եթերում (տեսանյութ)
20:12 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱդրբեջանը Բերձորի Սուրբ Հարությունը վերածում է մզկիթի. լուսանկարներ
18:31 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԻվանյանում երեք ընտանիք էր մնացել, երբ ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատը մտավ գյուղ․ ռուսները բարձրախոսով հայտարարեցին՝ հայ բնակչություն, անհապաղ լքե՛ք բնակավայրը․ տեղահանված
07:57 30/01/2024  |  ՄամուլԱրցախի ու Հայաստանի կործանումը լավագույն գինը չէր «Սերժին մերժելու» դիմաց. «Փաստ»
17:46 29/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱրկերն իրար հետևից ընկնում էին բակ, տունը դղրդում էր, ապակիները փշուր-փշուր էին լինում․ տան հետնամասով՝ այգով եմ, թոռներիս հանել․ տիկին Անուշը մեկ օրում կորցրել է տունն ու ամուսնուն
15:40 29/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀունվարի 27-28-ը, ի պաշտպանություն Արցախի, տեղի ունեցավ համաեվրոպական երկրորդ խոշոր ձեռնարկը
13:29 26/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միության կոչը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին
12:33 26/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱյստեղ շատերը չեն հասկանում մեզ․ երանի ենք տալիս մեր սոված օրերին․ Չլդրանի գյուղապետ

Били прямой наводкой по жилым домам: жена погибшего от азербайджанского снаряда жителя Арцаха рассказала, через какой ад им пришлось пройти 02/01/2024 10:50 | Геноцид в Арцахе
19 сентября в результате взрыва выпущенного азербайджанцами снаряда во дворе своего дома в селе Мачкалашен Мартунинского района Республики Арцах погибает 55-летний Гарник Габриелян.
"Наш квартал подвергался бомбардировкам непрерывно. Интенсивный обстрел велся и по нашему дому. Несколько снарядов упали во двор жилого дома и близ него…Когда началась бомбежка, Гарника дома не было. Я едва успела дойти до блиндажа(с 1990 года во дворе дома у нас был вырытый блиндаж). Я спустилась туда и позвонила мужу, чтобы позвать его домой. Спустя некоторое время он добрался до дома, но в блиндаж не зашел. Встал во дворе, над блиндажом, и смотрел, с какой стороны бьют. Я просила его укрыться в блиндаже, но он все отказывался. Говорил, что собирается к ребятам на позиции, узнать, как они там, как вдруг снова ударили прямо по двору. Гарник упал в блиндаж… Голова его была вся в крови, попало ему в голову, он потерял сознание. Я с криками выбежала на улицу и стала звать на помощь. В этот момент сосед мой на автомобиле хотел выехать. Он остановил машину и пытался со мной вытащить его из блиндажа, но это оказалось не под силу нам. Люди в панике под обстрелами бежали в разные стороны. Часть из них выбиралась из села, спасая детей…Я остановила одну из проезжавших машин. Из нее вышел парень: это он мне помог вытащить мужа из блиндажа. Мы нашли машину, доставили его в Чартар, а оттуда перевезли в Мартунинскую больницу. В Мартуни сообщили, что его состояние тяжелое, его нужно доставить в Степанакерт. Силы мои были уже на исходе, поэтому мои золовки поехали с ним", - рассказала "ФактИнфо" госпожа Амура, вдова погибшего вследствие азербайджанского обстрела Гарника Габриеляна.
Жителя Мачкалашена в бессознательном состоянии перевезли в Степанакерт. Спустя несколько часов азербайджанцы перекрыли также дорогу Мартуни-Степанакерт.
"Ни давления у него не было, ни пульса…Врачи сказали, что спасти его уже невозможно. Вечером около 21:30 его сердце остановилось", - рассказывает вдова Габриеляна.
Дорога была перекрыта, поэтому женщина не смогла поехать к мужу и проводить его в последний путь. Его похоронили в Степанакерте…
"Мест в морге не было, его не смогли там оставить. Звонили и просили, чтобы его забрали, поэтому сестры вынужденно его похоронили там…Хотя бы малейшая возможность была доставить его тело сюда. Но такой возможности не было…Гробов тоже не было, стояла очередь за ними…Мы нашли с трудом", - рассказывает жена Гарника и продолжает: "Не было войны, в которой мой муж бы не участвовал".
Во время 44-дневной войны Габриелян на своей машине добирался до самых опасных позиций; вез ребятам еду, одежду и оружие через минные поля…
"Он и по ночам дома не бывал. Когда я его просила, хотя бы дома ночевать, он в ответ говорил, что не может, что он нужен ребятам и должен им помочь", - вспоминает супруга Гарника.
После гибели мужа она заходила в свой дом в Мачкалашене лишь раз, 22 сентября.
"Я впопыхах зашла за документами и вышла. Больше ничего я с собой не брала, боялась.Поговаривали, что в селе уже орудуют азербайджанцы. Я отправилась в Сос к дочери. Уже оттуда 25 сентября мы выехали в Армению…", - рассказала она.
В настоящее время госпожа Амура, потерявшая мужа, дом и все созданное ими за всю жизнь, живет в Эчмиадзине. Она арендует дом за 180 тыс. драмов, найти жилье за более подъемную цену ей не удалось...
Несколько дней назад она устроилась на работу. По ее словам, предоставляемых в рамках программы поддержки средств недостаточно для покрытия расходов на аренду…