Միջազգային խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում մշակութային սպանդը կանխելու առաջնային միջոցներից է․ քննարկում Եվրախորհրդարանում 01/25/2024 11:08 | Մեկնաբանություն
Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային սպանդը կանխելու առաջնային միջոցներից են տեղում միջազգային խաղաղապահների ներկայությունն ու հստակ մեխանիզմների առկայությունը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ համապարփակ քննարկումից հետո նման եզրահանգման են եկել Եվրոպական խորհրդարանում կայացած համագումարի մասնակիցները, որը կրում էր «Պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգությունը» խորագիրը։
Համագումարին մասնակցած ԵԽ պատգամավորները վստահեցրել են, որ անելու են ամեն ինչ, որպեսզի հարցը ԵՄ գործադիր մարմնում ևս ուշադրության կենտրոնում լինի։
Եվրոպական խորհրդարանի սլովակ պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանը իր ելույթում նշել է, որ Եվրոպական Միության պարտքն է ամեն ինչ անել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը փրկելու համար։
«Եվրոպական խորհրդարանը բազմիցս է բարձրաձայնել ադրբեջանական կեղծ թեզերի և միտումնավոր կերպով հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու մասին։ Չնայած սրան՝ Եվրամիությունը կարճաժամկետ տնտեսական խաղի մեջ է և պայմանագիր ունի Ադրբեջանի հետ։ Սա անընդունելի է, և մեր պարտքն է ամեն ինչ անել հայկական ժառանգությունը փրկելու համար», - ասել է Լեքսմանը։
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան, ԵՄ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն միտումնավոր ավերում և սրբապղծում է այն ամենը, ինչը հայկական է, այլև խախտում է իրավական բոլոր պատասխանատվությունները։ «Այս ամենի գլխավոր պատճառը դերակատարների անհետևողական և անհամապատասխան կեցվածքն է, իրավական որոշումների ընտրովի կատարումը։ Պետք է ստեղծել մոնիթորինգի մեխանիզմ, և Եվրախորհրդարանն ունի բավական միջոցներ, որպեսզի ստեղծի այդպիսի խումբ։ Մեր պարտավորությունն է պահպանել այն, ինչ դեռ մնացել է Լեռնային Ղարաբաղում», - ասել է դեսպան Բալայանը։
Գլխավոր բանախոսներից Պիեր դը Արժանը, ով միջազգային իրավունքի հայտնի մասնագետ է և Արդարադատության միջազգային դատարանում ԼՂ պատմամշակութային ժառանգության հարցերով ներկայացուցիչը, իր ելույթում նշել է, որ Բաքուն այսօր փորձում է համագումարի վերնագրի երկու բառ վերացնել՝ հայկականը ու Լեռնային Ղարաբաղը։ «Բաքուն հարցականի տակ է դնում հայկականը, և նրա համար գոյություն չունի Լեռնային Ղարաբաղը։ Նրանք ցանկանում են իրենց հսկողության տակ պահել պատմությունը։ Խտրականությունը և պատմության խեղաթյուրումը պետական քաղաքականություն են այդ երկրում։ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգությունը կենդանի է, ապրող է, և այն կարող է գոյություն ունենալ, եթե արցախահայությունն այն ապրեցնում է», - ասել է Դը Արժանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական կենտրոնի տնօրեն և Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի վարիչ, Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, շարունակելով Պիեր Դը Արժանի միտքը, վերահաստատել է, որ մշակութային ժառանգությունը միայն եկեղեցիներն ու հուշակոթողները չեն։ «Մշակույթը կապրի, եթե արցախցիները կարողանան հաճախել իրենց աղոթատեղիներ և պահպանել իրենց կրոնական և ազգային ավանդույթները։ Ադրբեջանը, ժխտելով հայկականի և հայերի գոյությունն ու ներկայությունը, փորձում է ջնջել նրանց հետքը, և պետք է ամենախիստ ձևով պատասխանատվության ենթարկվի։ Եվրախորհրդարանի դերակատարությունը շատ մեծ է՝ հատկապես մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության առաջխաղացման հարցում»,- ասել է նա։
Մշակութային ժառանգության մասնագետ Արմինե Տիգրանյանն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ այսօր ավելի քան 4 հազար հայկական հուշարձան, վանական համալիր և մշակութային կառույց գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ վերացման վտանգի առջև։ Տիգրանյանը նշեց, որ մտահոգություններից և խոսքերից անդին, պետք է հստակ միջոցներ ձեռնարկել այս ամենը կանխելու համար։ Մասնագետը ցույց տվեց տարբեր վանական համալիրների և հուշակոթողների լուսանկարներ՝ կանգուն կամ մասամբ արդեն ավերված և կոչ արեց համապատասխան և ազդեցիկ միջոցներ ձեռնարկել այս ամենը փրկելու համար։
«Եվրոպա Նոստրա» (Քաղաքացիական հասարակության եվրոպական ձայնը՝ նվիրված մշակութային ժառանգությանը) կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սնեշկա Քուաեդվլիեգ Միխայլովիչի խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք է ավելի կոշտ հռետորաբանություն որդեգրի կատարվածի վերաբերյալ և հստակ մեխանիզմով կանխի մշակութային ողբերգությունը, որի ականատեսն ենք այսօր։
«Փաստը, որ 2023 թվականին էլ կարող են էթնիկ զտումներ իրականացվել, մտահոգիչ և վտանգավոր է։ Խաղաղության պայմանագրի մասին է խոսվում, բայց մենք պետք է վստահ լինենք, որ այն պարունակում է մշակութային ժառանգության ամբողջական պաշտպանություն։ Այսօր մենք հնարավորություն չունենք համագործակցելու մշակութային ժառանգության ադրբեջանցի մասնագետների հետ, բայց շատ կցանկանայինք», - նշել է «Եվրոպա Նոստրա»-ի գլխավոր քարտուղարը։
Եվրոպական եկեղեցիների կոնֆերանսի քարտուղար Պետեր Պավլովիչի խոսքով՝ այն, ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, ինքնության հետ անմիջական առնչություն ու շատերի վրա ազդեցություն ունի։ Նա ևս կարևորեց միջազգային դիտորդական մեխանիզմի կարևորությունը, որը պետք է փոխարինի խոսքերին։
Նույն համատեքստում Եվրոպական խորհրդարանի իտալացի պատգամավոր Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն առաջարկեց օգտագործել եվրոպական արբանյակները, հետևել և փաստագրել այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, հետագայում դրանք օգտագործել միջազգային կառույցներում՝ որպես ապացույց։ Եվրախորհրդարանի պատգամավորը համոզված է՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների հզոր փաթեթը միակ լուծումն է։
Համագումարի ավարտին մասնակիցները դիտել են Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, համագումարի կազմակերպչական աշխատանքներին մասնակցած Գզավիյե Բելյամիի տեսաուղերձը։ «Մեկ բռնապետ ցանկանում է ջնջել մի ամբողջ ժողովրդի և վերացնել նրանց գոյության վերաբերյալ ցանկացած հետք։ Մենք գիտենք, որ ցեղասպանությունը տեղի է ունենում ժխտողականությամբ, իսկ ժխտողականությունը գալիս է ավերումով։ Արցախահայերն այսօր զրկված են իրենց պատմական շարունակականությունից և իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքից»,- ասել է Բելյամին։

Присутствие международных миротворцев предотвратит культурную бойню в Нагорном Карабахе - обсуждение в Европарламенте 01/25/2024 11:22 | Комментарий
Одним из основных способов предотвращения культурной резни, совершаемой Азербайджаном в Нагорном Карабахе, станет присутствие международных миротворцев на месте и наличие четких механизмов.
Как передает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, к такому выводу после всестороннего обсуждения пришли участники прошедшей в Европарламенте конференции под названием «Сохранить культурное и религиозное наследие Нагорного Карабаха».
Депутаты СЕ, принявшие участие в съезде, заверили, что сделают все возможное, чтобы этот вопрос был в центре внимания и исполнительного органа ЕС.
Словацкий депутат Европейского парламента Мириам Лексман в своем выступлении отметила, что Европейский Союз обязан сделать все возможное для сохранения армянского культурного и религиозного наследия Нагорного Карабаха.
«Европейский парламент неоднократно заявлял о ложных тезисах Азербайджана и преднамеренном уничтожении армянского культурного наследия. Несмотря на это, Европейский Союз находится в краткосрочной экономической игре и имеет соглашение с Азербайджаном. Это неприемлемо, и наш долг – сделать все возможное, чтобы спасти армянское наследие», - сказала Лексман.
Посол Армении в Бельгии, постоянный представитель Армении при ЕС Тигран Балаян подчеркнул, что Азербайджан не только сознательно уничтожает и оскверняет все армянское, но и нарушает все юридические обязательства. «Основная причина всего этого – непоследовательное отношение действующих лиц, избирательное исполнение юридических решений. Должен быть создан механизм мониторинга, и у Европарламента достаточно ресурсов для создания такой группы. Наша обязанность – сохранить то, что еще осталось в Нагорном Карабахе», - заявил посол Балаян.
Один из главных докладчиков Пьер де Аржан, известный специалист в области международного права и представитель по вопросам историко-культурного наследия Нагорного Карабаха в Международном Суде ООН, отметил, что Баку сегодня пытается исключить из названия конференции два слова: армянское и нагорно-карабахское. «Баку ставит под сомнение все армянское, и для него не существует Нагорного Карабаха. Они хотят держать историю под своим контролем. Дискриминация и искажение истории являются государственной политикой этой страны. Культурное наследие Нагорного Карабаха живо, оно живущее, и оно может существовать, если армяне Арцаха будут вдыхать в него жизнь», - сказал де Аржан.
Директор Центра пропаганды Первопрестольного Святого Эчмиадзина и руководитель Офиса по вопросам духовно-культурного наследия Нагорного Карабаха архимандрит Гарегин Амбарцумян, продолжая мысль Пьера де Аржана, подтвердил, что культурное наследие – это не только церкви и мемориалы. «Культура будет жить, если жители Арцаха смогут посещать свои молитвенные дома и сохранять свои религиозные и национальные традиции. Азербайджан, отрицая существование и присутствие армян, пытается стереть их след и должен быть привлечен к строжайшей ответственности. Роль Европейского Парламента очень велика, особенно в продвижении прав человека и верховенства закона»,- сказал он.
Специалист по культурному наследию Армине Тигранян обратила внимание на тот факт, что сегодня более 4 000 армянских памятников, монастырских комплексов и культурных сооружений находятся под контролем Азербайджана и они под угрозой уничтожения. Тигранян отметила, что помимо опасений и слов, необходимо предпринять четкие меры для предотвращения всего этого. Специалист показала фотографии различных монастырских комплексов и памятников, сохранившихся или частично уже разрушенных, и призвала принять соответствующие и действенные меры для спасения всего этого.
По словам Снешки Куэдвлиг Михайлович, генерального секретаря организации Europe Nostra (европейский голос гражданского общества, посвященный культурному наследию), ЕС должен придерживаться более жесткой риторики в отношении того, что произошло, и с помощью четкого механизма предотвратить культурную трагедию, свидетелями которой мы являемся сегодня.
«Тот факт, что этнические чистки могут быть осуществлены и в 2023 году, вызывает тревогу и опасение. Речь идет о мирном договоре, но мы должны быть уверены, что он предусматривает полную охрану культурного наследия. Сегодня у нас нет возможности сотрудничать с азербайджанскими специалистами по культурному наследию, но мы очень хотели бы этого», - отметила генеральный секретарь Europe Nostra.
Петеа Павлович, секретарь Конференции европейских церквей заметил, что, то, что происходит в Нагорном Карабахе, напрямую связано с идентичностью и оказывает влияние на многих. Он также подчеркнул важность международного наблюдательного механизма, который должен заменить слова.
В том же контексте итальянский депутат Европарламента Фабио Массимо Кастальдо предложил использовать европейские спутники, отслеживать и документировать все, что происходит в Нагорном Карабахе, чтобы в дальнейшем использовать их в международных структурах в качестве доказательства. Депутат Европарламента убежден, что мощный пакет санкций против Азербайджана – единственное решение.
В конце конференции участники ознакомились с видеообращением Бельями, французского депутата Европейского парламента, участвовавшего в организационных работах. «Один диктатор хочет стереть с лица земли весь народ и уничтожить любые следы его существования. Мы знаем, что геноцид совершается путем отрицания, а отрицание сопровождается разрушением. Армяне Арцаха сегодня лишены своей исторической преемственности и права жить на своей Родине», - сказал Бельями.