Ադրբեջանը հատուկ ժամանակ է ձգում՝ խաղաղության գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում․ Ալեն Սիմոնյան 01/31/2024 13:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Ոչ միայն Չեխիան, այլև բոլոր միջազգային գործընկերները պետք է հնարավորինս ճնշումներ գործադրեն՝ տարածաշրջան խաղաղություն բերելու հարցում։ Այս մասին Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Ադամովայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ-ն բազմիցս ասել է, որ պատրաստ է ու ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար։
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ մեր հարևան երկիրն այդ առումով այդքան աչքի չի ընկնում։
Ադրբեջանը բազմիցս հրաժարվել է տարբեր միջազգային հարթակներում հանդիպումներից և ես պետք է ասեմ, որ իմ մոտ տպավորություն է, որ Ադրբեջանը հատուկ ժամանակ է ձգում՝ խաղաղության գործընթացը ավարտին հասցնելու հարցում, այն պարագայում, որ քաղաքական կամքի առկության դեպքում ես չեմ տեսնում որևէ կտրուկ պատճառ, որը կարող է խանգարել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ հավասարության և այն բոլոր սկզբունքների վրա, որոնք հուլիսին Շարլ Միշելի ներկայությամբ համաձայնեցվել են ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ միասին։
Մենք չենք հասկանում, թե ինչպես կարելի է գալ համաձայնության, ունենալ հայտարարություն, որ արվել է Շառլ Միշելի կողմից և մինչ օրս այդ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա չունենալ խաղաղության համաձայնագիր»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։

Азербайджан намеренно затягивает время в вопросе завершения мирного процесса - спикер НС Армении 01/31/2024   13:21  |  Лента новостей
Не только Чехия, но все международные партнеры должны оказывать максимальное давление для установления мира в регионе. Об этом заявил спикер парламента Армении Ален Симонян на совместной пресс-конференции со своей чешской коллегой Маркетой Пекаровой Адамовой.
Он подчеркнул, что Армения неоднократно заявляла о готовности и делает все для установления долгосрочного мира в регионе.
"Но мы видим, что наша соседняя страна себя в этом смысле не проявляет", - отметил он.
Спикер парламента Армении напомнил, что Азербайджан неоднократно отказывался от встреч на разных площадках.
"И я должен сказать, что у меня создается впечатление, что Азербайджан намеренно затягивает время в вопросе завершения мирного процесса в том случае, когда при наличии политической воли я не вижу какой-либо веской причины, которая могла бы помешать подписанию мирного договора на основе равенства и всех тех принципов, которые в июле были согласованы с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана в присутствии Шарля Мишеля. Мы не понимаем, как можно достичь согласия, иметь заявление, сделанное Шарлем Мишелем, и до сих пор не иметь мирного договора на основе этих основополагающих принципов", - отметил спикер НС РА.