Բաքուն ի գիտություն է ընդունել ՀՀ ԱԱԾ-ի հայտարարությունը ու պահանջել, որ տրամադրվեն ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզները 01/26/2024 10:41 | Քաղաքական
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանը կտրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները։ Այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշվում է, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաշվի է առել Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության 2024 թվականի հունվարի 25-ի հայտարարությունը Ադրբեջանին ականների քարտեզներ տրամադրելու մտադրության մասին։
«Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների անխտիր, զանգվածային և նպատակային ականազերծումը հետհակամարտային շրջանում իրականացված լայնածավալ վերականգնողական աշխատանքների, խաղաղ բնակչության, ինչպես նաև ներքին տեղահանվածների և նրանց խաղաղ վերադարձի հիմնական սպառնալիքներից մեկն է»,-հայտնում է Բաքուն՝ Հայաստանին մեղադրելով «ռազմական հանցագործության մեջ»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանից բազմիցս պահանջել է տրամադրել ականների քարտեզներ ինչպես 2020 թվականի պատերազմից առաջ, այնպես էլ հետհակամարտային շրջանում։
Ադրբեջանը պնդում է, թե իբր 2020-ից հետո Հայաստանի տրամադրած քարտեզների ճշգրտությունը կազմել է ընդամենը 25 %` իբրև այս քարտեզներում նշված է 400 հազար ականի գտնվելու վայր, իսկ իրականում «այդ թիվը գերազանցում է 1 միլիոնը»։
«Ադրբեջանական կողմն ակնկալում է, որ Հայաստանը կտրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները, որոնք ամբողջությամբ չեն տրամադրվել Ադրբեջանին։ Բացի այդ, Հայաստանը պետք է հրատապ միջոցներ ձեռնարկի վերջին 30 տարվա ընթացքում անհետացած գրեթե 4 հազար ադրբեջանցիների ճակատագրի, ինչպես նաև այն զանգվածային գերեզմանների վայրերի մասին, որտեղ ադրբեջանցիները թաղված են»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։ ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել էր Ղարաբաղում ականապատ դաշտերի մասին տեղեկություններով 8 նոր ձևաթղթերի նույնականացման մասին, որոնք առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին։

"Ильхамство без конца": Баку в ответе на заявление СНБ Армении в очередной раз показал настрой на срыв мирного процесса 01/26/2024   11:19  |  Лента новостей
МИД Азербайджана отреагировал на заявление СНБ Армении о намерении в ближайшие дни передать Баку восемь формуляров минных полей.Армения в ближайшее время передаст Азербайджану 8 новых карт минных полей – СНБ РА
Диктаторский человеконенавистнический режим, нарушивший почти все пункты трехстороннего заявления и осуществивший этничесткую чистку в Арцахе на фоне устроенной им десятимесячной жестокой осады мирного населения, в очередной раз продемонстрировал свое деструктивное поведение и обнажил агрессивные намерения в отношении Армении.
В пространном комментарии МИД, изобилующем лживыми и гнусными инсинуациями, абсурдными обвинениями и пестрящем типичным "ильхамством", присущим алиевскому режиму, говорится, что "Азербайджан ждет от Армении точных карт всех заминированных территорий в Карабахе".
В заявлении МИД это страны отмечается, что якобы "достоверность карт минных полей малой протяженности составила всего 25%, представленные карты бесполезны и неполны, не отражают реальной ситуации".
Более того, в попытке оправдать свои деструктивные шаги, направленные на подрыв усилий международного сообщества по установлению мира в регионе, Баку заявил, что "шаг Еревана нельзя расценивать как меру укрепления доверия".
"Наряду с этим, должны быть приняты неотложные меры с целью предоставления Арменией информации о судьбе около 4000 азербайджанцев, пропавших без вести за последние 30 лет, а также о местах массовых захоронений азербайджанцев", - говорится в заявлении МИД этой страны.