Մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ՝ հիմնված ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա. Ալեն Սիմոնյանը՝ Մարկետա Պեկարովա Ադամովային 01/31/2024   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 31-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, նշել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողվել է զարգացնել ամուր միջպետական հարաբերություններ եւ համագործակցության բազմակողմ օրակարգ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված էթնիկ զտմանը՝ ԱԺ նախագահը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել առկա խնդիրները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների եւ Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
«Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը, սակայն, պետք է արձանագրեմ, որ վերջին շրջանում այս գործընթացը տանում է փակուղի»,- նշել է ԱԺ նախագահն ու հավելել. «Այս առումով ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելությունն անվտանգային հարթության վրա Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն: Արժեւորում ենք Չեխիայի ներդրումն այս հարցում»:
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում եւ վստահություն հայտնել, որ Չեխիան կփորձի նպաստել Խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Խորհրդարանների ղեկավարները կարեւորել են ժողովրդավարական արժեքներին միտված օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:
08:22 24/01/2024  |  ՄամուլԱԺ նախագահը թքում է, ՔՊ քարտուղարը՝ սպառնում, իսկ իրավապահները նրանց պաշտպանում են․ Դանիել Իոաննիսյան․ «Ժողովուրդ»
18:03 23/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մշտապես զգացել է բարեկամ Նորվեգիայի աջակցությունը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Նորվեգիայի նորանշանակ դեսպանին
14:44 23/01/2024  |  Մեկնաբանություն«Ալեն Սիմոնյանի Ռուանդա այցից հետո ձյան առատ տեղումներ են սկսվել» կամ «Ալեն Սիմոնյանը հաց է գնել, չի մուծում հարկերը».Սպասենք այլ նմանատիպ վերնագրերի. ԱԺ նախագահ

Спикер Палаты депутатов парламента Чехии высоко оценила усилия Армении по установлению мира в регионе 01/31/2024 16:37 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 31 января принял делегацию, возглавляемую спикером Палаты депутатов парламента Чехии Маркетой Пекаровой Адамовой. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
После переговоров глав парламентов в формате тет-а-тет последовала встреча в расширенном составе.
Симонян, приветствуя коллег, отметил, что Армения высоко ценит стабильное развитие дружественных отношений с Чехией.
Стороны констатировали, что с установлением дипломатических отношений между Арменией и Чехией стало возможным развитие прочных межгосударственных связей и повестки разностороннего сотрудничества.
Коснувшись этнической чистки, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября 2023 г., спикер НС представил чешским коллегам существующие проблемы, в частности, касающиеся армянских пленных в Азербайджане и переговорного процесса по мирному договору.
«Позиция Армении по повестке установления мира в регионе ясна: мы должны установить мирные отношения, основанные на взаимном признании суверенитета и территориальной целостности. Однако должен констатировать, что политика, проводимая Азербайджаном в последнее время, заводит этот процесс в тупик", - отметил председатель НС.
«В этом аспекте долгосрочная наблюдательная миссия ЕС имеет жизненно важное значение для Армении с точки зрения безопасности. Мы ценим вклад Чехии в этом вопросе», - добавил он.
Маркета Пекарова Адамова высоко оценила усилия Армении по установлению мира в регионе и выразила уверенность, что Чехия постарается содействовать урегулированию переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Стороны обсудили возможности развития армяно-чешских межпарламентских отношений. Главы парламентов подчеркнули необходимость постоянного расширения повестки, направленной на демократические ценности.
В завершение встречи председатель Палаты депутатов парламента Чехии внесла запись в Книгу почетных гостей.
После встречи в расширенном составе Ален Симонян и Маркета Пекарова Адамова провели совместную пресс-конференцию.