Ձյան ծածկույթի առավելագույն բարձրությունը դիտվել է Ջերմուկում՝ 103 սմ.Երևանում այն կազմել է 10-15սմ 01/25/2024   10:45  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Վերջին 3 օրերին Միջերկրական ծովի շրջաններից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի գործունեությամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում դիտվել են ձյան առատ տեղումներ։
Տեղումների քանակը հունվարի 25-ի դրությամբ հանրապետության ամբողջ տարածքում գերազանցել է ամսական նորման՝ կազմելով կլիմայական նորմայի 150-200 տոկոսը, Սյունիքի առանձին հատվածներում՝ մինչև 350 տոկոս։
Ձյան ծածկի առավելագույն բարձրությունը այս պահին, Արագած բարձր լեռնային կայանում կազմում է 118սմ, Ջերմուկում՝ 103սմ, Ամբերդում՝ 84սմ, մյուս լեռնային շրջաններում՝ 20-50սմ, Լոռիում և Տավուշում՝ 21-37սմ, Սյունիքում՝ 13-24սմ, Արարատյան դաշտում՝ 5-15սմ, Երևանում՝ 10-15սմ։
Առաջիկա ժամերից սկսած հանրապետության ամբողջ տարածքում տեղումները կդադարեն։ Առանց տեղումների եղանակը կպահպանվի մինչև հունվարի 26-ի երեկո։ Հունվարի 26-ի ուշ երեկոյան և հունվարի 27-ին Միջերկրական ծովից հաջորդ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության ամբողջ տարածքում կրկին սպասվում է ձյուն, լեռնային առանձին գոտիներում բուք։
Հունվարի 28-ից կրկին սպասվում է տեղումների դադար։ Առաջիկա 5 օրերին օդի ջերմային ֆոնում էական տատանումներ չեն կանխատեսվում։
13:22 22/01/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՑիկլոն է ներթափանցում. 7-9 աստիճանով ցրտելու է, ամենուրեք սպասվոմ է ձյուն, որոշ հատվածներում՝ ինտենսիվ
11:17 22/01/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԵրեկոյան կողմ տեղումները կվերափոխվեն ձյան. Երևանի բարձրադիր գոտիներում ձնածածկույթը կկազմի 10-15 սմ
17:52 21/01/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱնիի, Աշոցքի, Սևանի, Ապարանի տարածաշրջաններում թույլ ձյուն է տեղում

На Армению надвигается новый циклон, ожидаются снегопады и метель 01/25/2024   12:34  |  Информационная платформа
Вызванные проникновением из районов Средиземного моря активного циклона обильные осадки в последние 3 дня наблюдались на всей территории Армении.
Как сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга, по состоянию на 25 января количество осадков на всей территории Армении превысило месячную норму, составив 150-200 % климатической нормы, в отдельных районах Сюника – до 350 %.
Максимальная высота снежного покрова на данный момент на высокогорной станции Арагац составляет 118 см, в Джермуке - 103 см, в Амберде - 84 см,  в других горных районах - 20-50 см, в Лори и Тавуше - 21-37 см, в Сюнике -13-24 см, на Араратской долине - 5-15 см,  в Ереване - 10-15 см.
В ближайшие часы осадки прекратятся на всей территории республики. Погода без осадков сохранится до вечера 26 января. Поздним вечером 26 и 27 января из-за проникновения очередного циклона со Средиземного моря вновь ожидаются снегопады на всей территории Армении, в некоторых горных районах прогнозируется метель.
С 28 января осадки прекратятся. В ближайшие 5 дней существенных колебаний температуры воздуха не предвидится.