Փոքրս շատ էր կապված հոր հետ, ամեն օր իր անունն է տալիս, ասում է՝ որ գնանք տուն, պապան եկած կլինի՞... 39-ամյա Գագիկը զոհվել է սեպտեմբերի 19-ին՝ Հարավի դիրքերում 01/30/2024 20:29 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
39-ամյա Գագիկ Հակոբյանն Արցախի Ասկերանի շրջանի Հարավ գյուղի մատույցներում հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնելու ժամանակ զոհված հայորդիներից է։
«Այդ օրը՝ ամսի 19-ին, Գագիկը տանն էր․ արձակուրդը նոր էր վերջացել, բայց մի քանի օր ավել վերցրել էր։ Որ սկսվեց պատերազմը, մեզ իջեցրեց նկուղ, բարձրացավ տուն, համազգեստը հագավ ու ասաց՝ գնամ, տեսնեմ ինչ է կատարվում․․․ Այդ գնալն էր, որ գնաց․ դրանից հետո ոչ զանգել է ստացվել, ոչ էլ գրածս հաղորդագրություններն են տեղ հասել․․․ Ամսի 24-ին իմացանք, որ զոհվել է»,- «Փաստինֆո»-ին պատմում է Գագիկի այրին՝ Վիլենան։
Գագիկի զոհվելու հանգամանքների մասին կինը շատ բան չգիտի, միայն տեղյակ է, որ չորս հոգով մարտ են վարել։ Ու երբ մյուս երեք հոգին, տեսնելով թշնամու՝ դեպի իրենց եկող մեծաքանակ հետևակը, նահանջել են, Գագիկը մնացել է դիրքում՝ զոհ դառնալով թշնամու դիպուկահարին։
Գագիկը Մարտունու շրջանի Սոս գյուղից էր, հորը կորցրել էր 1994 թվականին՝ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ։ 2009 թվականից որոշում է ծառայության անցնել Արցախի Պաշտպանության բանակում, ավագ ենթասպա էր․․․
Վիլենայի հետ ամուսնանալուց հետո նրանք տեղափոխվում են Շուշի։ Այնտեղ նորակազմ ընտանիքը բնակարան է ձեռք բերում, որտեղ հասցնում են ընդամենն ութ տարի ապրել։ 2020թ․ Շուշին կորցնելուց հետո Գագիկը որոշում է վերաբնակվել Ստեփանակերտում։
«Ստեփանակերտում վարձով էինք մնում։ Որ Գագիկը ծառայության էր լինում, ես՝ երեք երեխաներիս հետ, մենակ էի մնում։ Ամսի 19-ին էլի մենակ էինք։ Ճիշտն ասած՝ վախենում էի, երեխաներն էլ, բնականաբար, էդ պայթյունների ձայներից սարսափահար էին․․․ Չգիտեի ինչ անեմ․ մտածում էի՝ գնամ եղբորս տուն, բայց մեկ էլ վախենում էի հանկարծ Գագիկը գա ու մեզ չգտնի։ Ամսի 20-ին արդեն որոշեցի գնալ․ իրեն գրեցի, որ գնում եմ Հովիկենց մոտ, այնտեղ գա․․․ Ի՞նչ իմանայի, որ ոչ գրածս է տեսնելու, ոչ էլ ինքն է գալու․․․»,-ասում է այրին։
Գագիկի մարմինը զոհվելուց հինգ օր անց են գտնում ու ամսի 25-ին տեղափոխում Երևան։ Նույն օրը նաև Վիլենան է, երեք անչափահաս տղաների հետ, ավտոբուսով դուրս գալիս Արցախից։
Վիլենան Էջմիածնում է տուն վարձել․ ստացած աջակցության գումարներով է տան վարձն ու կոմունալ վճարումներն անում։ Որպես զոհվածի ընտանիք՝ որևէ ֆինանսական աջակցություն չեն ստանում։
Հայրիկի մասին ավագ ու միջնեկ որդիները շատ հարցեր չեն տալիս․ հասկանում են, թե ինչ է կատարվել, բայց կրտսերը՝ 5 տարեկան Էդմոնը, անխտիր ամեն օր հորից է հարցնում։
«Օր չկա, որ Գագիկի անունը չտա․ շատ էր կապված հետը։ Ամուսինս էլ էր իր հետ շատ կապված։ Որ գնում եմ պարտեզից բերելու, հարցնում է՝ որ գնանք տուն, պապան եկած կլինի՞, ո՞ւր է գնացել, ե՞րբ է գալու․․․ Անդադար հարցեր է տալիս․․․ Չի հասկանում դեռ, համ էլ ո՞նց հասկանա, անգամ ես այս տարիքում չեմ հավատում կատարվածին․ ինձ թվում է ամեն րոպե կարող է դուռը բացվի ու ներս մտնի․․․»,-արցունքները կուլ տալով ասում է Գագիկի այրին։

"Сын постоянно спрашивает, когда вернется отец...": 39-летний Гагик Акопян погиб 19 сентября на позиции у арцахского села Арав 01/31/2024   10:43  |  Геноцид в Арцахе
39-летний Гагик Акопян – один из армян, павших на подступах к селу Арав Аскеранского района Арцаха при пресечении вражеского продвижения.
"В тот день, 19 сентября, Гагик был дома…Когда началась война, он нас спустил в подвал, а сам вернулся обратно в дом, надел форму. Нам сказал, что пойдет посмотрит, что там творится…Ушел и больше не вернулся. После этого дозвониться до него невозможно было, сообщения тоже не доходили. 24 сентября мы узнали, что он погиб", - рассказала "ФактИнфо" Вилена, вдова Гагика.
Жене мало что известно об обстоятельствах гибели Гагика. Она лишь знает о том, что они вели бой вчетвером. Когда остальные трое, заметив идущую на них многочисленную пехоту врага, отступили, Гагик остался на позиции, став мишенью вражеского снайпера.
Гагик был родом из села Сос Мартунинского района. Отца своего он потерял в 1994 году, во время первой Арцахской войны. В 2009 году он решил поступить на службу в Армию обороны Арцаха, он был старшим прапорщиком…
После женитьбы супруги переезжают в Шуши. Там новоиспеченная семья покупает квартиру, в которой им удалось прожить всего восемь лет. После потери Шуши в 2020 году Гагик решает обосноваться в Степанакерте.
"В Степанакерте мы жили на съемной квартире. Когда Гагик бывал на службе, я с тремя детьми оставалась одна. 19 сентября я была вновь одна. Честно говоря, мне было страшно. Естественно, дети приходили в ужас от раскатов взрывов…Я не знала, как мне быть. Думала к брату идти, но боялась, что Гагик вдруг придет и нас не застанет. 20 сентября я уже решила идти. Я написала ему, что отправляюсь к Овику, чтобы он туда пришел…Откуда было мне знать, что он ни письма моего не увидит, ни сам не придет…", -  рассказывает вдова.
Тело Гагика нашли спустя пять дней после его гибели. 25 сентября его доставили в Ереван. В тот же день Вилена с тремя несовершеннолетними мальчиками на автобусе выезжает из Арцаха.
В настоящее время Вилена арендует дом в Эчмиадзине. Аренду и коммунальные услуги оплачивает из средств, полученных в рамках программы поддержки. Как семья погибшего какой-либо финансовой помощи не получает.
Старший и средний сыновья задают много вопросов об отце, понимают, что произошло, а младший – 5-летний Эдмон расспрашивает об отце постоянно.
"Не проходит и дня, чтобы он не говорил о Гагике, он был сильно привязан к нему. Когда иду за ним в детский сад, спрашивает: застанем ли мы отца, когда пойдем домой, куда он ушел, когда вернется? Он постоянно задают вопросы…Пока не понимает, да и как ему понять! Даже я в этом возрасте не верю в случившееся. Мне кажется, что в любой момент дверь распахнется и он войдет в дом…", - говорит вдова Гагика, глотая слезы.