Ադրբեջանական կողմին ականապատ դաշտի քարտեզներ տրամադրելու հարց չի քննարկվել․ Մհեր Գրիգորյան գրասենյակ 01/31/2024   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման հարցերով երկու երկրների հանձնաժողովների հանդիպմանը ադրբեջանական կողմին ականապատ դաշտի քարտեզներ տրամադրելու հարց չի քննարկվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
«Նման հարց ներառված չէ օրակարգում, հետևաբար նաև նման քննարկում տեղի չի ունեցել»,- հայտնեցին գրասենյակից։
ՀԻշեցնենք, որ քիչ առաջ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդել էին, թե հայկական կողմը հանձնաժողովների հանդիպմանը ևս 3 շրջանների ականապատ դաշտի քարտեզներ կտրամադրի։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան գրասենյակից հայտնել էին, որ հանդիպմանը քննարկվելու է հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի նախագիծը։ Փոխվարչապետի գրասենյակից նաև հայտնել էին, որ վերոհիշյալ նախագծում պետք է սահմանվեն համատեղ աշխատանքներում օգտագործվելիք իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի և իրավական ակտերի տեսակները և տիպերը, նույնականացվեն ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանի վերջին տոպոգրաֆիկ քարտեզները, որոնք պատշաճ իրավական հիմքերով կազմվել և տպագրվել են իրավասու մարմինների կողմից, և այլ նմանատիպ հարցեր»:
Վերջին հանդիպումը կողմերի միջև տեղի է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերի 30-ին՝ Իջևանի ու Ղազախի հատվածում։

Вопрос о предоставлении азербайджанской стороне карт минных полей не обсуждался – офис Мгера Григоряна 01/31/2024   15:07  |  Лента новостей
Вопрос о предоставлении азербайджанской стороне карт минных полей на встрече комиссий по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном не обсуждался. Об этом заявили "ФактИнфо" в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна.
"Подобный вопрос не включен в повестку дня, следовательно, и такого обсуждения не было", - сообщили в офисе.
Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что якобы «в ходе встречи армянская сторона передаст карты минных полей трех районов».
Напомним, ранее на наш письменный запрос в офисе вице-премьера Армении сообщили, что  на встрече будет обсуждаться проект регламента о совместной деятельности Комиссий. В офисе вице-премьера также заявили, что в упомянутом проекте должны быть четко определены виды и типы имеющих юридическое значение документов и правовых актов для использования в совместной работе, идентифицированы последние топографические карты периода СССР, составленные и опубликованные компетентными органами на надлежащей правовой основе, и другие подобные вопросы.