Այստեղ շատերը չեն հասկանում մեզ․ երանի ենք տալիս մեր սոված օրերին․ Չլդրանի գյուղապետ 01/26/2024 12:33 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Օկուպացված Արցախի Մարտակերտի շրջանի Չլդրան գյուղի բնակիչները, թեկուզ ցրված են Հայաստանով մեկ, ժամանակ առ ժամանակ հանդիպում ու Արցախ վերադառնալու հույս են տալիս մեկը մյուսին։
«Հայրենիք կորցնելը ծանր բան է, շատ ծանր․․․ Շատերն այստեղ՝ Հայաստանում, չեն հասկանում մեզ, ասում են՝ ոչինչ դե, նորից կաշխատեք, կստեղծեք։ Նյութականն իմ աչքին այդքան չի երևում, թեկուզ մեր ամբողջ ստեղծածն ենք կորցրել․ մենակ ես 40 կով, այդքան էլ խոզ եմ թողել, ֆերմա ունեի, մեքենաներ եմ թողել․․․ Բաց դա այնքան ցավալի չէ, պատկերացրեք, որքան որ այն գիտակցումը, որ Հայրենիք ենք կորցրել, մեր հողն ենք կորցրել, որի հետ կապված այնքա՜ն հիշողություններ ունենք․․․ Արցախը դրախտավայր է․ ով էլ դա չէր գիտակցում, կորցնելուց հետո հաստատ հասկացել է։ Բոլորս էլ երազում ենք գյուղ վերադառնալու մասին, բայց, իհարկե, այն պայմանով, որ ադբեջանցիների հետ որևէ առնչություն չունենանք։ Նրանց վերահսկողության տակ, նրանց հետ ապրելն անհնար է։ Ոչ մեկն այդ պայմանով չի գնա»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Չլդրանի գյուղապետ Աշոտ Ղուլյանը։
Արցախից բռնի տեղահանված մեր զրուցակիցը պատմում է՝ 44-օրյայում զոհված համագյուղացի ունեն, ում գերեզմանաքարը չէին էլ հասցրել դնել։ Այս վերջին՝ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ներխուժման ժամանակ ևս Չլդրանը զոհ է ունեցել, բայց մարմինը չեն կարողացել տեղափոխել Հայաստան, հուղարկավորել են Ստեփանակետի Եղբայրական գերեզմանոցում։
«Զոհվածը չորս երեխաների հայր է։ Սրխավենդի հատվածում է զոհվել․ այնտեղ էր դիրքավորված մեր աշխարհազորը։ Որ տեսել ենք, թե ինչպես են մեր 10 դիրքապահի վրա 100-200 հոգով գալիս թշնամու զինվորները, հավաքվել ու գնացել ենք տղաներին օգնելու, բայց մոտենալ չենք կարողացել․ մեր դիրքն արդեն շրջապատել էին ադրբեջանցիները, տղաներին շրջափակման մեջ վերցրել․․․ Ստիպված մեկ կմ հեռավորության վրա ենք դիրքավորվել։ Մեր դիրքում էլ զոհ ունեցանք՝ 18 տարեկան տղա էր հարևան գյուղից։ Չորս հոգի էլ վիրավորվեցին, բայց պահել դիրքերը մեր ունեցած ուժերով ու զենքներով, անհնար էր։ Ինքս էի տեսնում, կապով լսում, թե ոնց են հարյուրներով գալիս, իսկ մենք ոչ մարդկային ուժ ունեինք, ոչ էլ զենք-զինամթերք արդեն»,-ասում է գյուղապետը։
Ադրբեջանական ահբեկչական ստորաբաժանումները Չլդրանն էլ են գնդակոծել․ գյուղի երկու թաղամասի վրա խփել են, տներն են ռմբակոծել։ Գյուղապետն ասում է՝ բախտներս բերել է, որ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհեր չենք ունեցել, սկզբում նկուղներում են պատսպարվել մարդիկ, հետո էլ Իվանյան տարհանվել․
«Այլուր էլ չկար արդեն վերջին օրերին։ Մի քանի կգ-ից ամեն մի տան բաժանել էի, որ գոնե հաց ունենան։ Իսկ որ տարհանեցինք Իվանյան, մեքենայով շրջում էի, 2-3 կգ-ից բաժանում, որ յոլա գնան․․․ Մինչև ամսի 26-ն այնտեղ են մնացել բնակիչները։ Այդուհանդերձ, հիմա էդ սոված վիճակին էլ ենք երանի տալիս, անկեղծ եմ ասում՝ հազարապատիկ անգամ ավելի լավ է սոված լինես, բայց քո տանն ապրես, քան հողիցդ հեռու․․․ Ոչ մեկս չէինք պատկերացնում, որ կարող է հետ չգնանք գյուղ։ Մարդիկ ոչինչ չեն վերցրել հետները, որ Իվանյան գնացին։ Մենակ 60 մեքենա ենք թողել գյուղում, ասում եմ՝ բեռնատարով դուրս եկած մարդիկ էլ իրենց տներից ոչինչ չեն վերցրել, քանի որ մտածել են, թե հետ ենք գնալու։ Ես էլ էի այդպես մտածում»։
Չլդրանում դպրոցի շենքը նոր էին վերակառուցել, մանկապարտեզն էլ պատրաստվում էին կառուցել։
«Մարդիկ աշխատում էին ու նորմալ ապրում։ Ոչ մեկը չէր դժգոհում, չէր ասում, թե չի կարողանում ապրել, թե շատ է չարչարվում։ Չարչավում էին այո, օրնիբուն աշխատում էին, ստեղծում, բայց գիտեին՝ ինչի համար են անում։ Եթե ուզում ես ինչ-որ բանի հասնել, պետք է աշխատես։ Կաշենի հանքում էին աշխատում, բանակում էին ծառայում, հող էին մշակում․․․ Հիմա բոլորս երանի ենք տալիս մեր այն կյանքին»,-ասում է պատմական մեր հողից՝ Արցախից բռնի տեղահանված Աշոտ Ղուլյանը։
Չլդրանի բնակիչները հիմա սփռված են ՀՀ տարբեր մարզերում, բայց հիմնականում գյուղերում են տեղավորվել, որ էլի հող մշակեն ու փորձեն ոտքի կանգնել․․․

Тяжело терять родину, очень тяжело, лучше уж голодать - глава арцахского села Члдран 01/26/2024 13:39 | Геноцид в Арцахе
Хотя и судьба разбросала жителей села Члдран Мартакертского района оккупированной Республики Арцах по всей Армении, время от времени они встречаются и дарят друг другу надежду на возвращение в Арцах.
"Тяжело терять родину, очень тяжело…Многие здесь не понимают нас. Говорят, мол, снова начнете работать и заново создадите. Дело тут вовсе не в материальном, хотя мы потеряли все, что нами было создано. Один только я оставил 40 коров и столько же свиней…Но больно не столько из-за этого, сколько из-за осознания потери Родины. Мы потеряли нашу землю, с которой у нас связаны столько воспоминаний…Арцах – это рай на земле…Кто этого не осознавал, определенно понял это уже после потери. Все мы мечтаем о возвращении в родное село, но, естественно, при условии, что ничего общего у нас с азербайджанцами не будет. Жить под их контролем и с ними невозможно. Никто не поедет туда на таких условиях", - заявил в беседе с "ФактИнфо" глава села Члдран, вынужденный переселенец из Арцаха Ашот Гулян.
Собеседник агентства рассказывает, что их односельчанин погиб в ходе 44-дневной войны, они даже не успели установить надгробный памятник. Во время сентябрьского вторжения Азербайджана Члдран также понес потери среди местного населения, но тело погибшего не удалось перевезти в Армению, его похоронили на братском кладбище Степанакерта.
"Погибший – отец четверых детей. Он погиб в райне Срхавенда, там занимало позиции наше ополчение. Когда мы увидели, как порядка 100-200 вражеских солдат атакуют наших постовых, которых было всего 10 человек, мы сразу же помчались на подмогу к ним, но приблизиться к ним не смогли. Азербайджанцы уже окружили нашу позицию, взяв ребят в кольцо. А на нашей позиции погиб 18-летний парень с соседнего поселка, еще четверо получили ранения. Отстоять позиции имевшимися силами и оружием было невозможно. Я сам видел, слышал по связи, как они сотнями идут. У нас не было ни живой силы, ни уже оружия и боеприпасов", - рассказывает глава села.
Азербайджанские террористические подразделения обстреляли и Члдран, били по двум кварталам села, бомбежке подверглись и дома. По словам главы села, к счастью, обошлось без жертв среди мирного населения. Сначала люди укрывались в подвалах, а затем их эвакуировали в Иванян.
"В последние дни уже и муки не было. Оставшиеся несколько килограмм раздали. Когда же людей эвакуировали в Иванян, то я ходил и по 2-3 кг раздавал каждому, чтобы они смогли продержаться…Жители оставались там до 26 сентября. Теперь же мы с тоской вспоминаем о тех голодных днях. Честно говоря, в тысячу раз лучше голодать, но жить у себя дома, нежели вдали от своей земли…Никто из нас не представлял, что больше не сможет вернуться в село. Люди ничего с собой не взяли при эвакуации в Иванян. Одних только машин мы оставили в селе 60 единиц. Выехавшие на грузовике люди тоже ничего не смогли взять с собой, поскольку думали, что вернуться обратно. Я тоже так думал", - заявил глава общины.
Здание школы Члдрана отремонтировали недавно, в планах было также строительство детсада.
"Люди работали и нормально жили. Никто не жаловался, не говорил, что ему приходится трудно. Да, трудились в поте лица, созидали, но знали, ради чего они это делают. Если хочешь чего-то достичь, то должен работать. Они работали на Кашенском месторождении, служили в армии, возделывали землю…Теперь все мы тоскуем по той жизни…", - говорит вынужденный переселенец из Арцаха Ашот Гулян.
Жители Члдрана разбросаны по разным областям Армении, но они в основном обосновались в сельской местности, чтобы и дальше обрабатывать землю и попытаться вновь встать на ноги…