Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալ-տնտեսական եւ բնակարանային խնդիրները 01/31/2024 21:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալ-տնտեսական ներառման ծրագրերի ընթացքին ու նախատեսվող միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են Կառավարության տեղեկատվության եվ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»-ի աշխատանքները համակարգող փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է, որ մարզերում տեղաբաշխված բռնի տեղահանված անձանց սննդային ապահովվածության նպատակով մարզպետարանների միջոցով հասցեագրվել է 4.4 միլիարդ դրամ: 112 հազար անձ եղել է միանվագ 100 հազարական դրամ աջակցություն ստանալու շահառու: «Ավելի ուշ սահմանեցինք կեցության և կոմունալ ծախսերի աջակցության ծրագիրը, որով ով բնակարան ուներ՝ 10 հազար դրամի չափով էինք աջակցում, ով բնակարան չուներ՝ 40+10: Այս աջակցությունը 6 ամիսների համար է, որոնցից արդեն 3 ամիսներն անցել են: Սա կշարունակվի մինչև մարտ ամիսը ներառյալ»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ բռնի տեղահանված 17 հազար աշակերտ ընդունվել է հանրակրթական դպրոցներ, 4 հազար ուսանողի համար միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում իրականացվում է կրթաթոշակի աջակցության ծրագիր: Այս թիվն առաջիկայում կավելանա:
«Առողջապահության բնագավառում ունենք 69 հազար մարդ, ովքեր առաջնային օղակում հաշվառվածներն են: Սա նաև խողովակ է, որով իրենք կարողանում են պետական պատվերի շրջանակում հիվանդանոցային ծառայություններից օգտվել: Այսօրվա դրությամբ մոտ 7 հազար դեպք ունենք, որոնցով անձինք օգտվել են նաև պետպատվերով հիվանդանոցային ծառայություններից: Ունենք 20 հազար 656 դիմումներ կենսաթոշակառուների կամ նպաստառուների վերաբերյալ, 11 հազար 800-ի կենսաթոշակներն արդեն վճարվում են: Հիշեցնեմ, որ վճարումները կատարել ենք հոկտեմբերից հաջորդող բոլոր ամիսների համար, ուղղակի, քանի որ դիմումները կառուցված են նաև հաշվառվելու մոտեցման վրա՝ պետք է անձը հաշվառվի և դիմում ներկայացնի: Սա պրոցես է, որը կշարունակվի մինչև բոլորի ամբողջական ներառումը համակարգում: Ունենք նաև 2408 դիմումատուներ, ովքեր նպաստների համար են դիմել, նրանցից 585-ը փաստացի իրենց նպաստները ստացել են:
Զբաղվածության մասում 212 ուսուցիչներ մեր աջակցության ծրագրի շրջանակում գործուղվել են մարզեր, բուժաշխատողներից 202-ն աշխատանք են գտել տարբեր հաստատություններում: Ընդհանուր առմամբ, 725 մարդ դիմել է մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրերին մասնակցելու համար, և հնարավորություն ենք տվել, որպեսզի իրավաբանական անձինք իրենց գործունեության շարունակականությունն ապահովելու համար մինչև այսօր վերագրանցվեն և կարողանան սահուն կերպով շարունակել տնտեսական գործունեությունը»,- ասել է փոխվարչապետը: Նշվել է նաև, որ 2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով բռնի տեղահանված 10 հազար մարդ հաշվառվել է որպես վարձու աշխատող:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային խնդիրներին և դրանց լուծման հնարավորություններին՝ հաշվի առնելով նաև տարածքային համաչափ զարգացման խնդիրը: Այս համատեքստում, մտքեր են փոխանակվել աջակցության հնարավոր գործիքների շուրջ, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ ու առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է սոցիալական ծրագրերի ներդաշնակեցումը և հանձնարարել պատասխանատուներին՝ շարունակել քննարկումները ներկայացված գաղափարների ու առաջարկությունների շուրջ:

В правительстве Армении обсудили возможности решения жилищных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха 02/01/2024   09:17  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с ходом реализации программ социально-экономической интеграции вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и планируемыми мероприятиями.
Вице-премьер, координатор работы “Гуманитарного центра” правительства Тигран Хачатрян доложил, что через областные администрации в целях обеспечения продовольственной безопасности находящихся в регионах вынужденных переселенцев было направлено 4,4 млрд драмов. 112 тысяч человек получили единовременную помощь в размере 100 тысяч драмов. “Позже мы создали программу поддержки расходов на проживание и коммунальные услуги, в рамках которой мы оказывали помощь тем людям, которые имели жилье, в размере 10 тысяч драмов, а тем людям, которые не имели жилья - 40+10 тысяч драмов. Данная поддержка рассчитана на 6 месяцев, из них прошло уже 3 месяца. Эта программа будет продолжаться до марта включительно”, - сказал Тигран Хачатрян.
По словам вице-премьера, 17 тысяч вынужденных переселенцев школьного возраста зачислены в государственные школы, реализуется программа стипендиальной поддержки 4 тысяч учащихся средних профессиональных и высших учебных заведений. В ближайшем будущем это число увеличится.
“В сфере здравоохранения к учреждениям первичного звена здравоохранения прикреплено 69 тысяч человек. Это также канал, через который они имеют возможность пользоваться больничными услугами в рамках госзаказа. На сегодняшний день у нас около 7 тысяч случаев, когда люди также воспользовались услугами больниц в рамках госзаказа. Мы получили 20 тысяч 656 заявок относительно пенсий и пособий, 11 тысяч 800 человек уже получает пенсии. Напомню, что мы произвели выплаты за октябрь и все последующие месяцы, но поскольку заявки основаны на подходе регистрации, человек должен зарегистрироваться и подать заявку. Этот процесс будет продолжаться до тех пор, пока все не будут полностью интегрированы в систему. У нас также есть 2408 заявителей на получение пособий, из них 585 человек уже получили пособие.
По части трудоустройства в рамках нашей программы поддержки в области были направлены 212 учителей, в различных учреждениях трудоустроены 202 медицинских работника. Всего для участия в программах профессиональной подготовки подали заявки 725 человек, и мы предоставили возможность юридическим лицам пройти перерегистрацию, чтобы обеспечить непрерывность своей деятельности и иметь возможность беспрепятственно продолжать свою экономическую деятельность”, - сказал вице-премьер.
Было также отмечено, что по состоянию на конец декабря 2023 года по данным Комитета государственных доходов 10 тысяч вынужденных переселенцев зарегистрированы в качестве наемных работников.
Затем были затронуты жилищные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и возможности их решения с учетом проблемы сбалансированного территориального развития. В этом контексте состоялся обмен мыслями о возможных инструментах поддержки, были представлены различные замечания и предложения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность согласования социальных программ и поручил ответственным лицам продолжить обсуждение представленных идей и предложений.