Կարող է գիտեք՝ սահմանադրությունը կոստյում է, ով հագնում է՝ իր վրայով է կարում. Հարցվածների 80 տոկոսը դեմ է սահմանադրության փոփոխությանը 01/30/2024 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Բնակչության 80 տոկոսը դեմ է Սահմանադրությունը փոխելուն։ Այս մասին են վկայում «Փաստինֆոյի» յութուբյան ալիքում իրականացված հարցման արդյունքները։
Մեր հարցին. «Համամի՞տ եք, որ ՀՀ Սահմանադրությունը փոփոխվի, ընդունվի նոր Սահմանադրություն, որտեղ կբացառվի Անկախության Հռչակագրի վրա հղումը»՝ հարցմանը մասնակցած շուրջ 7 400 հետևորդների 80 տոկոսը բացասական պատասխան է տվել։
Մեր հարցին «Այո» է պաասխանել հարցվածների 15 տոկոսը միայն, ևս 5 տոկոսը դժվարացել էր պատասխանել հարցին։
Հատկանշական է, որ մեկնաբանություններում քաղաքացիները մեծամասամբ իրենց դժգոհություն են հայտնում սահմանադրությունը փոխել ցանկացողների վարած քաղաքականության առնչությամբ։
«Այլևս փոխողների ոչ մի քայլին էլ չենք վստահում»,-գրել էր օգտատերերից մեկը։
Մեկ ուրիշն էլ համաձայնել էր փոփոխությանը՝ մի պայմանաով. «Այո, ես կողմ եմ, եթե բոլոր հայրենիքի դավաճաններին մահապատժի ենթարկեն, իսկ նրանց սատարողներին (ախպերին) ցմահ դատապարտեն, Հայաստանը պիտի ազատվի այդ վիրուսներից»։
Մեկ ուրիշ օգտատեր էլ վրդովվել էր. «Կարող է գիտեք՝ սահմանադրությունը կոստյում է, ով հագնում է՝ իր վրայով է կարում»։
Քաղաքացիներից մի քանիսն էլ առհասարակ կասկածում են, որ իրենց կարծիքը հաշվի են առնելու։ «Իսկ ո՞վ է հաշվի առնում ժողովրդի կարծիքը։ Ժողովրդի անունից գործող անձը, թքած ունի ժողովրդի կարծիքի վրա...»։

"Это вам не костюм": 80% участников опроса выступает против изменения Конституции Армении 01/30/2024   12:43  |  Лента новостей
80% населения Армении выступают против изменения Конституции. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного на YouTube-канале "Пастинфо".
80 % из 7 400 участников опроса ответили отрицательно на вопрос, согласны ли они на изменение Конституции РА и принятие нового Основного закона,  в котором будет исключена ссылка на Декларацию о независимости.
"Да" ответили лишь 15% респондентов, еще 5 % опрошенных затруднились ответить на вопрос.
Примечательно, что в комментариях подавляющее большинство граждан выражает свое недовольство в связи с политикой, проводимой сторонниками изменения Конституции.
"Мы больше не доверяем ни одному шагу сторонников изменения", - написал один из пользователей.
Еще один согласен на изменение, но с одним условием. "Да, я "за", если всех предателей родины подвергнут смертной казни, а те, кто их поддерживает, приговорить к пожизненному заключению. Армения должна избавиться от этих вирусов", - отмечает респондент.
Еще один пользователь выразил свое негодование: "Конституция – это вам не костюм, который перекрывает под себя каждый, кто его надевает".
Несколько граждан и вовсе усомнились в том, что их мнение учитывают: "А кто считается с мнением народа?! Человек,  действующий от имени народа, плевать хотел на мнение народа…".