Այն սկզբունքները, որոնք դրվել են գործընթացի հիմքում, պետք է լինեն գործընթացի մաս, եթե, իհարկե, երկու կողմերը չորոշեն փոխել այդ սկզբունքները. Խավիեր Կոլոմինա 01/31/2024   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երկու ազգերը պետք է որոշեն, թե ինչպես են նրանք առաջ շարժվելու, այնպես որ մենք կաջակցենք այն ամենին, ինչն ի վերջո կբերի խաղաղության։ «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան՝ անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ տեղի ունեցող բանակցություններին։
«Ես ձեր իշխանություններից շատ անհանգստություն լսեցի, հատկապես նախագահ Ալիևի հայտարարությունների վերաբերյալ։ Մեզ համար, ինչպես ասացի, հարաբերությունների կարգավորումը, որը տանում է դեպի տևական խաղաղության, այսօր հիմնարար տարր է, և մենք կպայքարենք դրան համար, կաջակցենք այն ճանապարհին, որը կհանգեցնի երկու երկրների միջև նմանատիպ բան ստորագրելու: Մենք աջակցում ենք ԱՄՆ-ին, մենք աջակցում ենք Եվրամիությանը։ Ես այնտեղ էի (խմբ․ Հայաստանում) Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։ Այնպես որ, ես հնարավորություն ունեցա նրա հետ երկար զրուցելու, մենք նաև աջակցում ենք բանակցությունների երկկողմ ձևաչափին։ Ի վերջո, երկու ազգերը պետք է որոշեն, թե ինչպես են նրանք առաջ շարժվելու, այնպես որ մենք կաջակցենք այն ամենին, ինչն ի վերջո կբերի խաղաղության»,- է Կոլոմինան:
Նրա արձանագրմամբ՝ այն սկզբունքները, որոնք դրվել են գործընթացի հիմքում՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգումը, հիմնարար են։
«Դա այն սկզբունքներից է, որը մեզ համար շատ կարևոր է։ Իհարկե, մենք կարծում ենք, որ այդ սկզբունքների հետ մեկտեղ սահմանների սահմանազատումը, փոխկապակցվածությունը, այն սկզբունքները, որոնք դրվել են գործընթացի հիմքում, պետք է լինեն գործընթացի մաս, եթե, իհարկե, երկու կողմերը չորոշեն փոխել այդ սկզբունքները և ունենալ այլ սկզբունքներ։ Բայց համաձայնեցված սկզբունքներն այս փուլում չպետք է փոխվեն»,- ընդգծել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ չի կարծում, որ հայտարարություններն օգնում են, որ գործընթացն առաջ գնա։
«Մենք շարունակելու ենք նույն ուղերձը հղել գործընկերներին, նրանք պետք է հնարավորինս շուտ վերսկսեն բանակցությունները։ Իրականում, ես կցանկանայի ավելացնել, որ իմ այցը պետք է լիներ տարածաշրջանային: Մենք արդեն աշխատել էինք երկու մայրաքաղաքների հետ, որպեսզի այն տարածաշրջանային դառնա, բայց հունվարի սկզբին Ադրբեջանը որոշեց հետաձգել այցը նախագահական ընտրությունների պատճառով, ուստի ես չկարողացա փոխանցել այն մեսիջները, որոնք պատրաստվում էի փոխանցել։ Այդ ուղերձներից մեկը շատ հստակ էր՝ մենք ակնկալում ենք, որ դուք կվերսկսեք խաղաղ բանակցությունները որքան հնարավոր է շուտ»,- նշել է նա:
10:26 31/01/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնեցված սկզբունքներն այս փուլում չպետք է փոխվեն. Կոլոմինա
21:54 28/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան չպետք է հավանություն տար ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցությանը․ թուրք քաղաքական գործիչ
00:07 24/01/2024  |  Միջազգային լրահոսՀռոմում հանրահավաք է անցկացվել Ուկրաինա զենք ուղարկելու դեմ
20:44 22/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի խորհրդարանը հունվարի 23-ին կքննարկի Շվեդիային ՆԱՏՕ ընդունելու հարցը
20:31 14/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան կոչ է անում մերժել Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու առաջարկը
14:08 30/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԶելենսկին կասկած է հայտնել, որ Ուկրաինան երբևէ կմտնի ՆԱՏՕ
16:12 27/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանը պետք է սանձի իր հովանավորյալ ուժերին. Ստոլտենբերգ
18:10 16/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ին անդամակցել ցանկացող Շվեդիան Թուրքիային է արտահանձնել Քրդական աշխատավորական կուսակցության գործով հետախուզվողի

Спецпредставитель генсека НАТО высказался о процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном 01/31/2024 12:36 | Лента новостей
НАТО поддерживает процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и настаивает на том, что принципы, согласованные сторонами до настоящего времени в этом направлении, не должны меняться на данном этапе. Об этом в интервью корреспонденту «Арменпресс» в Брюсселе заявил специальный представитель НАТО на Южном Кавказе Хавьер Коломина.
"Я слышал от ваших властей много опасений, особенно по поводу заявлений президента Алиева. Для нас, как я уже сказал, нормализация отношений, ведущая к прочному миру, сегодня является основополагающим элементом, и мы будем бороться за это, мы будем поддерживать тот путь, который приведет к подписанию чего-то подобного между двумя странами. Мы поддерживаем США, мы поддерживаем Европейский Союз. Я был там (в Армении – прим. ред.) со специальным представителем Евросоюза Тойво Клааром. Так что у меня была возможность длительного общения с ним. Мы поддерживаем и двусторонний формат переговоров. В конце концов, две страны должны решить, как они будут двигаться вперед, поэтому мы будем поддерживать все, что в конечном итоге приведет к миру", - заявил Коломина.
По его словам, положенные в основу процесса принципы - уважение суверенитета и территориальной целостности имеют основополагающее значение.
"Это один из принципов, который очень важен для нас. Конечно, мы считаем, что, наряду с этими принципами, частью процесса должны быть демаркация границ, взаимосвязанность, принципы, являющиеся основой процесса, конечно, если обе стороны не решат изменить эти принципы и принять другие. Но, на данном этапе не следует менять уже согласованные принципы", - приводит агентство слова спецпредставителя генсека НАТО.
Как отметил Коломина, он не считает, что заявления помогают процессу двигаться вперед.
"Мы продолжим направлять то же послание партнерам, они должны возобновить переговоры как можно скорее. Собственно, хочу добавить, что мой визит был региональным. Мы уже работали с двумя столицами над тем, чтобы сделать его региональным, но в начале января Азербайджан решил отложить визит из-за президентских выборов, поэтому я не смог передать те сообщения, которые собирался донести. Одно из этих посланий было очень четким: мы ожидаем, что вы возобновите мирные переговоры как можно скорее", - отметил он.