Ավելի քան ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գնում է նոր պատերազմի ճանապարհով․ Բաքուն մերժելու է Փաշինյանի առաջարկը․ Տաթևիկ Հայրապետյան 01/29/2024 21:55 | Քաղաքական
Ինձ համար առնվազն տարօրինակ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ թե 2020 թվականից հետո, այլ հիմա է Բաքվին նման առաջարկ անում։ Անդրադառնալով Փաշինյանի երեկ արած հայտարարությանը, ըստ որի՝ հայկական կողմն Ադրբեջանին առաջարկել է չհարձակման մասին պայմանագիր ստորագրել, եթե պարզվի, որ, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումը ձգձգվում է, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ադրբեջանագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Տաթևիկ Հայրապետյանը։
«Երբ արևմտյան ձևաչափերում Փաշինյանը ճանաչում էր Արցախն Ադրբեջանի մաս, առնվազն կարող էր փորձել այդ հարցը դնել օրակարգում։ Փոխարենը դա անում է հիմա, երբ ավելի քան ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը գնում է նոր պատերազմի ճանապարհով։ Բնականաբար, Բաքուն մերժելու է առաջարկը․ ԱԳ նախարարության մակարդակով արդեն մերժել է։ Ցավալիորեն, անգամ հիմա այդ առաջարկը միջնորդների ներկայությամբ չի արվում, որպեսզի ակնհայտ լինի կրկին անգամ, որ Բաքուն ամենևին չի գնում խաղաղության հաստատման ճանապարհով։ Ալիևը պարզ տեքստով քանիցս ցույց է տվել ու շարունակում է ցույց տալ, որ տարածքային հավակնություններ ունի ՀՀ ամբողջ տարածքի նկատմամբ։ Փաշինյանի աննախադեպ զիջումների՝ Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու, ՀՀ-ն Իրանին, Վրաստանին կապող միջպետական ճանապարհները վտանգելու դիմաց, հայկական կողմը բացարձակապես ոչինչ չի ստացել, ավելին՝ նոր պատերազմի սպառնալիքն է մեծացել»,-ասում է Հայրապետյանը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է այդ առաջարկը Փաշինյանն արած լինի հենց միջնորդների դրդմամբ, ադրբեջանագետը չբացառեց, բայց և ավելացրեց․
«Չեմ կարծում, թե նման տրամաբանական առաջարկի համար պարտադիր է, որ միջորդները հուշեն։ Եթե պետությունները որոշում են գնալ խաղաղության հաստատման ճանապարհով, ապա նման պայմանագրերը պարզ, բնական քայլեր են, բայց կրկին շեշտեմ այն պարզ փաստը, որ նման ցանկություն Ադրբեջանը չունի ու չի ունեցել։ Հատկապես վերջին երկու-երեք տարիներին Ադրբեջանի կողմից հստակ թիրախավորվում է էթնիկ հայը։ Եթե դրան գումարենք նաև Ադրբեջանի ռազմական ծախսերն ու զինատեսակները, ամեն ինչ ավելի պարզ կդառնա»։
Հայրապետյանի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանն ինչպես վերջին 30 տարում ԼՂ բանակցային գործընթացն էր իմիտացնում, այնպես էլ հիմա է շարունակում իմիտացնել, այսպես կոչված, խաղաղության գործընթացը։

Очевидно, что Азербайджан идет по пути войны, Баку отвергнет предложение Пашиняна - эксперт 01/30/2024 10:02 | Политика
Мне по меньшей мере представляется странным то, что Никол Пашинян делает Баку такое предложение сейчас, а не после 2020 года. Такое мнение в беседе с "ФактИнфо" высказала азербайджановед, кандидат исторических наук Татевик Айрапетян, комментируя недавнее заявление Пашиняна, согласно которому армянская сторона предложила Азербайджану заключить пакт о ненападении, если окажется, что подписание мирного договора займет больше времени, чем ожидалось.
"Когда на западных площадках Пашинян признавал Арцах частью Азербайджана, он хотя бы мог внести этот вопрос в повестку дня. Вместо этого он делает это сейчас, когда более чем очевидно, что Азербайджан идет по пути войны. Естественно, Баку отвергнет это предложение. Уже отклонил его на уровне МИД. К сожалению, даже теперь это предложение прозвучало не в присутствии посредников, чтобы в очередной раз стало ясно, что Баку вовсе не идет по пути установления мира. Алиев неоднократно открыто демонстрировал и продолжает демонстрировать свои территориальные притязания на всю территорию Армении. В обмен на беспрецедентные уступки Пашиняна – сдачу Арцаха Азербайджану, оказавшиеся под угрозой межгосударственные дороги, связывающие Армению с Ираном и Грузией, армянская сторона не получила ровным счетом ничего. Более того, возросла угроза новой войны", - сказал Айрапетян.
В ответ на вопрос о том, мог ли Пашинян сделать это предложение с подсказки посредников, эксперт не исключила такой вероятности. При этом она не считает, что для подобного логичного предложения обязательна подсказка посредников.
"Если государства решают идти по пути установления мира, то такие соглашения являются простыми, естественными шагами, но я снова подчеркну тот факт, что у Азербайджана нет и не было подобного желания. Особенно последние два-три года мишенью Азербайджана конкретно становятся этнические армяне. Если добавить к этому еще военные расходы Азербайджана и закупаемое вооружение, то все становится яснее ясного", - отметила она.
По словам Айрапетян, Азербайджан продолжает заниматьдв имитацией так называемого мирного процесса точно так же, как последние 30 лет имитировал переговорный процесс по Нагорному Карабаху.