Ադրբեջանի սահմանադրությունում նույնպես կան դրույթներ, որոնք հայելային պետք է փոփոխվեն. Ալեն Սիմոնյան 01/31/2024 13:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովը ստեղծվել է շատ ավելի վաղ, քան Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանադրությունը փոխելու մասին խոսակցությունը եղել է։ Այս մասին Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Ադամովայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«ՀՀ-ն հիմնելուց ի վեր՝ իր փաստաթղթերում ունեցել է և ունի դրույթներ, որոնք, իմ կարծիքով, պետք է փոփոխվեն՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրադարձությունները և վերջին իրադարձությունները։ Մենք պետք է հասկանաք, թե Հայաստանը ուր է գնում և ինչ նպատակներ է հետապնդում։ Արդյո՞ք այդ գոյությունը նրա համար է, որպեսզի մենք վերականգնենք պատմական Մեծ Հայքը, Փոքր Հայքը, թե սա սեպտեմբերի 21-ի մասին է, երբ մենք ստացանք անկախություն, թե ՀՀ քաղաքացու մասին է, որը պետք է լինի ապահով, և ունենա բարեկեցիկ կյանք։ Մենք պետք է այդ հարցերի պատասխանները տանք։
Ես կարծում եմ, որ այս հարցերի պատասխանները միանշանակ չեն, դրա հետևանքով դրանք նաև միանշանակ արտացոլված չեն մեր օրենսդրության մեջ։ Չի կարող ՀՀ-ն լինել ամորֆ բան, չի կարող ՀՀ քաղաքացին չհասկանալ և չիմանալ, թե որտեղ է սկսվում իր հայրենիքը և վերջանում»,- հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նաև հիշեցրեց, որ մի լուսանկար էր հրապարակել վերջերս, որի համար իրեն քննադատել են։ «Ես ասում եմ, որ Հայկական լեռնաշխարհը, այո, իմ հայրենիքն է, իմ բնօրրանն է , բայց ես ունեմ պետություն՝ ՀՀ , որի կոնկրետ սահմաններով մենք անկախացել ենք և, որի քաղաքացին ենք մենք բոլորս։ Դա պետք է հասկանալի լինի և արտացոլված լինի բոլոր փաստաթղթերում»։
Ինչ վերաբերում է ակնարկին՝ արդո՞ք ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն Ադրբեջանի պահանջն է և կապ ունի Ադրբեջանի պահանջների հետ՝ նա պնդեց, որ այսուհետ, բոլոր այն դրվագներում, որտեղ լրագրողները ՀՀ պաշտոնյաներին հարցեր կուղղեն՝ նույն հարցը բարձրացվելու են ՀՀ-ի կողմից։ «Ադրբեջանի սահմանադրությունում նույնպես կան դրույթներ, որոնք հայելային պետք է փոփոխվեն և, կրկնում եմ, յուրաքանյուր բանակցություն, որն իրականացվում է՝ արվում է հայելային, այսինքն, եթե կա առաջարկ ապագա խաղաղությունն ավելի ամուր դարձնելու համար, դա վերաբերելի է, թե Ադրբեջանին, թե ՀՀ -ին»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Անկախաության հռչակագրի հատվածը սահմանադրությունից հանելուն՝ նա ընդգծեց, որ դեռ վաղ է այդ մասին խոսել և այս պահին նման քննարկում պաշտոնական շրջաակներում տեղի չի ունեցել։

В конституции Азербайджана также есть положения, которые нужно зеркально менять – спикер НС Армении 01/31/2024 14:09 | Лента новостей
Комиссия по конституционным изменениям была создана задолго до того, как Азербайджан заговорил о необходимости этих изменений. Об этом заявил спикер парламента Армении Ален Симонян на совместной пресс-конференции со своей чешской коллегой Маркетой Пекаровой Адамовой.
"С момента провозглашения независимости Армении в ее документах были положения, которые нуждаются в пересмотре, на мой взгляд, с учетом геополитических процессов и последних событий. Мы должны понять, куда идет Армения и какие цели преследует. Существует ли она для того, чтобы восстановить Великую Армению, Малую Армению, или это про 21 сентября, когда мы обрели независимость, или про гражданина РА, про обеспечении его безопасности и благополучия? Мы должны ответить на эти вопросы, и я думаю, что ответы на них неоднозначны в нашем обществе. Из-за этого они не нашли четкого отражения в нашем законодательстве. Не может РА быть чем-то аморфным, не может гражданин РА не понимать и не знать, где начинается и где заканчивается его родина", - заявил Симонян.
Спикер НС Армении также ответил на вопрос, насколько утверждения о необходимости новой Конституции связаны с требованием Азербайджана.
Как отметил Симонян, отныне когда журналистызахотят задать подобный вопрос официальным лицам Армении, то им следует знать, что тот же вопрос поднимает Армения.
"В конституции Азербайджана также есть положения, которые нужно зеркально менять. Любые переговоры, которые ведет армянская сторона, она делает это зеркально, то есть если звучат какие-то предложения ради будущего прочного мира, то они относятся как к Армении, так и Азербайджану", - отметил Ален Симонян.
Что касается возможного изъятия из Конституции ссылки на Декларацию о независимости, то он подчеркнул, что об этом еще рано говорить и подобные дискуссии в официальных кругах не велись.